Pielęgniarki - powiedziane w sejmie: "ludzie nie będą szli do zawodu pielęgniarskiego".

O pielęgniarkach w sejmie.


"Ludzie nie będą szli do zawodu pielęgniarskiego". 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 15 października 2019 roku

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Świetnie, bardzo dobrze, bądźcie zadowoleni! Świetnie, sukces, bo jest trochę więcej! Popatrzcie na rzeczywistość, którą wykreowaliście przez cztery lata – nie 2007, nie 2010 czy 2013, kiedy były kryzysy, tylko teraz.

Ja chciałabym usłyszeć od państwa, co zrobicie przez następne cztery lata, bo to, co dzisiaj powiedział przedstawiciel izby lekarskiej, to nie są postulaty na wstecz, tylko na przyszłość. Kiedy słuchałam wypowiedzi pana ministra jako odpowiedzi, to muszę powiedzieć, że nie usłyszałem żadnej konkretnej wypowiedzi. Po pierwsze, nie ma perspektywy pieniędzy, bo dobrze wicie, że te 100 mld zł, które są dzisiaj w systemie, są tylko dlatego, że jest dobra koniunktura gospodarcza w Europie, na świecie, w Polsce. Dużo ludzi pracuje, więcej zarabiają. Składka większa, większe pieniądze.

A co będzie wtedy, kiedy przyjdzie niewielki kryzys? Nie mówię, że taki, jak w roku 2008 czy w roku 2013, nawet mniejszy. Czy jesteście przygotowani do tego, że nagle spadnie spływ składki? Wy do tego się przyczynicie, bo jeszcze trochę a wasze zapowiedzi wyborcze doprowadzą do tego, że mniej ludzi będzie miało pracę, mniej ludzi zapłaci składkę zdrowotną i państwo za nich będzie musiało opłacić marną składkę zdrowotną. Czy jesteście przygotowani na to, co będzie w systemie, gdy zabraknie 20 mld zł ze składki?

Cisza.

Tak jak jest cisza z waszym sztandarowym programem likwidacji NFZ. Cztery lata… Pan opowiada, że w 2007 r., za Religi, ustawa… A co robiliście przez cztery lata? Nad czym mogliśmy pracować tutaj?

Zatem, panie ministrze, ja bym chciała, żeby w końcu doszło do takiej sytuacji, że zejdziecie na ziemię, bo mimo propagandy sukcesu i powtarzania cały czas, że wszystko jest świetnie, rzeczywistość was dosięgnie.

W Senacie już nie macie większości, wiecie dlaczego? Dlatego, że m.in. to, co dzieje się w służbie zdrowia, zaskutkowało takim waszym wynikiem wyborczym. Będziecie rządzić, bo macie 235 mandatów, czyli tyle samo, co cztery lata temu. Wydaliście dziesiątki miliardów, ale – czy zastanowiliście się, gdzie jest słabość waszego rządzenia, poza Misiewiczami, rozwiązłością i wieloma złymi rzeczami? Zastanówcie się, co chcecie zrobić przez następne cztery lata, bo to wy odpowiadacie. Nawet jeśli pan Cieszyński – bo Szumowskiego nie wiedzieliśmy na oczy a Radziwiłła ze trzy razy… dzisiaj panu senatorowi Radziwiłłowi wyborcy już podziękowali, „świetna” sieć szpitali zadziałała, że dostał nagrodę od wyborców.

Tak będzie.

Tylko, niezależnie od wyników wyborów politycznych, długi szpitali na koniec roku sięgną pewnie 20 mld zł, a wy nie zrobiliście nic, żeby poprawić organizację służby zdrowia.

Opowiadaliście farmazony o „dentobusach”. Co się okazało? „Dentobusy” nic nie zmieniły w opiece dentystycznej nad dziećmi a na dokładkę, co czytamy w mediach, nieprawidłowo przeprowadzono przetarg (pewnie CBA tym się zajmuje), bo ktoś zapragnął na tych „dentobusach” zarobić, z państwa władzy. Jednak dzieci wiejskie w tych 40 tys. sołectw nic nie skorzystały.

