Uwaga pielęgniarki - rząd o mieszkaniach dla pielęgniarek na preferencyjnych zasadach.

Warunki pracy pielęgniarek i położnych.


Mieszkania dla pielęgniarek 

Rada Ministrów w dniu 25 października 2019 roku zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, przedłożoną przez Ministra Zdrowia. W dokumencie tym czytamy między innymi, cytuję:

Obszar IV. Warunki pracy, wynagrodzenia i promocja zawodów pielęgniarek i położnych

Cel I. Poprawa warunków pracy pielęgniarek i położnych.

Działanie 6. Podejmowanie działań mających na celu stworzenie mechanizmów dających pielęgniarkom i położnym możliwość zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych na preferencyjnych zasadach (np. w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”).

(...)

Problematyka związana z warunkami pracy pielęgniarek i położnych jest bardzo szeroka i obejmuje wiele aspektów. Obecnie najważniejszymi, z punktu widzenia przedstawicieli środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych, kwestiami w tym obszarze są m.in. wynagrodzenie za pracę, przywileje pracownicze (np. dodatkowy urlop wypoczynkowy lub urlop zdrowotny), prowadzenie dokumentacji medycznej świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarki i położne oraz aspekty socjalno-bytowe (np. zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych na preferencyjnych zasadach).

(...)

Ponadto przedstawiciele środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych zaakcentowali potrzebę wypracowania rozwiązań w zakresie zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych, w szczególności pielęgniarkom i położnym, które zdecydują się podjąć pracę w zawodzie, w regionach o najniższym wskaźniku pielęgniarek na 1000 mieszkańców, co może znacząco wpłynąć na zabezpieczenie świadczeń udzielanych przez pielęgniarki i położne, a w konsekwencji podnieść wskaźnik opieki pielęgniarskiej i położniczej w tych regionach kraju i stworzyć warunki do równego dostępu do tej opieki.

(...)

"Mieszkanie Plus" dla pielęgniarek 

Działanie 6. Podejmowanie działań mających na celu stworzenie mechanizmów dających pielęgniarkom i położnym możliwość zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych na preferencyjnych zasadach (np. w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”)

Podjęcie współpracy z Ministerstwem Infrastruktury oraz samorządami terytorialnymi z regionów, gdzie odnotowano najniższe wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych, w celu stworzenia możliwości formalno-prawnych zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych w ramach rządowego programu dla pielęgniarek i położnych deklarujących chęć podjęcia pracy w tych regionach.

Termin realizacji: realizacja na bieżąco do 2031 r.

Podmiot odpowiedzialny: MZ we współpracy z MI.

źródło: Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Zobacz także: 

Pielęgniarki: rząd o formule dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Kryteria: wiek lub staż pracy w zawodzie.


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.11.10 10:23:58 ~P

2031 to zbyt odległa data na jakiekolwiek działania. Zmiany potrzebne są na już, teraz, a w zasadzie to na 10 lat wstecz ! Były już hotele dla pielęgniarek (skandaliczne warunki, nieremontowane, z 1 łazienką i kuchnią na piętro).

#2  2019.11.10 12:48:28 ~Do

Jaka kwota przysłyguje czy przysługiwała służbom mundurowym na mieszkanie czy w odprawie emerytalnej w stosunlu do realnej wartości mieszkania?

#3  2019.11.10 13:02:32 ~Piel

Te wszystkie działania "promocja zawodu pielęgniarki" kierowana jest do przyszłych potencjalnych pielęgniarek/pielęgniarzy, którzy są jeszcze w przedszkolach ! Pielęgniarki, które obecnie są w zawodzie mają do tego czasu pracować (harować bez odpoczynku) na 2-3 etatach, żeby zapewnić opiekę wszystkim obywatelom ! Dlatego są takie odległe daty !

#4  2019.11.10 13:03:05 ~Gosc

Do 2025r.po pielegniarkach zostanie tylko wspomnienie rozwiazania potrzebne sa na cito.

#5  2019.11.10 13:05:42 ~piel

W szpitalach już są spotkania z pielęgniarkami - emerytkami, by tyrały jak najdłużej, ile mogą, najlepiej w kilku szpitalach na raz, i to na maxa !

#6  2019.11.10 13:34:10 ~do 5

Ciekawe jak taka błyskotliwa i sprawna emerytka poradzi sobie tłumacząc się w prokuraturze,bo teraz pozwy lecą o cokolwiek.

#7  2019.11.10 13:54:47 ~piel.

Nieudolna promocja zawodu czyli próba zwerbowania do niewolniczej pracy poprzez obiecywanie gruszek na wierzbie. Wieczne obiecanki cacanki i tymczasowe rozwiązania, bo fakty sa takie ,ze od września ub. roku postępuje drastyczne pogorszenie warunków pracy (redukcja etatów) jako konsekwencja podwyżek płac gwarantowanych jedynie do 31 marca 2020 roku.

#8  2019.11.10 13:55:59 ~#7 do 6

Lekarz wykonujacy pracę przy pacj. bez rekawiczek poszedlby na szkolenie z zakażeń,nastepnie na zwolnienie lekarskie i wrocilby do pracy.Nagrana telefonem przez pacj. pielegniarka wykonująca zabieg bez rekawiczek zostala zwolniona z pracy ! Nikt jej nie bronił ! Więc pozwy lecieć będą,bo same uczymy ludzi jak latwo na nas zarobić !

