Rząd: oddziały internistyczne przekształcimy w oddziały zakaźne.

Pielęgniarki koronawirus SARS-CoV-2


Pielęgniarki - koronawirus SARS-CoV-2

Posiedzenie senatu w dniu 27 lutego 2020 roku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska:

(...) Codziennie otrzymujemy raporty na temat liczby łóżek w szpitalach zakaźnych, te raporty są codziennie uaktualniane. W dniu dzisiejszym mamy tę pulę gotową, one są przygotowane. Jeżeliby wystąpiła taka sytuacja, że tych łóżek byłoby potrzeba zdecydowanie więcej, następnym planem byłoby przekształcanie oddziałów internistycznych w oddziały zakaźne. Na początek chcemy to robić w tych szpitalach, które oprócz oddziału zakaźnego posiadają też inne oddziały, bo wtedy jest dostęp do lekarzy zakaźników, ale to wszystko uzależnione jest od sytuacji, która zaistnieje. (...)

(...) Na naszej stronie internetowej, na stronie Ministerstwa Zdrowia jest zakładka i tam wymienione są wszystkie szpitale zakaźne i oddziały zakaźne, bo nie zawsze szpital zakaźny jest oddzielną strukturą, czasem są to oddziały w szpitalach. Jeżeli wystąpi taka potrzeba – a potrzeba epidemiologiczna może być z dnia na dzień inna – to oddziały, które będą wymagały przekształcenia w oddziały zakaźne, zostaną przekształcone, oddziały, które posiadają respiratory i będą nam potrzebne do zabezpieczenia pacjentów, jeżeli chodzi o zakażenia koronawirusem, zostaną przekształcone i pacjenci będą tam hospitalizowani. (...) 

(...) Dziękuję, Panie Senatorze. No, jak zawsze w życiu, pieniądze są bardzo ważne. Bez tego ciężko jest podejmować działania. Tutaj środki będą pochodziły z 2 źródeł, z rezerwy i z Narodowego Funduszu Zdrowia, bo wiemy, że tylko ci pacjenci, podejrzani o zachorowanie czy też chorzy, trafiają do szpitali zakaźnych. Wiem, że środki z NFZ będą zdecydowanie większe, skierowane właśnie w tym kierunku. Jeżeli będzie taka potrzeba, żeby dodatkowe oddziały przekształcać w oddziały zakaźne – tak ja bym powiedział; odpukajmy to, ale trzeba zakładać także taką sytuację – to te szpitale dostaną te pieniądze tak samo jak szpitale zakaźne. A to są pieniądze zdecydowanie większe. (...)

źródło: stenogram z posiedzenia senatu

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz więcej: Pielęgniarki koronawirus SARS-CoV-2Zobacz także:

Pielęgniarki - dzielenie leków (skutki uboczne) - kilka refleksji.

Praca dla pielęgniarki. Od 4 500 zł. brutto. Wymagania: wyższe (w tym licencjat).

NFZ o wynagrodzeniach pielęgniarek. "Wygasające rozporządzenie" 30 kwietnia.