W sejmie: "osamotniona siostra oddziałowa".

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.


W sejmie o pielęgniarkach

Posiedzenie sejmu w dniu 19 listopada 2019 roku - Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Poseł Adrian Zandberg:

Mówił pan też, panie premierze, o zdrowiu. Słyszeliśmy, że będzie pan malować ściany w szpitalach, żeby było w nich ładnie. Fajnie, tylko kto w tych odnowionych szpitalach, panie premierze, będzie nas leczyć? Bo to jest realny problem polskiego systemu ochrony zdrowia. Pamięta pan, panie premierze, swoje własne obietnice, kiedy obiecaliście lekarzom
rezydentom, że podniesiecie wydatki do poziomu tego skromnego europejskiego minimum, do 6%? Oni wam wtedy uwierzyli, wyciągnęli rękę, przerwali protest. I co się okazało? Okazało się, że ich oszukaliście, bo zrobiliście to za pomocą księgowej sztuczki – w których to sztuczkach, przyznaję, jest pan świetny – tylko że to jest oszustwo, które naprawdę ma bardzo krótkie nogi. Bo strajk wygasł, to prawda, ale wie pan równie dobrze jak ja, że kolejki do specjalistów rosną, że system kształcenia młodych lekarzy leży, że ciągle dramatycznie brakuje w Polsce pielęgniarek, że znikają kolejne oddziały szpitalne, a ratownicy odchodzą z pracy. Państwo na tym odcinku po prostu się sypie, a pan nam tutaj z uśmiechem na twarzy mówi, że wszystko idzie ku dobremu. Niestety, nie idzie. I żeby była jasność: to nie jest tylko pana wina, bo ochrona zdrowia zapada się faktycznie od lat. I od lat jest tak, że ten, kto jest bogaty, żyje w Polsce kilkanaście lat dłużej niż ten, który jest biedny. Tylko że pod waszymi rządami niczego specjalnie z tym nie zrobiliście. A kryzys będzie coraz większy, bo kadry medyczne, które zostały wykształcone za PRL, właśnie odchodzą na emeryturę. I to dobija ten system, system, który był i jest niewydolny, także pod waszymi rządami. (Oklaski) 

(...) 

My nie będziemy oczywiście czekać, będziemy działać już teraz, już teraz, w tym Sejmie, powiemy wam: sprawdzam. Mówicie państwo z PiS-u, że jesteście prospołeczni, więc damy wam szansę, żebyście to udowodnili. Zaczniemy od zdrowia. W tej kadencji Lewica przedstawi ustawę, która podniesie wydatki na publiczną ochronę zdrowia do europejskiego poziomu, do 7,2% produktu krajowego brutto (Oklaski), bez ściemniania, bez oszukiwania, bez księgowych sztuczek. To są te pieniądze, których potrzeba, żeby realnie skrócić kolejki. To są te pieniądze, które trzeba dać polskim pielęgniarkom, lekarzom rezydentom, ratownikom medycznym, tym wszystkim, którzy walczą o polskich pacjentów. 

Asystentka prezesa z waszej nominacji zarabia więcej w miesiąc niż pielęgniarka w ciągu roku

(...)

Damy też panu szansę, panie premierze, żeby zajął się pan problemami polskich pracowników. Dlatego Lewica zgłosi projekt podwyższenia płac w budżetówce (Oklaski), w myśl prostej zasady, bardzo prostej zasady: jeżeli pracujesz dla państwa, to dostajesz przynajmniej 3500 zł wynagrodzenia (Oklaski), bo pracy dla państwa trzeba przywrócić godność i właściwy status. Trzeba doprowadzić do tego, żeby praca w szkole, w urzędzie, w szpitalu to była praca, którą wybierają najlepsi. Nauczycielka, która uczy nasze dzieciaki, nie może myśleć o tym, czy będzie miała za co kupić buty zimą, panie premierze, a tak dzisiaj jest. (Oklaski) Pielęgniarka, która dba o chorych, nie może być przemęczona, nie może spędzać dyżurów jako osamotniona siostra oddziałowa. Urzędnik nie może myśleć o tym, gdzie dorobić, żeby mu starczyło na czynsz albo do pierwszego. Dlatego musimy podnieść płace w budżetówce i taką propozycję złożymy.  

