Pielęgniarka powinna iść po pracy do domu?

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki - praca w jednym miejscu
Pielęgniarka powinna iść po pracy do domu?


Wiadomość do redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Kilka dni temu zamieściliśmy na Portalu apel do pielęgniarek i położnych. Dotyczył on przekazywania informacji o bieżącej sytuacji w Waszych miejscach pracy. Poniżej publikujemy treść jednego z meili, który jest odpowiedzią na nasz apel. Wiadomość otrzymaliśmy dwa dni temu.

"Dzień Dobry, jestem pielęgniarką pracuję na półtora etatu w dwóch szpitalach, pierwszy szpital gdzie mam cały etat to w tej chwili szpital zakaźny, drugi szpital, tam ma ½ etatu to onkologia dziecięca. Nie mogę uzyskać informacji co dalej z moim zatrudnieniem z racji tego że pracując na oddziale zakaźnym w czasie epidemii, nie mogę pracować na onkologii. Próbowałam dowiedzieć się u Pani dyrektor ds pielęgniarek. Powiedziała mi, że nie mają wytycznych, a jak nie stawię się do pracy to będę zwolniona dyscyplinarnie. Izby również nie potrafią odpowiedzieć mi na to pytanie. Może Wy macie informacje co w takiej sytuacji mam zrobić, do 28 jestem na kwarantannie, ale będę musiała wrócić do pracy, a nie będę narażać chorych z chorobą nowotworową. Pozdrawiam"

Dane autora do wiadomości redakcji Portalu.

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Sprawę organizacji pracy pielęgniarek i położnych w kontekście, który został poruszony w powyżej cytowanej korepondencji poruszałem np. w dniu 7 marca br. na fanpage Portalu Pielęgniarek i Położnych. Czyli prawie 2 tygodnie temu. Publikuję poniżej treść postu:

Organizacja pracy pielęgniarek

Na omawianą problematykę zwrócił uwagę także autor korepondencji do redakcji portalu z dnia 15 marca 2020 roku:

(…) Musimy ustalić szybko:

1.Jak organizować czas pracy w sposób maksymalnie bezpieczny dla samych pielęgniarek i ich rodzin. Zaznaczam i podkreślam czas oraz warunki i środki ochrony osobistej… Czy nie wydłużyć zmian np. inne czasy pracy lub dla części personelu, która możne nie stworzyć warunków do pobytu na odpoczynek po dyżurach… bez konieczności wracania do domu… jeśli to możliwe oczywiście . W sytuacji krytycznej i tak będą powołane i do domu nie będą wracać w obliczu sytuacji krytycznej w opiece nad pacjentami.. ale różne środki zabezpieczające rozprzestrzenianiu się trzeba wziąć pod uwagę… (…)

4. Zasady przemieszczania się miedzy podmiotami w przypadku kilku pracodawców w ciągu jednego dnia… o tym już mówią lekarze na swoich forach… Pielęgniarki też pracują w rożnych miejscach… publicznych i zupełnie prywatnych… Mogą przenosić … Często nie mają tego świadomości do końca… (…)

6. Czas pracy to szczególne warunki, czy nie przyjąć zasad koniecznych do zastosowania po zakończeniu zmiany… co robić, jakie procedury bezwzględnie zachować… wejście do środowiska domowego itd. (…)

Całość powyższej korespondencji opublikowaliśmy w artykule pt.: Koronawirus – organizacja pracy pielęgniarek.

System pracy rotacyjnej pielęgniarek

Natomiast w dniu 18 marca 2020 roku informowaliśmy na portalu, że szpital w Krakowie wprowadził "system pracy rotacyjnej pielęgniarek". 

"Podzieliliśmy nasz personel medyczny na dwa zespoły, które będą pracowały w systemie tydzień na tydzień. Czyli tydzień na terenie placówki i tydzień w domu – opowiada dr Sebastian Słomka, dyrektor ds. medycznych szpitala im. N. Barlickiego w Łodzi.

Kadra, która obecnie opiekuje się pacjentami – w drodze wyjątku – może jeszcze wracać po dyżurze do pracy. To ma się zmienić, kiedy tylko wzrośnie liczba zachorowań w Polsce".

Więcej informacji w sprawie w artykule pt.: Pielęgniarki – szpital wprowadził rotacyjny system pracy.

Sprawa jest bardzo poważna. Bowiem dotyczy bezpieczeństwa personelu medycznego.

Każda pielęgniarka i położna jest na wagę złota…

Dlatego trzeba w pilny sposób uregulować powyższą problematykę w sposób jednolity dla wszystkich podmiotów leczniczych.

Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:
Pielęgniarka może odebrać maski, płyny do dezynfekcji z…
Pielęgniarka/Pielęgniarz – kwarantanna "w nagrodę".
Pielęgniarki pracują w ekstremalnym obciążeniu.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7448 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze