Dyrektorzy szpitali: podział 1200 dla pielęgniarek powinien być w naszej gestii.


​Z raportu ministerstwa zdrowia z konsultacji publicznych oraz opiniowania projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie "1200 PLN do podstawy pielęgniarek" wynika że, zgłoszono kilka uwag i opinii. Poniżej publikujemy kolejną opinię, dotyczącą "znaczonych pieniędzy" dla pielęgniarek i położnych.  

Podmiot zgłaszający uwagę

Związek Rzemiosła Polskiego Izba Gospodarcza "Uzdrowiska polskie"

Znaczone pieniądze przeznaczane nie dla wszystkich grup zawodów medycznych, a preferowanych zawodów, są rozwiązaniem niekonstytucyjnym - łamią konstytucyjną zasadę równego traktowania przy tych samych cechach w wykonywaniu zawodu medycznego. W tym przypadku cechą relewantną (cecha istotna, której występowanie przesądzić ma o spełnieniu warunku podobieństwa) jest umieszczenie danego rodzaju zawodu medycznego w katalogu zawodów medycznych + wykonywanie świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych medycznych w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym dla pacjenta danego zakładu leczniczego. Niezapewnienle jednakowych warunków finansowania wynagrodzeń w formie pieniędzy znaczonych stworzy następne podstawy żądań płacowych wobec pracodawcy tj. fizjoterapeutów, laborantów, techników medycznych, opiekunów medycznych itd, jednym słowem pozostałych grup zawodów medycznych z wyłączeniem ratowników medycznych i pielęgniarek (przynajmniej chwilowo). Również należy zaznaczyć, że nie ustają żądania płacowe w/w grup zawodów medycznych wobec pracodawców nie posiadających statusu podmiotu leczniczego.

Wykonują oni bowiem takie same czynności zawodowe jak pracownicy podmiotów leczniczych, nie podlegają natomiast zasadom wynagradzania obowiązującym w podmiotach leczniczych. Nie zasadnym jest przyznawanie równych kwot wszystkim pracownikom na wzrost wynagrodzeń - pula znaczonych lub wynikających z przyznanego współczynnika korygującego środków przeznaczonych na wynagrodzenia z budżetu NFZ powinna być w gestii pracodawcy, który mógłby dokonać podwyżek na zasadzie elastyczności biorąc pod uwagę wiele czynników - zaangażowanie pracownika, doszkalanie, właściwe i sumienne wykonywanie obowiązków ze stosunku pracy, staż pracy, stanowisko, zakres obowiązków i odpowiedzialności itp. - jest to błąd, który wywołuje w praktyce niesnaski w samej danej grupie zawodowej zawodów medycznych.

Pielęgniarki: nie dla podziału pieniędzy według widzimisię naczelnej i oddziałowej.

źródło: legislacja.gov.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Wiecej informacji w sprawie 1200 PLN do podstawy pielęgniarek


Komentarze użytkowników

#1  2019.08.31 17:56:52 ~Piel

Kogoś tu nieźle porąbało! Co za banda! Nadal uważają, że pielęgniarka to niewolnik, któremu niewiele trzeba płacić, a ma zapie.dalać jak niewolnik!

#2  2019.08.31 18:41:22 ~piel

Najbardziej wówczas byłoby premiowane/nagradzane "zaangażowanie pracownika" w donosicielstwo i lizodupstwo "elastycznych" pielęgniarek o elastycznym sumieniu.

#3  2019.08.31 19:01:11 ~ 2 cd

A z 99 % pielęgniarskich wółow roboczych tylko te,które zawsze dają radę,nawet w pojedynkę gdyż dobrze "organizują sobie"pracę. I nigdy nie komentują żadnych,nawet wybitnie durnych zarządzeń zwierzchników i nigdy nie wypowiadają zakazanego słowa "CIĘŻKO",nawet,jeśli z wyczerpania padają na pysk w trakcie roboty a po niej z bólu nie mogą zasnąć.

#4  2019.08.31 19:33:26 ~Dorota

Pracodawcy - CHCECIE POŁKNĄĆ nasze ciężko zarobione pieniądze?

#5  2019.08.31 19:58:28 ~PIEL

Niektórym żal dupę ściska. Kto ma te pieniądze w podstawie to nie pozwoli ich sobie odebrać. Czas by inni zawalczyli o siebie lub zwolnili się z tych DPS czy Uzdrowisk. Poza tym najlepiej jak każda grupa zawodowa walczy o siebie. Skłócanie ludzi to odwieczne metody zarządzających.