Jeśli dzisiaj nie pochylicie się nad tym paktem, któremu dzisiaj poświęcone jest posiedzenie i nie zejdziecie na ziemię, nie zobaczycie, co źle funkcjonuje i co możecie zrobić – i w końcu nie zajmiecie się rozwiązywaniem problemów ludzkich to nawet „TVP PiS” wam nie pomoże i żadne wydawanie następnego 1,3 mld zł na propagandę, bo ludzie umierają. Umierają, ponieważ nie mają dostępu do onkologa, bo operacje onkologiczne są robione w szpitalach do tego nieprzygotowanych. Nic nie monitorujecie. Nic nie sprawdzacie. Pan opowiada, że złe informacje spływają i nie mogliście z tego wyciągnąć wniosków. Przecież to brzmi kompromitująco dla pana. Pan zapyta staruszków, którzy dostają receptę, kod paskowy, co o tym sądzą. O pana sukcesie e-recepty. Pan porozmawia z aptekarzami, nie takimi, którzy wazelinują, tylko tymi, którzy rzeczywiście powiedzą panu prawdę. Problem polega na tym, że tej prawdy nie chcecie usłyszeć. A jeśli nie chcecie tej prawdy usłyszeć, to i nie ma działań.

Muszę powiedzieć, panie przewodniczący (pewnie pan zostanie przewodniczącym tej Komisji, bo jej nie odpuścicie, tak jak ją zagarnęliście nie wybierając kogoś w miejsce Arłukowicza), bo dzisiaj już wiecie, że zdrowie to trudny problem, nie odpuścicie tego opozycji. W związku z tym, nadal będzie tak, że na tej sali będzie: jak to jest świetnie. Wszystkie panie posłanki i panowie posłowie z PiS-u będą opowiadać, że jest świetnie, tylko ludzie będą umierać, lekarze będą uciekać a ludzie nie będą szli do zawodu pielęgniarskiego i okaże się, że w efekcie za cztery lata nie będzie połowy szpitali w Polsce.

Dzisiejsza dyskusja na zakończenie tej kadencji, kiedy wiecie już, że wygraliście, powinna być otwarciem na następne cztery lata. To nie chodzi o to, żebyście głowy posypywali popiołem a o to, żebyście szeroko otworzyli oczy i zaczęli naprawdę współpracować ze środowiskiem medyków – z fizjoterapeutami, aptekarzami, lekarzami, pielęgniarkami. Z tymi wszystkimi, którzy chcą poprawy tego systemu, ponieważ oni tam spędzają czas dzień w dzień, noce i dnie – i dokładnie wiedzą, co i gdzie skrzypi. Zaproście tych ludzi do rozmów. Przestańcie uprawiać propagandę sukcesu i opowiadać, jak to w służbie zdrowia jest świetnie. Najwyższa pora się obudzić. Macie drugą kadencję przed sobą, ale problemy przed wami nie uciekły – i nie uciekną.

Ja bym bardzo chciała, żeby następne posiedzenie Komisji Zdrowia nowego Sejmu, było już o realnym rozwiązywaniu problemów, które są, a nie opowiadaniem, jak jest świetnie. Ja muszę powiedzieć, że dla nas, ludzi, którzy w tym Sejmie byli długo i przeżyli bardzo różnych ministrów, to odnośnie do tego, co działo się w ostatniej kadencji, mówię do pana ministra Cieszyńskiego – poziom arogancji i buty oraz poziom kłamstwa osiągnęły szczyty. Obudźcie się! Ja myślę, że pan w następnej kadencji w Ministerstwie Zdrowia nie powinien już pracować, dlatego że pan nie rozumie systemu. Pan nie rozumie tego, że podmiotem jest pacjent, ale żeby pacjenta leczyć to nie jest potrzebny działacz PiS-u i propaganda sukcesu, tylko dobry medyk. Ja mam nadzieję, że ten czas arogancji w służbie zdrowia…

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Pani poseł, to już prawie dwadzieścia minut.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Bardzo dziękuję, że mi pan przypomniał.
To, co lekarze panu dzisiaj przedstawili, proszę przedstawić panu ministrowi Szumowskiemu i na następnym posiedzeniu Sejmu, pewnie już nowej kadencji, proszę przedstawić realne sposoby rozwiązania tego wszystkiego, o czym dzisiaj i na poprzednich posiedzeniach Komisji była mowa.

Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Dziękuję.
Pani poseł, prawie dwadzieścia minut, między piętnaście a dwadzieścia minut… Naprawdę, miało być spokojnie, miało być merytorycznie, pani koleżanka klubowa…

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Proszę nie cenzurować mojej wypowiedzi, bardzo proszę.

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Ja nikogo nie cenzuruję…

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Ja mówiłam bardzo spokojnie…

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Pani wszystkim zarzucała kłamstwa…

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Zawsze pan włącza się i robi za cenzora, na litość boską!

Przewodniczący poseł Tomasz Latos (PiS):

Pani poseł, pani poseł… nikt też nie mówił, że jest fantastycznie i wspaniale, można to sprawdzić. Pewne rzeczy trzeba zmieniać, w pewnym kierunku trzeba iść. Tutaj nawet podkreśliłem to, że przynajmniej część z tych postulatów jest na pewno warta realizacji, rozważenia, natomiast państwo, po prostu, uprawiają politykę.
Wasz wybór, i tyle. Szkoda tylko, że zarzucacie innym to, czego nie powiedzieli.

źródło: sejm.gov.pl 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.11.06 08:37:46 ~Ja

Czekam na dzień kiedy pójdę na emeryturę i ani jednego dnia więcej nie przepracowanych w tym szajbnietym zawodzie

#2  2019.11.06 09:01:52 ~Piel

Służba zdrowia to "pięta Achillesa" PIS-u. Czas się tym zająć na poważnie. "Sieć szpitali" to rzeczywiście pomyłka, podobnie jak "siatki płac"! Nie można likwidować bez zastanowienia szpitali i myśleć, że to recepta na sukces. To tylko tuszowanie nieudolności rządu. Był szpital- zabrakło personelu, pojawiły się długi - to zlikwidować. Tylko to wszystko nie stało się z dnia na dzień. Po likwidacji kolejnych szpitali problem dalej istnieje, w kolejnych dzieje się to samo ! I co wszystkie zlikwidują?

#3  2019.11.06 09:03:10 ~P

U mnie w pracy też pielęgniarki odliczają dni do emerytury, każdego dnia tylko o tym mówią.

#4  2019.11.06 09:07:21 ~iga

Wielu ludzi w Polsce mogłoby żyć dłużej, gdyby nie limity, kolejki, brak skierowań na odpowiednie badania, do odpowiednich ośrodków. Gdyby od razu zastosowano leczenie jakie jest potrzebne ! Leczenie i edukacja to podstawa w cywilizowanym kraju !

#5  2019.11.06 10:01:38 ~Y

Przecież o to chodzi żebyśmy nie żyli długo nie trzeba będzie płacić emerytur,to może wystarczy na pisiorskie rozdawnictwo

#6  2019.11.06 10:17:41 ~Piel.

Dobrze że za rządów PO było super dla pielęgniarek . myślał by kto ! Nic nie robili A dobrze było tylko lekarzom , u mnie w szpitalu ciągle lekarze dostają jakieś premie , podwyzki , a pielegniarki i personel niższy zapierd. dalej , bo przecież po co premie dla osób które czuwają nad życiem chorego !

#7  2019.11.06 10:38:21 ~Jan

Pani Radziszewska zapomniała co rządząca platforma robiła dla pielegniarek? Wywalczone strajkiem podwyżki po 400 złotych podwójnie ubruttowione, zwolnienia w szpitalach dotyczyły głównie pielęgniarek przy nadmiernej administracji. Pani Kopacz widziała tylko lekarzy. Oto i cała prawda o pomocy dla pielegniarek za rządów PO.

#8  2019.11.06 13:54:55 ~stop

Nie idą i nie będą szli do zawodu ! Ale nikogo to nie wzrusza i nie obchodzi ? Liczą na wolontariuszy?

