Od czego pielęgniarka zaczyna dzień pracy? Wielu uważa, że od zrobienia sobie kawy.

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.


Wiedzą o pacjentach wszystko: z kim oni wolą pójść się wykąpać, a do kogo boją się odezwać. Skąd pojawił się stereotyp szorstkiej pielęgniarki i jak go zwalczać mówią Annie Górskiej - Józefa Gąsiorowska i Ewa Walocha z oddziałów kardiologii i rehabilitacji szpitala im. Dietla w Krakowie.

Od czego pielęgniarka zaczyna dzień pracy? Wielu uważa, że od zrobienia sobie kawy.
Józefa Gąsiorowska: Zdarza się że i od kawy. Niekiedy na kawę nie mam jednak czasu przez całą zmianę.

Pierwsza czynność?
JG: Pobieranie krwi u pacjentów. Sprawdzam, czy pojawili się nowi chorzy na oddziale, zapoznaję się z historią ich choroby, dowiaduję się, co się działo na dyżurze. Do moich obowiązków należy również sprawdzanie sprzętu. Potem są zabiegi przy pacjentach: podawanie leków, zastrzyki, kroplówki. Przed godz.8, gdy rozpoczynają się wizyty lekarskie, musimy skończyć swoje poranne obowiązki. Ale zdarza się, że przeciągają się nawet i do 9.30.

Dlaczego?
JG: Pracuję na oddziale intensywnej terapii kardiologicznej, w każdej chwili do nas może trafić pacjent z zatrzymaniem krążenia, zawałem, zatorowością płuc. On nie może czekać, musimy nim się zaopiekować natychmiast. Rytm pracy zatem się zaburza i o ścisłym harmonogramie trzeba zapomnieć. Czasami jest naprawdę ciężko...

Ile lat Pani pracuje w takim młynie?
JG: 28.

Sporo
JG: Na intensywnej terapii chciałam popracować kilka lat, by nabrać wprawy tuż po szkole. Na tym oddziale trzeba być twardą zawodniczką, silną fizycznie. Każdy szczegół jest istotny. Poza pacjentami na oddziale mam pod opieką ośmiu pacjentów w bardzo ciężkim stanie, którzy są na oddziale intensywnej terapii. Wymagają 24-godzinnego monitoringu.

Pani nie planowała tam na długo zostać, tymczasem już 28 lat Pani jest "twardą zawodniczką".
JG: Taki dynamiczny rytm pracy, gdy sytuacja zmienia się co chwilę, mi odpowiada. Już nie potrafiłabym pracować w innych warunkach.

Wiele się zmieniło w pracy od tamtego czasu?

Czytaj cały wywiad z pielęgniarkami w artykule pt.: Pielęgniarki ze starej dobrej szkoły

źródło: gazetakrakowska.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:

Wynagrodzenia pielęgniarek - izba przystała na powiązanie "dodatku zembali" z zaangażowaniem w pracy oraz opinią pacjentów.

Szef do pielęgniarek: zróbcie "kroplówki z potasem" w klubie sportowym. Odmówiły! Sportowcy przyszli do pielęgniarek.

Pielęgniarka jednozmianowa miała L4. ZUS wypłacił 7 tys. zasiłku. W drugim zakładzie według ZUS-u "świadczyła" pracę, powinna oddać zasiłek. Co na to Sąd?


Komentarze użytkowników

#1  2019.12.23 12:46:55 ~#1

Stara dobra szkoła wypuszczała takie wspaniałe absolwentki, które nie mają czasu napić się kawy, ale za to zabierają pacjentów na półgodzinne spacery przy dwuosobowej obsadzie na czterdziestu chorych. Tyle zrozumiałam z tego wywiadu.

#2  2019.12.23 12:50:10 ~piel.

Gdyby nie te "twarde zawodniczki" - siłaczki to by nas tak nie wyzyskiwali . lepiej traktowali,może nawet szanowali. Ale jeśli pielęgniarkom to "odpowiada". . . Smutne.