#6  2019.08.31 20:07:43 ~xzv

Jak dzisiaj nie dacie pielęgniarkom to reszta personelu nie będzie miała pracy bo z braku pielęgniarek trzeba pozamykać szpitale i inne placówki zatrudniające pielęgniarki . Dość podwyżek dla innych wywalczonych przez pielęgniarki i dźwigania wszystkich zawodów na swoich barkach , zdecydowanie trzeba ratować to co umiera a ci co chcą korzystać z puli przeznaczonej dla pielęgniarki niech nią zostaną . Może sobie coś uszczkniecie z puli lekarzy którzy zarabiają za 1 dyżur tyle co pielęgniarka za miesiąc pracy

#7  2019.08.31 20:18:33 ~Sisters

Pielęgniarka 15zl.na godz pracy lekarz 260zl na godzinę w spsk4 Lublin. Pozdrawiam

#8  2019.08.31 20:37:57 ~Do 7

Trzeba było się uczyć. NIKt nie kazal ci robić pielęgniarstwo. A jak się nie podoba to do Niemiec do pracy, tylko, że tam już kawy się nie napijesz hehe.

#9  2019.08.31 20:38:24 ~Ech

Chcesz aby pielęgniarki z Uzdrowisk czy DPS zwolniły się? W tekście Ustawy o zawodach piel i poł z 2011 r.jest napisane, że praktyki pielęgniarki nie może wykonywać osoba bez ustawowej zgody państwa i też nie można zlecać osobie bez ustawowych uprawnień czynności należących do praktyki pielęgniarki w każdym miejscu pobytu pacjenta. Jak izby p i p realizują zapisy tej normy ( która ma korzenie w ustawie z 1935 r.)?

#10  2019.08.31 20:38:24 ~Ech

Chcesz aby pielęgniarki z Uzdrowisk czy DPS zwolniły się? W tekście Ustawy o zawodach piel i poł z 2011 r.jest napisane, że praktyki pielęgniarki nie może wykonywać osoba bez ustawowej zgody państwa i też nie można zlecać osobie bez ustawowych uprawnień czynności należących do praktyki pielęgniarki w każdym miejscu pobytu pacjenta. Jak izby p i p realizują zapisy tej normy ( która ma korzenie w ustawie z 1935 r.)?

#11  2019.08.31 20:41:27 ~/????

Wydaje mi się że jeśli te pieniądze nie były by z założenia dla pielęgniarek to w takim uzdrowisku wszyscy okazali by się bardziej zasłużeni niż te biedne pielęgniarki których jest garstka. Zawsze znajdzie się ktoś w większej potrzebie i ważniejszy i i bliżej kierownictwa i nawet nie musi wykonywać żadnego zawodu medycznego żeby się załapać na konkretne pieniądze . Pielęgniarka w razie co załapie się na ochłapy i resztki z pańskiego stołu , czy tego chcecie?

#12  2019.08.31 20:55:51 ~do 8

Wypij albo zapal zioła i do spania , albo nie pal boś coś ci zaszkodziło pielęgniarstwa już nie, zrobisz '' , weź coś na sen i wypad . '

#13  2019.08.31 20:59:59 ~do #10

Czy w kraju mamy "kasty", które mogą nie realizować normy zapisane w ustawie opisującej praktykę pielęgniarki?

#14  2019.09.01 00:11:24 ~PIEL

W szpitalach brakuje pielegniarek, więc może warto zmienić miejsce pracy. Może wtedy DPS czy Uzdrowisko pójdą po rozum do głowy, jak ich istnienie będzie zagrożone. Ja już nie mogę czytać tego użalania się. Płaczą i dalej lecą do drugiej i trzeciej pracy. Jeszcze jakiś baran pisze, że trzeba się było uczyć. Super. Szanujmy siebie i swoje zdrowie i czas. Błagać nas będą za większe pieniądze tylko wytrzymajmy na jednym etacie.

#15  2019.09.01 00:14:21 ~Do 13

One kwitną.

#16  2019.09.01 01:31:12 ~Podatnik

Zobaczycie te pieniądze jak świnia niebo

#17  2019.09.01 02:50:22 ~E

I,znów kłótnia, a podział według rozporządzenia. Nie wolno dopuścić aby dzieliła dyrekcją. Znów podział byłby według widzimisie naczelnej i oddziałowej.

