Pielęgniarka wykonała ustne zlecenie lekarza. Pacjent zmarł. Prokurator: miała obowiązek zweryfikować treść zlecenia!

Odpowiedzialność zawodowa pielęgniarek.


Prokurator: pielęgniarka nie "zażądała uzasadnienia wydania zlecenia" przez lekarkę

O nieumyślne spowodowanie śmierci trzymiesięcznego dziecka oskarżyła krakowska prokurtura lekarkę i pielęgniarkę ze szpitala im. Żeromskiego. Przed sądem stanie jeszcze jedna lekarka, która miała ustnie polecić podanie dziecku zbyt dużej dawki potasu.

- Lekarka wydała ustne polecenie podania chlorku potasu. Pielęgniarka dodała do kroplówki potas, nie żądając – wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi - ani uzasadnienia tego polecenia, ani nie weryfikując go z treścią pisemnego zlecenia lekarza w dokumentacji medycznej pokrzywdzonej - informuje prokuratura. Pół godziny po podaniu potasu stan dziecka gwałtownie się pogorszył. Reanimacja nie odniosła skutku.Dziecko zmarło.

Dodatkowo, jednej z lekarek zarzucono nieumyślne spowodowanie śmierci  dziecka. Według śledczych ustnie, bez wpisania tego do dokumentacji, poleciła pielęgniarce, by ta podała dziecku niedozwolone dla niego dawki potasu w sytuacji, gdy miało już zwiększone jego stężenie. Za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka odpowie też sama pielęgniarka, która podała dziecku potas.

Więcej informacji w sprawie czytaj w artykule pt.: Dwie lekarki i pielęgniarka z krakowskiego szpitala oskarżone w sprawie śmierci trzymiesięcznego dziecka

źródło: Gazeta Wyborcza

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.