Pielęgniarki napisały pismo do dyrektora do spraw pielęgniarstwa.

Warunki pracy pielęgniarek.


Pielęgniarki piszą do dyrektora do spraw pielęgniarstwa

Poniżej publikujemy pismo pielęgniarek jednego ze szpitali do dyrektora ds. pielęgniarstwa

 

Warszawa, dn. 06.11.2019 r.

Pielęgniarki
Oddział Chirurgii Ogólnej
i Onkologicznej


Dyrektor ds. pielęgniarstwa
 

Zespół pielęgniarski Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej informuje, że nie wyraża zgody na trzyosobowe dyżury nocne w dni świąteczne i weekendy. Wyżej wymieniony fakt dokumentowany jest w raportach pielęgniarskich od kilku miesięcy. Jednocześnie
o zagrożeniach dla pacjentów i personelu pielęgniarskiego oraz pracy ponad siły informujemy pielęgniarkę koordynującą Izabellę Krośnię.

Z naszych doświadczeń na przestrzeni dziesięciu miesięcy po otworzeniu drugiego odcinka chirurgii pomimo niezmieniającego się stanu łóżek w oddziale dzienna obsada pielęgniarska nie powinna być mniejsza niż 4 pielęgniarki na jednej zmianie i piąta pielęgniarka opatrunkowa jednozmianowa. Noce zawsze cztery pielęgniarki dyżurne.

Chirurgia jest oddziałem zabiegowym, w którym sytuacja może rozwinąć się bardzo dynamicznie. W każdej chwili możemy przyjąć na oddział kilku pacjentów w stanie nagłym, a jednocześnie stan pacjentów po zabiegach operacyjnych w ciągu kilku minut może ulec zmianie.

Z badań naukowych jasno wynika, że są zależności pomiędzy poziomem obsad pielęgniarskich, a zdarzeniami niepożądanymi i jakością świadczonych usług (rozprawa doktorska mgr. Beaty Wieczorek- Wójcik).

Poprzednie spotkanie w dniu 31 stycznia 2019 r. z Panią Dyrektor nie przyczyniło się do poprawy sytuacji w naszym oddziale. Już wtedy wskazywałyśmy, że jesteśmy zmęczone obciążeniem pracą, szczególnie, gdy sala POOP jest obłożona w całości, a równocześnie na salach ogólnych są monitorowani pacjenci, wymagający więcej uwagi z naszej strony. Łóżka na sali pooperacyjnej są zgłoszone jako łóżka tzw. zwykłe, a w rzeczywistości są łóżkami intensywnego nadzoru.

Pragniemy zauważyć, iż zbiorczy monitor z odcinka A i B znajduje się w dyżurce na odcinku B, pełnienie dyżuru przez jedną pielęgniarkę skutkuje brakiem należytej kontroli nad pacjentami monitorowanymi.

Schodzimy z dyżurów trzyosobowych niezwykle zmęczone i sama myśl o kolejnym tak ustawionym dyżurze budzi w nas lęk i frustrację. Z dyżuru wychodzimy z odczuciem, że być może nie wszystko zostało zrobione.

Jesteśmy stale odrywane od przygotowywania i wykonywania zleceń lekarskich. Pracujemy pod presją i dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym. Wpływa to na obniżenie koncentracji i ma wpływ na naszą wydajność w opiece nad pacjentem.

W takich warunkach nietrudno o pomyłkę, a w przypadku jej popełnienia nikt z przełożonych nie poniesie odpowiedzialności, a najbardziej poszkodowaną osobą będzie pacjent!

Brak pielęgniarki opatrunkowej wymusza na nas pracę jednozmianową, która dezorganizuje nam życie osobiste ponadto jesteśmy zmęczone obstawianiem wakatów. Dyżury zlecone w przypadku naszego oddziału, stają się normą, a nie wyjątkową, losową sytuacją.

Nie wyrażamy zgody na doraźne obsadzanie dyżurów nocnych (weekendowych, świątecznych) w zależności od stanów ilościowych pacjentów. Jest to w oddziale zabiegowym nieprzewidywalne!

Uważamy, że nie ma ze strony przełożonych chęci do rozwiązania naszego problemu. Jesteśmy zdeterminowane i gotowe na podjęcie radykalnych działań, które doprowadzą w końcu do zrozumienia i uwzględnienia naszych długotrwałych próśb o to co w naszym zawodzie jest najważniejsze czyli bezpieczeństwo pacjentów i personelu pielęgniarskiego.