(...)

Czy normalne jest państwo, w którym asystentka prezesa z waszej nominacji zarabia więcej w miesiąc niż pielęgniarka w ciągu roku?

Poseł Barbara Nowacka:

Jeszcze gorzej jest wśród emerytek, z których większość cierpi na biedę i wykluczenie. 70% najuboższych emerytów to właśnie kobiety. Mówi pan tyle o pracy kobiet, a z kobietami nawet sam pan nie chce pracować. Do tego dochodzi pełne lekceważenie postulatów płacowych w zawodach sfeminizowanych, czyli sektor szkolnictwa, nauczycielki, przedszkolanki, służba zdrowia, pielęgniarki, położne.

Poseł Jerzy Hardie-Douglas:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Truizmem jest mówienie o tym, że jest kryzys w opiece zdrowotnej. Myślę, że pan premier o tym doskonale wie, chociaż rzeczywiście – co już było tutaj mówione – w swoim exposé bardzo mało czasu na to poświęcił. Ja jestem lekarzem, chirurgiem, onkologiem, na co dzień praktykującym. Z przerażeniem patrzę na to, jak wygląda dzisiaj opieka zdrowotna. Mamy najniższy udział PKB w finansowaniu opieki zdrowotnej w Europie. Mamy też olbrzymi deficyt, jeżeli chodzi o lekarzy. Brakuje 60 tys. lekarzy. Średnia wieku pielęgniarek wynosi powyżej 50 lat. To wszystko właściwie jest pochodną niskiego udziału PKB. Pan premier moim zdaniem źle dzieli ten tort od wielu lat. Cały czas jest to 4,7%. 6%, o których mówicie, jest gdzieś w kosmosie, jest gdzieś w przyszłości. (Dzwonek) A czas jest dzisiaj. Bardzo proszę, żeby próbować to zmienić.
Dziękuję bardzo

Wiecej pielęgniarek...

Poseł Tomasz Latos:

Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Premierze! Wiele osób na tej sali w czasie dyskusji dużo mówiło o ochronie zdrowia, niestety często mieszając różne fakty, kompetencje. W związku z tym warto o paru faktach powiedzieć. To za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u zamknięto – samorządowcy skądinąd zamknęli – więcej oddziałów niż w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli chodzi o personel medyczny, to teraz, za czasów rządów PiS-u, zatrudnionych i pracujących lekarzy jest więcej o 11 tys., a pielęgniarek – o 17 tys. 

(...)

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

(...)

Szanowni Państwo! Dużo pytań było o służbę zdrowia, szczegółowych pytań dotyczących liczby specjalistów, pielęgniarek. Otóż chcę powiedzieć, że przez 4 lata, które rządziliśmy, w całym naszym systemie służby zdrowia nastąpił wzrost liczby lekarzy o 11 tys., a pielęgniarek – o 17 tys.

(...)

Po raz pierwszy od wielu lat pojawiło się więcej pielęgniarek, które odebrały zaświadczenie o prawie do wykonywania zawodu, niż tych, które ukończyły studium czy studia pielęgniarskie. A więc mamy konkret, mamy rezultat.

źródło: stenogram posiedzenie sejmu 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Czy pielęgniarka może czuć się komfortowo w odzieży medycznej?

Dla pielęgniarek zmianowych 1450, jednozmianowych 1500 PLN. 

Pielęgniarki: szpital podzielił 1200. Na: 1600 PLN oraz 10,12 i 8,44 PLN na godzinę.


Komentarze użytkowników

#1  2019.11.20 10:43:37 ~piel

Zandberg poleciał z socjalistycznym populizmem i błysnął troską o samotną siostrę oddziałową. Troszcz się poseł o swoje siostry i braci.

