Nowa specjalizacja dla pielęgniarek z wyższym wykształceniem.

Specjalizacje pielęgniarek i położnych.


Nowa specjalizacja pielęgniarek - posiedzenie sejmowej komisji zdrowia 

Praca dla pielęgniarki: Szpital zatrudni pielęgniarki. 35 PLN/godz. Minimum 60 godz. miesięcznie. 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 30 sierpnia 2019 roku:

Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Dzień dobry. Panie przewodniczący, szanowni państwo, przedstawiamy państwu projekt zmiany ustawy o uzyskaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Nowelizacja polega na wykreśleniu z ustawy art. 1, który stanowi, w odniesieniu do uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, że nie dotyczy to osób wykonujących zawody medyczne, dla których zasady uzyskiwania tytułu specjalisty zostały określone w innych przepisach. Czyli tak naprawdę tą zmianą wprowadzamy możliwość zdobywania specjalizacji w zakresach, które są określone w tej ustawie, dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych, nie tylko tych, które zostały zdefiniowane. Rozszerzamy więc możliwość zdobywania specjalizacji przez lekarzy, pielęgniarki, diagnostów itd. Ta zmiana jest podyktowana potrzebą zwiększenia liczby specjalistów w systemie ochrony zdrowia. Będzie pozytywnie wpływać na sytuację kadrową w ochronie zdrowia.

Więcej informacji w sprawie w artykule pt.: Nowa specjalizacja dla pielęgniarek.

Nowa specjalizacja pielęgniarek - posiedzenie plenarne sejmu

Posiedzenie plenarne sejmu 15-16 października 2019 roku:

Poseł Sprawozdawca Józefa Hrynkiewicz:

Wprowadzana zmiana ustawy pozwoli osobom wykonującym zawody medyczne, tj. lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, fizjoterapeutom oraz innym, uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, co ma znaczenie w sytuacji, gdy w regulacjach prawnych dotyczących tych specjalizacji nie jest wskazana określona dziedzina lub gdy nie ma jednostek akredytowanych do przeprowadzenia szkolenia specjalizacyjnego. A zatem lekarz mimo regulacji prawnych dotyczących uzyskiwania specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów będzie mógł przystąpić do specjalizacji lub mieć uznany dorobek naukowy lub zawodowy i uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, np. w dziedzinie psychoseksuologii lub psychoterapii dzieci i młodzieży, mimo że w katalogu dziedzin określonych dla specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów nie ma takiej dziedziny specjalizacji.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Ta ustawa wpisuje się w szereg działań, które podejmuje obecny rząd, aby poprawić sytuację, jeżeli chodzi o kadry w ochronie zdrowia. M.in. tą ustawą dajemy możliwość zdobywania specjalizacji nie tylko dla lekarzy i pielęgniarek, ale również przedstawicieli innych zawodów, którzy będą mogli realizować się w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży. Rozszerza ona możliwość wejścia do systemu innych zawodów medycznych legitymujących się wyższym wykształceniem medycznym. I jeszcze jedna informacja: szkolenia specjalizacyjne będą prowadziły ośrodki akredytowane, nie tak jak pani profesor wspomniała. 

Marszałek:

Dziękuję, pani minister.

Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem w całości projektu ustawy w brzmieniu z druku nr 3719, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Głosowało 428 posłów. 423 było za, 2 – przeciw, 3 się wstrzymało.

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia

źrodło: strona internetowa sejmu RP 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.10.19 17:11:59 ~tipi

Że jak? Co robi i kim jest pielęgniarka to każdy wie. Po co te cuda sztuczne studia, żal czasu i atłasu! Biedne te dziewuchy i płacą i prywatny czas im płynie. Tak czy siak wylądują wśród ludzkich eksperymentów. Salowe tego nie zrobią,są od plaskich powierzchni,li tylko. Opiekunów nie ma! Uciekajcie póki czas!

#2  2019.10.19 20:36:31 ~skrzyp

Nowy sposób na wyciągnięcie pieniędzy od naiwnych(:)

#3  2019.10.19 21:43:11 ~Sratytaty

PituPitu

#4  2019.10.19 22:35:25 ~Plg

Róbcie,róbcie a wyrolują was tak, jak wyrolowali plg z wyższym pokrewnym.

#5  2019.10.19 22:56:42 ~Iwa

Ciężko zrozumieć co rzad wyprawia. Czy teraz tylko plg z wyższym wykształceniem będą mogły robić specjalizacje?

#6  2019.10.20 11:53:06 ~do 5

Co jesteś taka zdziwiona najpierw wyższe wykształcenia a potem specjalizacja pielęgniarska też bo specjalizacja na poziomie średniego to jakaś chora hybryda .