#3  2019.12.23 15:04:06 ~Gosia

Wczorajszą dniówkę zaczęłam 20 minut przed czasem od reanimacji

#4  2019.12.23 15:10:59 ~Plg

Mam 30-letni staż pracy na oddziale.Zgadzam się z tymi ,którzy twierdzą,że plg zaczynają pracę od kawy.Tylko ten ktoś ,nie wspomniał,że przychodzimy z 30 min. przed rozpoczęciem dyżuru.W między czasie ,przekazujemy co działo się w czasie dyżuru.Taka prawda o pielęgniarskich kawkach,herbatkach i ciasteczkach.Życzę Wesołych i Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.

#5  2019.12.23 15:25:38 ~Piel

Pracę zaczyna się ok. 15 min wcześniej od przekazania najważniejszych informacji o stanie zdrowia pacjentów czyli od raportu pielęgniarskiego i tak samo kończy się dyżur.

#6  2019.12.23 18:31:06 ~do 1

To prawda dziwnie to wyglada, że jedna sytuacja z zycia zawodowego moze byc odebrana jako norma .

#7  2019.12.23 18:57:05 ~toja

Ależ oczywiście że jako biały człowiek zatrudniony na umowę swój dzień pracy zaczynam od kawy. Koleżanki które jej nie lubią,piją herbatę. Często też zjadam kanapkę bo nie wiem kiedy będę mogła coś zjeść. A nie mam ochoty upaść przy tym "największym dobru" czyli pacjencie.

#8  2019.12.23 20:19:10 ~Plg

A Ci ludzie to jacyś niepoważni.Nie dość,że żałują nam podwyżek,to chcą zagłodzić nas na śmierć. Nie wyobrażam sobie na 12 h dyżurze nie zjeść i wypić łyk herbaty.Życzę ZDROWYCH ŚWIĄT.

#9  2019.12.23 20:50:36 ~piel

Nie ma lepszych tematów od kawy pitej, albo nie pitej?

#10  2019.12.24 02:15:47 ~Ala

A ja nie robię nic piję sobie kawkę 12 godzin i już jest po dyżurze pozdrawiam i Wesołych Świąt

#11  2019.12.24 02:22:17 ~Ola

Taka sobie praca jak u nauczycielki tylko ferie długie weekendy święta wolne od pracy soboty i niedziele urlop zdrowotny itd. Itd. Na 1 rok 1/2 roku wolne tak się pracuje w szkolnictwie. I tak można ano można kto bogatemu zabroni

#12  2019.12.24 04:20:06 ~Marta

Ale to prawda i nie ma się czego wstydzić pracę zaczyna się od raportu który odbywa się przy kawie

#13  2019.12.24 06:58:39 ~Asia72

Od raportu który zmuszone jesteśmy zdawać w naszym prywatnym czasie. Ale to już inna bajka.Spokojnych Świąt życzę.

#14  2019.12.24 07:08:55 ~Iva

Wszystkim się dziękuję za pracę w Święta wszystkim tylko nie słyszałam o nas o pielęgniarkach. O strażakach maszynistach policjantach ale słowo pielęgniarka nie przechodzi nikomu przez usta. Wesołych Świąt w pracy i domu kochane pielęgniareczki, koleżanki

#15  2019.12.24 10:01:29 ~Hani

Jasne że od kawy ale przychodzę 30 min wcześniej pracuje na SOR i czasem ta kawa musi wystarczyć do 17 .albo i dłużej więc nie wiem o co chodzi mamy nie jeść nie pić tylko służyć niejedną już zemdlała i leżała pod kroplówką

#16  2019.12.24 13:00:02 ~Gość

Te panie z wywiadu są porażką tej profesji

#17  2019.12.24 13:48:06 ~Jola

Od loda zaczynam. Co to kogo obchodzi? Pozdrawiam wszystkich których nurtują tak płytkie pytania.

#18  2019.12.24 18:18:45 ~toja

A,co to za gwiazdki przy komentarzach? Rzadko tu bywam więc pytam.P. Mielcarek donosi? Czyli jestem do zwolnienia:(:( buhahaha.