#2  2019.11.20 10:48:13 ~Do 1

Zgadza się. Z tą siostrą to pojechał. I widać, że nie za bardzo kuma organizacji pracy szpitala. Ale wiele rzeczy dobrze powiedział. Pozdrawiam wszystkich użytkowników portalu i czytelników miesięcznika pielegniarki.info.pl Mariusz Mielcarek

#3  2019.11.20 11:00:35 ~Do 2

Zgadzam się

#4  2019.11.20 11:19:29 ~piel

Prześcigają się w argumentacjach,a tymczasem na prywatną służbę ludzie wydają krocie.Żaden z tych sejmowych mędrców nie odważy się powiedzieć o symbolicznej odpłatności za publiczną służbę zdrowia.Według mnie pomogłoby to wszystkim.

#5  2019.11.20 11:55:13 ~byleco

W "Pielęgniarce Polskiej" z 1935 r. jest o Bonifratrach czyli o braciach.

#6  2019.11.20 11:56:56 ~Ob

Polacy to naród bardzo schorowany. Badają się i diagnozują na potęgę. Wyeliminować hipochondrykow z systemu , z pieniędzy publicznych finansować tylko jednostki publiczne i egzekwować od rodzin obowiązek opieki na seniorami rodu. Obserwujemy zbiegi okoliczności w okolicach świąt lub wakacji, gdy oddziały internistyczne pękają w szwach. Wtedy będę pieniążki i miejsce dla naprawdę chorych. Tak samo z SORami. Nikt nie skróci kolejek. Tu trzeba zmienić system, bo Ci zdrowi blokują tych chorych To nie są SORy to są przychodnie , gdzie każdy krzyczy,że mu się należy.

#7  2019.11.20 12:41:10 ~piel

Niestety opozycja tylko wytyka potyczki, potknięcia, bo po prostu chcą dorwać się do władzy i wzmocnić własne przychody, nie chodzi tu o pielęgniarki ! A "samotna siostra oddziałowa na dyżurze" to tylko dowód, że nie ma pojęcia o czym mówi !

#8  2019.11.20 12:44:17 ~Do

Diagnostyka lekarską contra obciach społeczny?

#9  2019.11.20 13:00:56 ~Kiss

Pielęgniarka jest dla opozycji tylko orężem służącym do odbicia władzy. Tak bylo zawsze. Nawet podczas kampanii Tusk przebral swoje dzialaczki za pielęgniarki gdy występował publicznie. Ten rząd też raczej nic nie zrobi dla pielęgniarek. Pozdrawiam i podziwam tych,którzy jeszcze wierzą.

#10  2019.11.20 13:47:49 ~do 6

100% racji.Dodam tylko,że skoro społeczeństwo stać na tłuste żarcie,papierochy,wódę,to i w placówkach medycznych powinno cokolwiek płacić. Co jest za darmo tego nikt nie szanuje.

#11  2019.11.20 14:03:24 ~Piel

Dlatego najwyższy czas aby pielęgniarki "uderzyły" w słabe punkty "władzy" - 1 etat i żadnych nadgodzin, dodatkowych dyżurów - cenić swoje życie prywatne, zdrowie, czas ! Przyjdziesz na dodatkowy dyżur - nie dziękuję, przykro mi - mam inne plany !

#12  2019.11.20 15:08:20 ~do 11

Nie o plany tu chodzi przede wszystkim a o zdrowie . Pracuje się z ludźmi chorymi fizycznie i psychicznie a to pielegniarki obciąża - fizycznie i psychicznie.

#13  2019.11.20 15:12:07 ~piel.

W pewnym "gadajacym" radiu dziennikarka mówiąc o pielegniarkach w kolejnym zdaniu użyła zamiennie określenia "sanitariuszki".

#14  2019.11.20 15:44:48 ~Do #13

To i tak dobrze,że nie powiedziała "posługaczki" bo i tak o nas powiadają.

