Liczba pielęgniarek i położnych na kwarantannie.

Bezpieczeństwo pielęgniarki w czasach epidemii.


Pielęgniarki - zakażenia i kwarantanna

Na dzień dzisiejszy liczba zakażonych pielęgniarek i położnych nie uległa zmianie. Cały czas mamy 9 potwierdzonych przypadków zakażeń:

  • pielęgniarki - 9 przypadków,
  •  położne - 0 przypadków.

Informowaliśmy o tym w artykule pt. "Dziewięć przypadków zakażeń pielęgniarek."

W piątek, (tj.20.03.2020 r.) Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, poinformowała, iż 78 pielęgniarek i położnych przebywa na kwarantannie. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i coraz więcej osób z personelu medycznego jest obejmowanych kwarantanną i testami.

Pielęgniarki skarżą się na niewystarczający dostęp do środków ochrony osobistej, zwłaszcza z perspektywy możliwości wydłużającego się zagrożenia pandemią. Obecna nadzwyczajna sytuacja przekracza możliwości personelu. Negatywnie wpływa to na jakość i sposób pracy. - Kombinezony z rezerw państwa są szyte w rozmiarze wojskowym na osobę, która ma 180 cm wzrostu. Nie przepuszczają one powietrza i po 30 minutach do godziny czasu ma się poczucie, że się zemdleje - powiedziała Ptok, w rozmowie z Medexpress.

Zobacz także zalecenia dotyczące stosowania poszczególnych rodzajów środków ochrony indywidualnej (ŚOI) w kontekście COVID-19, z uwzględnieniem warunków, personelu i zakresu podejmowanych czynności w artykule pt.  "Pielęgniarki - środki ochrony - pacjent z COVID-19."

Katarzyna Kropska


Zobacz także:

Pielęgniarka powinna iść po pracy do domu?

Położna: "szpital jest kompletnie nieprzygotowany".