#19  2019.12.24 19:16:50 ~Gość

34 lata zaczynam od kawy i piję ja czasami cały dzień a robię ją przed rozpoczęciem pracy i nikomu nic do tego.

#20  2019.12.24 21:46:21 ~Basia

Wielu tak uważa! I bardzo dobrze uważa ! .Gdybym się nie napiła tej kawy zaczynając dyżur to nie wiem czy bym nie padła podczas niego bo nikogo to nie interesuje czy pielęgniarka jadła czy piła a najlepiej jakby zapierdzielała nieustannie o głodzie przez 12 godzin!

#21  2019.12.24 21:58:22 ~do 20

Jak nisko trzeba upaść żeby tłumaczyć się z jedzenia i picia. Nikt nie szanuje,bo się nie da szanować.

#22  2019.12.25 02:49:08 ~Ala h

Brawo 21 reszta żenada! ! wstydzę się za wszystkie komentarze.

#23  2019.12.25 09:34:50 ~PIEL

Pielęgniarka musi mieć czas na rozmowę. Jak będą normy zatrudnienia. Na internach, to własnych myśli nie słyszą. Żenada to wałkowanie tych kaw. Dlaczego ciągle ten kontekst. Czy w innych zawodach nie piją kawy ? I jeszcze mają wypasione ekspresy z państwowych pieniędzy i ludzi do parzenia kawy.

#24  2019.12.25 10:44:09 ~gość

Proponuję kolejny ważny temat "czy pielęgniarki sobie podcierają,czy nie mają na to czasu".Odpowiedzi na ten istotny temat będzie mnóstwo.

#25  2019.12.25 17:08:19 ~pielęg.

W czasie 12 godz pracy należą się 2 przerwy po 15 min, tłumaczenie się z tego świadczy o waszym poziomie. Nie róbcie z siebie kretynek na forum.

#26  2019.12.25 17:58:49 ~Piel. odz.

Czy zrobi sobie kawę o godzinie 7:00 (po odprawie pielęgniarsko - lekarskiej) czy wejdzie na salę chorych o godzinie 7:00, będzie źle! Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia!

#27  2019.12.27 15:38:47 ~26

A bo nie prawda. Pielegniarka zaczyna dzień o obrażania swoich koleżanek i kolegów z poprzedniej zmiany.

#28  2019.12.27 15:39:49 ~Do 27

Odrobienia dup.y . W samo sedno;)

#29  2019.12.27 15:39:49 ~Do 27

Odrobienia dup.y . W samo sedno;)

#30  2019.12.28 13:38:45 ~kaja

Pielęgniarka też ma prawo do kawy.Na moim oddziale pije się rano kawę i zdaje się raport.I co w tym dziwnego.Kogo zbawi 15 minut.W urzędach robią to dłużej o jest dobrze

#31  2019.12.29 08:23:10 ~do 30

Kim ty jesteś,że tłumaczysz się z picia kawy. Wstyd czytać taki wpis.

#32  2019.12.29 10:33:17 ~do30

Chamica pewnie po mgr

#33  2019.12.29 10:42:13 ~do 30

Przepraszam to było do 31.Wstyd to czytać 31 .Nigdy nie będzie dobrze jak są takie jak ty co potrafią tylko obrażać.A ty kim jesteś 31 sflustrowaną piel.

#34  2019.12.29 10:50:13 ~iza

Najgorsza grupa zawodowa to piel.Nie ma nic gorszego jak pracować z kobietami.Chodzi mi o ich zachowanie a nie wykształcenie.Padalce.Ale są też bardzo fajne dziewczyny.Tylko szkoda że ich tak mało.Odpowiedzieć na pytanie o picie kawy to już uszczypliwości tak jak to zrobiła 31.

#35  2019.12.29 17:39:21 ~Kaja

Do 31.A ty kim jesteś? .Jest pytanie to i jest odpowiedż.