#15  2019.11.20 16:01:31 ~do 14

Mówią też "darmowe posługaczki".Politycy powinni zająć się odpłatnością za usługi medyczne.Gdyby pan żul dostał rachunek za leczenie na SOR to może trzeźwiałby już przed szpitalem.

#16  2019.11.20 16:17:17 ~Ile ta

Osamotniony pielęgniarka zarabia

#17  2019.11.20 16:40:34 ~Że jak?

Jaka znów siostra? Czyja ta siostra? Siostry ostały się już tylko zakonne. To była pielęgniarka. Pani pielęgniarka. Nie siostra!

#18  2019.11.20 16:40:48 ~Anka

#17 Siostrę to ja miałam jedną. Już nie żyje. I tylko Ona miała takie prawo do mnie mówić.siostro. A ja znam jeszcze jedno określenie na pielęgniarki- pampersiary. To ma być określenie obraźliwe. Ale chyba każda z nas usłyszała wielokrotnie podziękowania za zmianę pampersa. Szczególnie od pacjentów po operacjach, urazach itp. Którzy są przerażeni każdą czynnością wykonywaną przy nich , którzy boją się bólu przy zmianie pozycji. A samotnej "siostry oddziałowej"na dyżurze to jeszcze nie widziałam. Samotną pielęgniarkę na 40 pacjentów- TAK !

#19  2019.11.20 17:10:48 ~DR

Zgadzam się z wami wiadomo że jeśli się za coś zapłaci to się to szanuje i wtedy nikt nam nie będzie siostrowal i twierdził że pełniły rolę służalcza

#20  2019.11.20 17:25:23 ~Gosc

Podobno czlowieka docenia sie po stracie i tak bedzie niebawem z pielegniarkami.

#21  2019.11.20 18:03:09 ~Ja

Panie posle Latos. Tylko w tym roku zamknieto 350 oddzialow szpitalnych i szpitali. Do zamkniecia jest jeszcze prawie 300 oddzialow i 150 szpitali,glownie powiatowych. A kto rzadzil i rzadzi? Srednia wieku polskiej pielegniarki to 56 lat. Do konca 2021 odejdzie z zawodu,na emerytury 46% pielegniarek i poloznych,a zarejestrowanych jest okolo 230 000. Co do lekarzy. Co roku akademie medyczne konczy kilkuset lekarzy i stomatologow. A w programie 3 letnim jest okolo 110 miejsc na specjalizacje. Gl.na te malo atrakcyjne

#22  2019.11.20 18:48:09 ~Gość

U nas w szpitalu niestety na niektórych oddziałach oddziałowa do godziny 12 czy 14 jest sama a później dochodzi druga pielęgniarka pracująca do 19 . Więc nie należy płuc na wszystkie oddziałowe. A mnie zderzyło się jeden raz zastępować oddziałową i powiedziałam że nigdy więcej.

#23  2019.11.20 21:46:09 ~Anka

Oddziałowa też człowiek. I są również wspaniałymi koleżankami. Ja na swojej drodze zawodowej takie właśnie miałam. Poza ostatnią.tytuły, dyplomy i zero kultury i ogłady. Niestety.

#24  2019.11.20 23:00:56 ~Pielęg.40

Jeśli więcej pielęgniarek odebrało prawo wykonywania zawodu niż się wykształciło to znaczy ,że do zawodu wracają osoby które nie pracowały 20 lat i więcej w zawodzie! I to jest ta ,młoda''kadra pielęgniarska. żałosne

#25  2019.11.21 07:53:05 ~Piel.

Doskonale pamiętam, bo to był początek mojej pracy w zawodzie pielęgniarki, za czasu rządów opcji, którą ten pan reprezentuje /wówczas SLD/ zaczęły się pierwsze strajki pielęgniarek to już ponad 20 lat temu. Teraz się ślizga kolejne pokolenie parlamentarzystów na opracowanych grzbietach pielęgniarek. Żal.ogromny żal.