#18  2019.09.01 06:58:38 ~do 8

Uważaj ch.mie, tylko nie skaml, jak twojej mamusi czy dziecku nie udzielą fachowej pomocy w szpitalu, bo go już nie będzie. W Niemczech przynajmniej nie ma takich indywiduów jak ty, co go matka nie zdążyła nauczyć szacunku dla ludzi. Studiuje pielęgniarstwo ale wiem ( po takich wpisach i nie tylko), że w Polsce nie warto się męczyć i pracować w zawodzie ( za swoje studia płacę sam).

#19  2019.09.01 08:08:44 ~ble

Kumpel wyjaśnił mi z lewą na prawo mogą zabrać bo to nie ustawa i nie zgodne z konstytucją no i jak rusza inni z medycznych np. fizjo albo albo to mają prawo do tego samego co mi o ratownicy bo u nas obowiązuje zasada równego traktowania ch.A poczytałam i ma rację .poza tym pogadałem z szefem to mi się zapytał czy im pomagamy zdobyć kasę i czy zapytałam jakie są koszty szpitala zrobiło mi się glupio

#20  2019.09.01 08:19:04 ~ble

Nie używajcie postów albo wywalić ten portal mają z nas ubaw bo tak to jest że nas podzielono lepsze z nfz gorszego sortu inne w końcu zrobią prywatne i wszystko walnie a jak ktoś chce do sklepu droga wolna do Niemca też wolna zachowujecie się jak belfer idę na studia bo mam wakacje i przykro ale zgadzam się że wcale nie pracujemy jednakowo uczciwie żeby dostać po równo trochę samokrytyki koleżanki zostawiacue komentarze te co Wam pasują wstyd sami robicie jatke

#21  2019.09.01 08:24:47 ~ble

Wiecie co przynajmniej byście z siebie durnia nie robili od kiedy jest ta kasa to wszystko gonimy za etatami podwójnymi na zlecenie w Niemczech to na dyżur nocny jeden lekarz na szpital i tam się zaiwania a u nas niech rodziną siedzi nawet cala noc i dzień no co prawda boli mnie boli bo ja poszłam do zawodu z miłości a nie dla picia kawy i plotek w pracy wstyd mi za Was

#22  2019.09.01 08:38:25 ~do 19

Boże, może ble ( od 19 do 21 ) jest dyplomowaną pielęgniarką ale wagarowała na lekcjach z języka polskiego. Jakim cudem ble zdało maturę skoro poprawnie szyku zdania nie może skonstruować? Co mnie obchodzą inne grupy zawodowa? A, tak tyle mnie obchodzą, co ja je. Nie strasz, nie strasz, pielęgniarki bez pracy w tym czymś co nazywa się polska ochroną zdrowia sobie poradzą, a czy polska ochrona zdrowia sobie bez nich poradzi? (Przypominam, rocznie odchodzi na emeryturę 9 tyś pielęgniarek, które jeśli zostaną w zawodzie jeszcze parę lat, to nie w szpitalach ani w dpsach). Ble, weź coś na wstrzymanie, bo jak to czytam, to normalnie żal mi Ciebie.

#23  2019.09.01 08:45:42 ~do ble cd.

Nie masz zielonego pojęcia o rozwiązaniach systemowych w niemieckiej ochronie zdrowia. Nie może zostać na nocnym dyżurze jeden lekarz na cały szpital, skąd te chore pomysły? W Niemczech się nie zaiwania, tam są pomoce pielęgniarskie, na jedna pielęgniarkę przypada maksymalnie 10 pacjentów. Lekarze na dziennych obchodach pobierają krew do badań i zakładają wenflony, pielęgniarki nie robią wkłuć dożylnych, więc jeśli ktoś tam zaiwania to lekarze (nie zdąży uzupełnić dokumentacji medycznej, to nie zostaje dłużej w pracy a na następny dzień przychodzi godzinę wcześniej, to jeśli chodzi o pracę lekarzy).

#24  2019.09.01 22:07:24 ~Plg do 8

O czym ty pleciesz.Wypiłabym kawę i miałabym przerwę na posiłek.Tam nikt nie wypomniałby mi,że piję kawkę,czy jem cudze czekoladki.Wstydź się sieroto.

#25  2019.09.02 10:14:57 ~do 24

Po jaki ch-j się tłumaczyć z picia kawy sieroto !

#26  2019.09.02 11:49:31 ~pie

W każdej pracy ludzie piją kawę#

#27  2019.09.02 13:51:57 ~do 26

Niemożliwe,coś ty,naprawdę?

#28  2019.09.02 18:51:58 ~do 27

Dzikuje za B KULTURALNĄ odp jak przeczytałam ta się prawie kawą zchłysnęłam.