#7  2019.10.20 12:15:47 ~Dora

Popieram 6!

#8  2019.10.20 12:38:59 ~51!

Speckaa z psychoterapii? jak nie potrafią określić ile punktów ma obserwować i procefury wykonywać plg

#9  2019.10.20 17:50:41 ~,,,,

Dobrze,może to być ciekawe.Ale najpierw niech wskażą placówki,gdzie musi być zatrudniona osoba z taką specjalizacją,ile jest,będzie takich etatów.Może prywatny gabinet? ,ale niech to będzie jasno określone,stawki.Znając życie,będzie to "pic na wodę".A wiele pielęgniarek pójdzie w ciemno,jak dotychczas,za miskę ryżu.Znam takie mgr-y co godzą się na 11,-zł./h.

#10  2019.10.20 23:30:59 ~Nik

Nareszcie

#11  2019.10.22 15:34:14 ~AnnaCz.

Brawo! Wspaniały przykład rozszerzania naszych kwalifikacji! A kto nie chce - nie musi! Identycznie jak w przypadku recept.

#12  2019.10.22 18:23:49 ~psycholog

To żadna nowość od zawsze mgr pielęgniarstwa mogły/li kształcić się w akredytowanych szkołach psychoterapii pod okiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

#13  2019.10.22 22:15:35 ~Marcin

Akurat patrząc na wiedzę pielęgniarek z dziedziny psychiatrii i psychologii oraz jakość kształcenia w ramach specjalizacji, to obawiałbym się takiej specjalizacji w ich wykonaniu

#14  2019.10.24 16:42:01 ~do Marcin

Bo pielęgniarki nie są od psychoterapii niech każdy zajmie się swoją działką od psychoterapii są psycholodzy i psychiatrzy do tego są szkoleni. Pielęgniarki są super specjalistkami w innej dziedzinie - świetnie wykształcone.

#15  2019.11.01 00:27:00 ~Radek

Pielegniarstwo w Polsce jest nieszanowane. Niestety pielegniarki same nie kontroluja swego zawodu tak jak w USA czy w UK gdzie przede wszyswtkim: pielegniarstwo to nie jest zawod medyczny! Medycyna jest oparta na biomedycznym modelu, zas pielegniarstwo na biopsychospolecznym- czyli obejmuje medycyne, psychologie i nauki socjalne! Niestety w Polsce nie uczy sie nauki i badan z dziedziny pielegniarstwa, nie ma profesorow, doktoratow, systemu evidence based. W medycynie Polskiej nie ma, totalne amatorstwo, zas w pielegniarstwie to juz 3 swiat! Stad komentarze typu, pielegniarki nie sa od psychoterapii! Pielegniarka jest przede wszystkim psychoterapeuta i ogniwem laczacym pacjenta z problemem choroby, zycia, smierci i systemu zdrowia, ktory jest medyczny i bezceremonialny. Pielegniarka i pielegniarz jest wlasnie tym humanistycznym ogniwem ktory widzi pacjenta jako czlowieka a nie chodzaca diagnoze medyczna! Pielegniarstwo ma swoja diagnostyke biopsychospoleczna, zas w polsce wszystko jest jak w XIX wieku! Wszystko bez modelu i przez pryzmat medycyny! Pomylka totalna! Stad pielegniarki w Polsce nie maja wlasnej katedry, szacunku, bazy wiedzy, profesury- w krajach UE, USA, Australia, Kanada, Indie, Chiny, Japonia, pielegniarstwo to szacunek i pielegniarki w USA, czy w UK pielegniarze/ki zarabiaja jak lekarze, sa dyrektorami szpitali, zarabiaja po 120 000 USD minimum. Nie ma w UK czy w USA systemu pod tytulem lekarz to kierownik i wladza. Wprost przeciwnie! Lekarz ma swoja dzialke medyczna, nie jest specjalista od systemu ochrony zdrowia! Jak sie wypisuje pacjenta to musi sie lekarz podpisac, poetm pielegniarka, potem pracownik socjalny by przyjac pacjenta do systemu socjalnego, malo tego jest tez obowiazkowy zawod occupational therapist! - tego w Polsce nawet nie ma! W ogole tak waznego zawodu nie ma! Sredniowiecze i tyle.

#16  2019.11.01 00:38:12 ~radek

ZAROBKI I STATUS PIELEGNIARSTWA W USA a w Polsce! https://nursesalaryguide.net/registered-nurse-rn-salary/ ZArobki pielegniarzy i pielegniarek w Unii, Australii, USA, Izraelu

#17  2019.11.01 00:39:32 ~Radek

Https://www.careeraddict.com/top-5-countries-with-the-highest-paid-salaries-for-nurses Zarobki pielegniarek i pielegniarzy na swiecie

Dodaj komentarz