#26  2019.11.21 08:04:34 ~Obserwator

Pan Zandbrg użył celowo sarkazmu w jedynej tylko wypowiedzi z siostrą a pozostałe w każdym zdaniu używa określenia pielęgniarki.No ale trolle są wśród nas - wiadomo z jakiej opcji, z tej która pielęgniarki uważa za powołane siostry, które mają pracować za miskę ryżu.Czytajmy ze zrozumieniem, zachowując dystans do opinii i poglądów!

#27  2019.11.21 08:08:51 ~do 26

Super napisane a niektórzy uwielbiają pierdoly no i trolle też działają zamiast się cieszyć ze nareszcie mamy polityka która jest bardzo za pielegniarkami i w pierwszej kolejności nas wymienia! Nie na darmo długo przebywał w Danii! Czytać ze zrozumieniem!

#28  2019.11.21 08:11:27 ~do 18

Kobieto co za bzdury wypisujesz przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem ostatnie komentarze! Chyba, ze trollka! A pazerne na 1 etat !

#29  2019.11.21 09:57:48 ~Slepy

Padają Panie tu takie argumenty że powinna być służba zdrowia w jakimś stopniu odpłatna, pójdźmy dalej służba zdrowia powinna być prywatna każdy powinien zamiast składek wykupić sobie polisę nawet jeżeli byłaby droższa niż aktualnie składka, nie oszukujmy się i tak chodzimy prywatnie do specjalistów i tak chodzimy prywatnie do dentystów. Pracuje w firmie prywatnej w której mamy prywatne pakiety medyczne gdzie do specjalisty czekam maksymalnie 3 dni.

#30  2019.11.21 10:26:06 ~Pielw

To mu wytłumaczcie kto jest siostrą oddziałową.Jest to pielęgniarka ,która nadzoruje i organizuje pracę pielęgniarkom na danym oddziale. Jest WAŻNĄ pielęgniarką. Jest to prawa ręka ordynatora. Pozostałe to są pielęgniarki ODCINKOWE. A tak na marginesie: skoro jest tak dobrze-tak wzrosło zatrudnienie- to dlaczego jest tak ŻLE ?

#31  2019.11.21 10:33:52 ~PIEL

Trzeba zatrzymać w zawodzie pielegniarki. Nie będzie miał kto uczyć tych nowych. Do czego musi dojść , żeby dotarło do niektórych ? Podsuwają kiełbasę i odsuwają kiełbasę, może jeszcze kawałeczek, może jeszcze ktoś się nabierze, może jeszcze się uda przetrwać jeden rok.

#32  2019.11.21 10:36:48 ~P-rz

I zapewne P.Mariusz Mielcarek celowo sprowokował nas tym tytulem do zainteresowania się tym o czym o nas się mówi w sejmie (bo polityka dla wielu z nas to jeszcze jest be) właśnie takim tytułem a dyskusja powinna być merytoryczna a nie pierdoly, bla,bla,bla! Kto o nas tak mówił do tej pory jaki polityk? Żaden ! P.Zandbrg zachował się z klasą!

#33  2019.11.21 10:43:27 ~Piel.

Komentarze 26-28 i podobne bardzo dobrze napisane, Jak zwykle zle ktos za nami mowi glosno w sejmi nawet w telewizji byly urywki jak nigdy a tu stek złośliwosci pod adresem P.Zandberga ale to pazernej harowki na kilku etatach a

#34  2019.11.21 11:02:28 ~od 33

C.d. na temat pazernej harowki na kilka etatów jak zwykle mało pisza ale żeby dostrzec meritum to już wielu z nas to przerasta ! Dziekujemy P.ZANDBERG - BRAWO

#35  2019.11.21 11:13:59 ~do 30

Odezwała się pisowska siostra oddziałowa! Popieram meritum jest bardzo ważne! I zaraz się zacznie od następnych oddziałowych! Brak słów tylko pierdu, pierdu !

#36  2019.11.21 11:18:40 ~piel.