#9  2019.11.06 13:56:43 ~Monia

Żaden rząd nie zrobił nic dobrego dla pielęgniarek,dlatego jest jak jest.dno,szambo,wyzysk,praca ponad ludzkie siły, nędzne emerytury. Nie rozumiem tylko dlaczego teraz się dziwią, że tak mało jest chętnych do tego zawodu, zostały tylko te, które jeszcze wierzą że coś się zmieni.Z mojego 40 - letniego doświadczenia powiem Wam jeszcze długo nie będzie dobrze.

#10  2019.11.06 15:16:11 ~U mnie

Idą na emeryturę od razu, ale o 2 dniach wracają na cały etat i mają emeryturę i pracę. Takie eldorado.

#11  2019.11.06 15:18:10 ~LM

A roczny urlop płatny zdrowotny dla pielęgniarek od 46 lat

#12  2019.11.06 15:55:52 ~Jan

Jak mają zachęcić do zawodu jeśli dalej są szpitale gdzie pielegniarki od kilku lat nie dostają podwyżek od dyrekcji, oprócz zembalowego. A normą jest 20 a nawet 25 pacjentów na jedną pielęgniarkę

#13  2019.11.06 16:02:49 ~Bl

Każda opozycja wyciera sobie gębę opieką zdrowotną , bo to zawsze chwytliwy temat. Nikt nic w tym temacie nie zrobił i nie zrobi. No może poza sporymi podwyzkami dla lekarzy. Lobby lekarskie jest silne, odporne na grę stołkami i jest tam gdzie trzeba. Mieliście okazję zmienić coś podczas wyborów do Izb i co ? Ale do narzekania pierwsze. Więc nie dziwcie się salowe i pielęgniarki to najnizszy szczebel w opiece zdrowotnej. Zakres obowiązków i odpowiedzialności inna, ale postrzeganie przez społeczeństwo takie same.

#14  2019.11.06 17:00:08 ~Piel

Niebawem zmieni się postrzeganie pielęgniarek. Nie będzie ich.

#15  2019.11.06 17:34:39 ~Iza

Jak się zapirniczało zawsze za marne grosze bez podwyżek to z czego mamy mieć dobre emerytury. Wszystkie rządy mają pielęgniarki w głębokiej dupie

#16  2019.11.06 17:42:43 ~Do iza

Zgadzam się z Tobą

#17  2019.11.06 18:48:16 ~Iw

Ja się wprost dziwię ze tą Pani zabrała głos jakoś do tej pory nawet przed wyborami o służbie zdrowia nikt nie wspomniał i nagle przebudzenie chyba zachwial się stołek oby do emerytury bo będzie tylko gorzej do zawodu przyciągnąć może tylko dobra kasa

#18  2019.11.06 20:14:40 ~Www

Pani poseł brawo . Trzeba też pamiętać jak pielęgniarki były potraktowane za rządów PiSu na czele z Lechem K?

#19  2019.11.06 20:30:28 ~Jas

Niech pielęgniarki zmądrzeją i przez jeden miesiąc pracują na jednym etacie .będzie dramat . Pozdrawiam

#20  2019.11.06 20:59:30 ~-Piel

Likwidują szpitale bo brakuje personelu medycznego . To ciężki zawód latami drenowany ile dało sie . Skutki już widać . Szkoda że tak późno wszyscy otworzyli oczy .

#21  2019.11.07 00:00:18 ~piel30

A gdzie samorząd zawodowy? Jakoś lokalnych władz nie było widać, żeby zajmowały stanowisko w sprawach pielęgniarek i położnych. A teraz znowu te same osoby chcą dalej nas reprezentować.pomyślmy, wybory przed nami.

#22  2019.11.07 08:15:55 ~Piel.