W naszej opinii motto szpitala "Zaufaj nam- będziesz pod życzliwą i fachową opieką" jest nieadekwatne do obecnej sytuacji.

pielęgniarki


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.11.15 08:05:27 ~Piel

Dobrze, że napisały, w razie czego jest udokumentowane, że problem był zgłaszany. Najlepiej w raportach pisać za każdym razem np. z powodu braku personelu i przeciążenia pracą obowiązki(.) nie zostały wykonane itd. Ciekawe co odpiszą na to pismo?

#2  2019.11.15 09:10:05 ~Do 1

Otwórz wreszcie oczy. Za wszystko co zrobisz albo nie zrobisz opowiadasz ty jako pielęgniarka. Czy słyszałaś, żeby kiedykolwiek za niedopełnienie obowiązków pielęgniarskich odpowiedzial dyrektor?

#3  2019.11.15 09:43:56 ~Piel.

Do 1-2.komentarze super pozdrawiam ; ) Dziś w "Gazecie Wyborczej " napisano, że "PACJENCI ZOSTANĄ BEZ PIELĘGNIAREK " Taki też tytuł tego artykułu zamieszczony prawie na koniec dzisiejszej GW na str.20 ! No takie przypomnienie o nas, że nas brakuje. Mało merytoryczny. Natomiast o nauczycielach zamieszczono artykuł na str.4 art. dłuższy i na temat kwestii płacowych. Artykuł na temat BRAKU PIELEGNIAREK POWINIEN BYĆ ZAMIESZCZONY NA STR.1 POWINIEN BYC BARDZO CZESTO POWTARZANY A NIE TYLKO Z POWODU BRAKU POMYSŁU NA ARTYKUŁ I ZAMIESZCZANIE 1-2 RAZY W ROKU !

#4  2019.11.15 09:50:28 ~Ania

List napisano super.I dodam jeszcze, że dotyczy taka sytuacja w większości szpitali w Polsce o różnej specyfice! PISZMY I WSZYSTKO DOKUMENTUJMY ! Popieram powyższe komentarze !

#5  2019.11.15 09:56:18 ~Ewa

-Super, że tak piszecie - bądźmy solidarnI, mądrzy, przewidujący i odważni bo tylko z takimi się liczą.

#6  2019.11.15 11:44:17 ~P

Super! Tak trzeba! Wszyscy!

#7  2019.11.15 12:48:07 ~Inka

Brawo koleżanki za odwagę!

#8  2019.11.15 13:51:27 ~byleco

Komu się dedykuje pseudo prawo i pseudo historię?

#9  2019.11.15 14:13:17 ~do 2

My tak piszemy w raporcie jeśli czegoś nie zdążymy zrobić, oczywiście najpierw robimy rzeczy najważniejsze, które muszą być wykonane - a te których nie zdążymy, piszemy, że nie wykonano z braku czasu ,

#10  2019.11.15 15:49:58 ~piel.

Do 9 super jesteście i tak trzymać oby to było " zarażające" w całej Polsce a jeśli chodzi o artykul dzis zamieszczony nt.pielęgniarstwa to mamy zaistnieć w GW jeszcze w ośmiu wydaniach gazety nie wiem czy w codziennej czy co weekend !

#11  2019.11.15 17:08:15 ~Pigułka

U nas to codzienność, mimo ze pracujemy na oddziale zachowawczym, ale mamy 2 oddziały w jednym i nikogo nie obchodzi ze ledwo zipiemy, a po dyżurze słaniamy sie ze zmęczenia, jest przeważnie po 6, 8 pacjentów ponad normę ( korytarz ciasno obstawiony), pacjenci w roznym stanie, chemia, często toczenie krwi itp. Niestety śruba codziennie dokręcana do granic, nie ma sie komu poskarżyc, nikogo to nie obchodzi!

#12  2019.11.15 17:52:02 ~Jola

Brawo koleżanki, tak należy informować przełożonych o nieprawidłowościach. Widać wiedzę, świadomość, działanie!

#13  2019.11.15 17:53:11 ~Mario

Coraz więcej chcecie, a opieka nad pacjentem coraz gorsza

#14  2019.11.15 18:29:42 ~Do 13

A co myślisz, że przy takim braku pielęgniarek opieka będzie coraz lepsza, a te, co jeszcze pracują to mają to robić za miskę ryżu, a może charytatywnie wszystkim wokół służyć? Zapomnij!