Do 25 wtedy ten Pan jeszcze nie działał a za SLD szacunek dla pielegniarek był a teraz mamy pielęgniarko-salową!

#37  2019.11.21 17:07:31 ~Danuśka

W szpitalu nie pracują sami lekarze i pielęgniarki tak jak w szkołach sami nauczyciele.Czy ktoś pomyśli o pozostałych pracownikach w szkołach i szpitalach ,my teź tam pracujemy pracownicy obsługi .

#38  2019.11.21 20:32:55 ~do 37

Walczcie o swoje jak wszyscy pracownicy szpitala, przecież podwyżki nie tylko lekarze i pielęgniarki dostały a tylko im się zawsze wymawia.

#39  2019.11.22 09:16:36 ~39 do 26

Czytaj ze zrozumieniem , miska ryżu dotyczyła Niemców. Panu Zambergowi dobrze było w Danii.

#40  2019.11.22 12:09:49 ~Piel.

Brawo P.Zandberg i dziękujemy! Powiedział Pan wszem i wobec to co wyżej cytuje M.Mielcarek to i ja zacytuję : " asystentka prezesa z waszej nominacji zarabia wiecej w ciagu miesiąca niż pielegniarka w ciągu roku"SZKODA P.MIELCAREK, ŻE TEGO PAN NIE DAŁ W TYTULE A SIOSTRĘ! TO PIERWSZE TAK MOCNE DOCENIENIE PIELĘGNIAREK BO POLITYCY ZAWSZE WIDZĄ LEKARZY! To poszło w eter, była transmisja i p. w. ta wypowiedź P. Posła Adriana Zandberga a tu co widzę : fala krytyki bo.P. Zandberg użył określenie siostra używając celowo języka pisowego (Morawiecki) ale same używacie np.nicków piguła czy pigułka i jest dobrze. Dlaczego nie potraficie odczytywać merytorycznie postów tylko nadal poziom : GOLONO-STRZYŻONO ! ŻENADA !

#41  2019.11.22 12:11:57 ~do 40

Super napisane, popieram. Taka sama refleksja mi się nasunęła!

#42  2019.11.22 12:57:55 ~do 39

PAN ZANDBERG A NIE ZAMBERG! To po pierwsze! Zaś po drugie prosze nie manipulować wypowiedzią (mamy klasycznego trolla) Cyt. wypowiedź p.Morawieckiego : " Trzeba słuchać ludzi obiecać im czego chcą a potem wygłaszać ich oczekiwania. Mają zap. za miskę ryżu" Koniec cytatu. I nie było to mówione w Niemczech ani też o Niemcach.I dobrze, że Pan Zandberg przebywał w Danii i min. dzieki Niemu dowiemy się co to znaczy PRAWDZIWA DEMOKRACJA! A ponadto w partii Razem nie tylko P. Zandberg jest zainteresowany pielegniarskim losem w naszym kraju.Posłanka P. Zawisza właśnie z partii Razem spędziła wiele lat w szpitalach i w niejednej rozmowie czy wywiadzie podkreślała mocna rolę pielegniarek I widziała na czym ta nasza praca polega, jak jest bardzo odpowiedzialna i ważna a tak bardzo niedoceniona!

#43  2019.11.22 13:19:31 ~piel.

Do 25 żal i smuty nic nie pomogą i narzekania bo to nawet szkoda czasu na czytanie.Należy docenić p.Zandberga i walczyć !

#44  2019.11.23 14:49:16 ~piel.

" Jest zainteresowany pielęgniarskim losem w naszym kraju", większej naiwności chyba nie spotkałam. NIKT, w tym żaden polityk czy inny Zombie,rg nie jest zainteresowany losem pielęgniarek w tym kraju. Wiecej-wszyscy ,branżowi i spoza niej maja nas głęboko w dupie. Znamy to z doświadczenia bo zdrowie straciliśmy w tym zawodzie. A chorować nie możemy bo napuszczają na nas zus i prokuraturę. Zawsze tak było, jest i będzie.