Napiszę jeszcze raz grzecznie jak przed chwilą. Czy ktoś przejął kontrolę i usuwa komentarze? Dzięki P.M.Mielcarkowi mamy dostęp do stenogramów sejmowych.Chwała mu za to ! Ot i demokrację mamy ! Kiedyś w mediach TVP to było normą, że dużo obrad sejmu było transmitowanych. A jeśli chodzi o pielęgniarstwo to w tym temacie po prostu porażka! Kompletna cisza o NAS przy takim braku personelu ! Rzućcie te dodatkowe etaty to dopuero bedzie ! Nawet profesjonalnej promocji zawodu brak a jedynie czepkowa góra proponuje nam powołaną Florencję N ! I wymyśliły sobie szmaciane laleczki- pielegniarki dla przedszkolaków w celu promocji zawodu jakże głupie ! A te laleczki z uporem maniaka ktoś non-stop zamieszcza na grupie : " Pielęgniarki i Położne najlepszy zawód. ." Ale mądrzy zgłaszają ten post do usunięcia! Droga posłanko zainteresowania pielegniarstwem już nie ma a nie, że nie będzie !

#23  2019.11.07 08:32:57 ~Piel

No właśnie, pielęgniarki pracując na 1 etat mogłyby w końcu zostać zauważone ! Dziwnie to brzmi, że jak kogoś nie ma to dopiero zauważą jego brak ! To jedyna szansa na lepszą zmianę - w mediach też by było głośno, to lepsze niż strajk! Warto spróbować ! W przeciwnym razie jeszcze latami będziemy tkwić w tym samym punkcie, bo problemu nie ma - nadal pracują- czyli jest ok. O to co będzie później nikt się nie martwi , każdy rząd ma swoje 5 minut na karierę !

#24  2019.11.07 09:17:01 ~Gość

Znam wiele osób w moim środowisku które wybierają się na pielęgniarstwo ponieważ pieniążki nie są wcale małe i jest możliwość dorobienia sobie w innym miejscu. W porównaniu z innymi zawodami , które wymagają wyższego wykształcenia pensja pielęgniarki jest najkorzystniejsza

#25  2019.11.07 11:02:49 ~PP

Wybrałam ten zawód po nastu latach pracując w szpitalu na innym stanowisku. Powiem tak, mnie 4000zł na rękę wystarczy. Nigdzie w szpitalu na innym stanowisku tego bym nie zarobiła. Czy praca jest ciężka, owszem jest ale nie zawsze czy odpowiedzialna =oczywiście. Wkurza mnie tylko jedna sprawa, dodatkowe dyżury w innych szpitalach, jeśli koleżanki podjęły taką decyzję aby na dwa etaty pracować to pracujecie a nie bądźcie nerwowe, niewyspane, z tekstem zmęczona jestem.

#26  2019.11.07 11:08:57 ~do 25

Zgadzam się z tobą,zawód ciężki,odpowiedzialny,ale 4tys pensji to nie ma co biadolić że mało.Dorabiające masochistki to plaga tego zawodu.

#27  2019.11.07 19:06:24 ~do 24

Jeśli jesteś trollem to odpuść sobie a jeśli laikiem to też. A jeśli jesteś z innego środowiska i jesteś opiekunem medycznym to proszę na swój portal. A co to znaczy niemałe pieniążki? My jesteśmy odpowiedzialnymi profesjonalistkami/ami nam się należą odpowiednie pieniądze a nie pieniążki ! To po pierwsze. Zaś inne zawody medyczne niech sobie wywalczą a nie na gotowe. Pielęgniarstwo to bardzo odpowiedzialna praca, to praca obciążajaca i psychicznie i fizycznie ! To systematyczny kontakt z cierpieniem, to zgony i reanimacje.To praca w środowisku brudnym, biologicznym, chemicznym i promieniowaniu.To bardzo częste ręczne dźwigania, transportowanie chorych łóżkami.To praca w odchodach ludzkich, wydzielinach i wydalinach o wiadomej woni ! Pracujemy w takich warunkach bez płaconej szkodliwości, nie płacą nam 13-tek a premia to rzadkość ! Tak dobrze opłacany zawód a zainteresowanych wyborem zawodu brak.Młodzi wybierają inne zawody ! Tym bardziej ciężko się pracuje przy deficycie kadrowym i braku opiekunów medycznych, którzy na zachodzie to norma. Proszę nie pisać bzdur, że 4, 000 zł to kokosy przy takiej pracy. Nawet system pracy uciążliwy : zmiany, święta z wymaganym wykształceniem wyższym i kształceniem podyplomowym! Jeśli woźna w szkole zarobi ponad 2,000 netto a pani z Biedronki ponad 3,000 to o czym tu wy piszecie? Dawno już to minimum 4,000 powinno być bo jest to zawód bardzo trudny, odpowiedzialny i specyficzny ! Ale żeby pielegniarki tak pisały że to takie kokosy - nie wierzę !