#15  2019.11.15 20:05:34 ~Mario

Im większe zarobki, tym większa wasza znieczulica

#16  2019.11.15 21:04:02 ~Do

Wzorce

#17  2019.11.15 22:18:49 ~Do Mario

Jak myślisz ,o co my ciągle walczymy? Czy dotrze wreszcie do pacjentów,że chciałybyśmy więcej czasu im poświęcać.Jest nas co raz mniej ,biurokracji więcej.Ciężkich stanów z roku na rok przybywa.Jak myślisz,jak mamy sprostać tym wymaganiom i wszystkim dogodzić? Tu nie chodzi tylko o pieniądze.Widzicie tylko to, i w to wierzycie, o czym piszą i mówią oszuści na górze.Otwórzcie oczy i wytężcie słuch!

#18  2019.11.15 23:19:36 ~Do Mario

Ja poszłam na pielęgniarkę z tą myślą, że będę pracować z pacjentem, a nie z komputerem, czy stosem papierów.

#19  2019.11.16 07:56:42 ~Iwona

Bardzo dobre kroki, zapewne nic to nie zmieni ale iskierkę niepokoju w sercu przełożonych może podsyci. W moim oddziale chirurgii ogólnej dostali by biegunki gdyby na dyżurze nocnym były trzy pielęgniarki.Oddzial też posiada salę monitorowaną na co dzień bez obsady a czym doskonale wiedzą.

#20  2019.11.16 09:01:13 ~do 11 i 19

Dziwię się, że jeszcze pracujecie na tych oddziałach. Ja pracowałam na neurologii udarowej. Oczywiście - jak wszędzie - na wariackich papierach. Kiedyś po ciężkim bardzo ciężkim dyżurze nocnym ( byłyśmy dwie z 20 leżącymi pacjentami + 2 sale R ) rano powiedziałam oddziałowej, że tu kiedyś chyba prokurator będzie. Myślałam, że mnie wzrokiem zabije. Zwolniłam się, znalazłam spokojniejszą pracę i po 2 latach - pacjentka wyskoczyła z okna z 8 piętra. Dziękowałam losowi, że mnie tam nie ma. Kobiety, zwalniacie się, rzucajcie zwolnieniami, praca jest . Nie dajcie się tak wykorzystywać, bo gdy dojdzie do tragedii to was nikt nie wybroni. Wtedy wszyscy maja zaniki pamięci. Nawet nasze koleżanki nam nie pomogą, bo będą się bały.

#21  2019.11.16 14:05:03 ~PIEL

Pięknie to napisałyście Koleżanki, z całego serca Was popieram. To , że podparłyście się badaniami naukowymi i to mgr pielegniarki to miód na moje skołatane serce. Nie odpuszczajcie. Jesteście Wielkie.

#22  2019.11.16 21:19:47 ~Hania

Brawo! Życzę wszystkim pielęgniarkom odwagi do walki o prawa pacjentòw i prawa pielęgniarek.Tak trzymać.

#23  2019.11.17 00:52:45 ~do 18

Ja wolę pracować z komputerem i papierem . . po 30 latach pracy z pacjentem.

#24  2019.11.17 01:04:15 ~piel

Do 20 . Brawo ! Za mądrość i odwagę- rzadkie wśród pielęgniarek, choć inteligentnych nie brakuje.

#25  2019.11.17 11:57:58 ~gość

Dyrektor pewnie tak się zmartwił pismem,że nie dał rady poznać treści.

#26  2019.11.18 17:06:39 ~On piel

BRAWO PISMO BARDZO MERYTORYCZNE! NADCHODZI PRZEBUDZENIE ŚWIADOMOŚCI! KOLEŻANKI I KOLEDZY W ZAWODZIE PIELĘGNIARSKIM ODWAGI W PISANIU PISM I EGZEKWOWANIU PRAW NALEŻĄCYCH ZARÓWNO NAM JAK I NASZYM PACJENTOM. NIE BÓJCIE SIĘ PISM, PRACY JEST TAK DUŻO, ŻE LEPIEJ ZMIENIAĆ JĄ AŻ ZNAJDZIE SIĘ LEPSZĄ NIŻ PRACOWAĆ (CZYT: TYRAĆ) W WARUNKACH UWŁACZAJĄCYCH GODNOŚCI LUDZKIEJ! ODWAGI WSZYSCY! DO DZIEŁA!