#9  2019.11.10 14:06:51 ~Ojejku

Czy pielęgniarka może rozumieć zdania na przykład opisujące zasady ruchu drogowego w tekstach prawnych, tak jak są interpretowane zdania zapisane w art. 84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r?

#10  2019.11.10 14:08:39 ~#9

Tak: pomoc mieszkaniowa,dodatki do czynszu,ktedytu mieszkaniowego,urlopy zdrowotne,wczesniejsze emerytury,godne pensje -Jak u nauczycieli,policjantów,wojskowych,strażaków,górników,skonczyc z emeryturą 1600 zł -i wreszcie coś drgnie,do zawodu przyjdzie duzo mezczyzn bo będą mieli perspektywę utrzymania rodziny,skończy się ten wizerunek spolegliwej i pokornej siostry milosierdzia,zawód mieć bedzie szansę na prestiż i na nowy,inny wizerunek,bo faceci bawić się nie będą.Nie pozwolą sobie na zastraszanie,spolegliwosc i niskie wynagrodzenia !

#11  2019.11.10 14:27:11 ~11# do 9

Coś z sufitem masz "nie halo".

#12  2019.11.10 14:35:07 ~Katarzyna

Pracuję w zawodzie od 38 lat 2 i pół roku emerytura brawo uciekam od tego zawodu z daleka i cieszę się że moje 2 córki nie poszły w moje ślady

#13  2019.11.10 14:38:08 ~do 10

Tak , ten zawód ciężki fizycznie wykonywać powinni głównie mężczyźni. Wówczas tak jak górnicy,pplicjanci czy żołnierze nie dalibyby soba poniewierać jak te w większości głupie baby-pokorne siostrzyczki.

#14  2019.11.10 14:48:59 ~stop

Tak podwyżki w 2040 roku w 5 ratach brutto, brutto, urlop zdrowotny po 60 roku życia, mieszkania kawalerki dla samotnych pielęgniarek pod warunkiem przeprowadzenia się do innego województwa - czekajcie dalej, w międzyczasie pracując na 12 etatach ! Jeszcze na deser- siatki płac, jak wisienka na torcie !

#15  2019.11.10 15:08:28 ~Ech

Jeszcze nie tak dawno w pielęgnowaniu chorych przeważali mężczyźni. Co się z nimi stało?

#16  2019.11.10 15:17:11 ~do 9

Czy osoba z tytułem "pielęgniarka" (art.2) wykonująca praktykę (art.1) Ustawy o pielęgniarstwie z 1935 r.mogła rozumieć realizować zapisy tekstów opisujących zasady ruchu drogowego w tekstach prawnych, tak jak były interpretowane i realizowane zdania zapisane w art. 21Ustawy o pielęgniarstwie z 1935 r. przez instytucje, czy osoby odpowiadające za realizację tekstów prawnych w tym kraju?

#17  2019.11.10 15:39:13 ~a_

Hehehe znów obiecanki cacanki ;d Ta cała strategia -sregia o kant d*py! Wszystko zawiera się w słowach "kiedyś". To nie dla nas! My potrzebujemy rozwiązań na TERAZ, dla nas czynnych zawodowo pielęgniarek nie ma nic. Przeszłyśmy przez "podwyżkę" w formie dodatku, przeszłyśmy także przez "normy", ale nie przejdziemy przez nic więcej. Urlopy zdrowotne z oczywistych względów nie dla nas- system by padł, wcześniejsze emerytury również nie dla nas z tego samego powodu. System tego nie "wytrzymie". I ostatnia refleksja: najbardziej przerąbane będą miały te pielęgniarki, które zostaną. Nas coraz mniej, a pracy nie ubywa. Jeżeli chodzi o inne profesje, to wiadomo że każda praca ma swoje blaski i cienie. Do każdego zawodu trzeba mieć jakieś tam predyspozycje i wiadomym powszechnie jest, że każdy walczy o swoje. My pielęgniarki zajmujmy się naszymi problemami i ich rozwiązywaniem. To wszystko.

#18  2019.11.10 15:58:06 ~do 17

100/100. "My pielęgniarki zajmujmy się naszymi problemami i ich rozwiązywaniem". Dobrze by było, gdyby również "Siostry" były w stanie w końcu to pojąć.

#19  2019.11.10 16:31:00 ~51?

Dlaczego formalnie za wykonywanie zawodu pìelęgniarki się uważa nie wykonywanie świadczeń zdrowotnych czy też wykonywanie praktyki pielęgniarki ?

#20  2019.11.10 16:48:49 ~a_

Boże bożenko! świadczenie zdrowotne to np. hig. j. ustnej, to robi każdy-co ma do tego pielęgniarka? A tak na serio: czytam te wpisy jw. od miliona lat i pod każdym postem. Nawet nie pytam, ile razy można to samo. To już natręctwo wpisywania, prawda? Mam dobrą wiadomość: to da się leczyć ;d I są od tego specjaliści:d

#21  2019.11.10 16:48:54 ~do19

Dlaczego to zafundowano "pielęgniarce"?

#22  2019.11.10 16:54:37 ~Do

Jeżeli ma wpisane w zakresie obowiązków to przeczytaj treść zdań z art 84-87 Ust o pług ^ płż 2011 r