#28  2019.11.07 19:25:49 ~Piel.

Do 27 super napisane, popieram ! Oczywiście, że służbą czy ochroną zdrowia zajmują się tylko przed wyborami a po głucha cisza! Telewizyjne Fakty przed wyborami non - stop poruszały tematy o służbie zdrowia.Teraz wielka cisza.Non stop o sędziach. Wczoraj w tvp Polsat w Wiadomościach powiedziano o ataku nożownika - pacjenta (po dopalaczach) na pielęgniarkę. Dosyć długo mówiono i to jako w jednej z pierwszych wiadomości.Natomiast w TVP TVN w Faktach w ogóle o tym właśnie ważnym fakcie nie powiedziano! Ale jak jest atak na ratownika czy lekarza to non-stop o tym bębnią w mediach min. TVP !

#29  2019.11.07 19:39:56 ~piel.

Do 27, 28 bardzo dobrze napisane, w punkt! A 25 co za bzdury, kto to pisze ? Praca pielegniarki jest bardzo trudna i odpowiedzialna ! I kolokwialnie dodam śmierdząca !

#30  2019.11.07 19:49:55 ~od 29

CD to żadna łaska 4,000 to powinno być pielęgniarskie minimum !

#31  2019.11.08 07:55:28 ~obserwator

Sa tu mądre komentarza a trolle won !

#32  2019.11.08 08:02:26 ~Kasia

Tak odliczania dni do emerytury a później od razu do pracy idą i nadal stoimy w miejscu tyle, że popiszemy sobie anonimowo. I pewnie zaraz będzie odp. a muszą pójść bo jak mają takie iniskie emerytury . Z tego wynika, że kiepsko walczyly by to zmienić a teraz tez żadnej walki tylko harówka !

#33  2019.11.08 16:34:32 ~!!anka*

Wszystkie moje koleżanki,które odeszły na emeryturę DORABIAJĄ,żadna nie siedzi w domu i nie odpoczywa.Ale ich wybór.emerytura niewielka,a siły jeszcze są,to niech pracują,bo w domu się gnuśnieje-O.k. Nie rozumiem natomiast tych koleżanek,które zapierdzielają na kilku etatach mając rodzinę(męża,dzieci). Wierzcie mi-PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO! . Kiedyś SAMA wychowywałam dzieci(teraz już mają swoje rodziny,mężów,dzieci)a parę lat wstecz, płaca pielęgniarki nie była na tym poziomie,co teraz! W pewnym momencie stanęłam przed wyborem: ALBO BYĆ W DOMU I WOLNY CZAS POŚWIĘCIĆ DZIECIOM,albo ZASUWAĆ NA DRUGIM ETACIE. Wybrałam to pierwsze i nie ŻAŁUJĘ! Moje dzieci obecnie świetnie sobie radzą! Bo nie miały wszystkiego podanego,na tacy! -Szanują mnie,mój czas i pomoc,bo w dzieciństwie ZAWSZE byłam,pod ręką,kiedy miały problem.a na fanaberie,markowe ciuchy musiały same zaoszczędzić,zapracować. KOLEŻANKI PIELĘGNIARKI SZANUJMY SIĘ! ZARÓWNO W PRACY JAK I W RODZINIE!

#34  2019.11.08 17:02:54 ~!!anka*

Koleżanki pielęgniarki,SZANUJCIE się! I w pracy i w domu. Bo ani pracodawca,ani mąż,ani dzieci, WAS nie uszanują,nie docenią! Jak nie uszanujesz się sama-to NIKT cię nie USZANUJE! .

Dodaj komentarz