Sejm: pielęgniarki nie mają rękawiczek, maseczek, testów.

Pielęgniarka - maseczki ochronne.


Jeden kombinezon ochronny na cztery osoby

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 6 kwietnia 2020 roku.

Zobacz także: 

Od jutra zasłaniamy usta i nos. Zobacz zasady.

Pielęgniarka ma wracać do domu? Dzieci, starszych rodziców?

Poseł Krzysztof Gawkowski:

(...) Na koniec, panie premierze, panie marszałku, Wysoka Izbo, chciałbym przypomnieć, że od połowy stycznia pan premier Morawiecki i pan prezydent Duda zapewniali nas, że państwo jest gotowe na epidemię i kryzys. Dziś widać, że nas okłamaliście. Co gorsza, okłamaliście obywateli. Zmarnowaliście te 3 miesiące, a skala zaniechań jest olbrzymia. Szpitale cały czas alarmują, że nie mają odpowiedniego sprzętu. Lekarze i pielęgniarki coraz częściej chorują na koronawirusa, bo nie potrafiliśmy ich dobrze wyposażyć. Ratownicy medyczni, a to doniesienie z wczoraj, mają na cztery osoby jeden kombinezon ochronny.(...)

Poseł Jan Grabiec:

Wysoki Sejmie! Panie Premierze! Pytania, które dziś zadajemy, zadają sobie Polacy, którzy od 2 miesięcy obserwują to, jak epidemia pojawiła się najpierw w Europie, potem w Polsce. Zadają proste pytania. Zadają pytania o to, dlaczego nie ma dostępu do testów na koronawirusa, dlaczego osoby, które mają podejrzenia, że mogły zetknąć się z osobami
zakażonymi, nie mogą się przebadać, dlaczego nie mogą być badani lekarze, pielęgniarki, pracownicy systemu ochrony zdrowia, ratownicy, dlaczego nie ma dla nich środków ochrony, nie ma maseczek, nie ma fartuchów, dlaczego nie daliście rady. (...)

Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz:

(...) Wysoka Izbo! Naprawdę chciałabym teraz zaapelować do posłów i posłanek PiS-u: nie marnujcie czasu. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni walczą teraz o zdrowie i o życie ludzi. Często nie mają rękawiczek, nie mają maseczek, nie mają testów, brakuje im respiratorów. Ludzie tracą miejsca pracy, źródła dochodu. Bankrutują firmy. (...)

Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz:

(...) Nie interesują was sprawy najważniejsze, te, które dzisiaj martwią tysiące, miliony polskich rodzin: Jak przeżyć? Jak zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny? Jak się nie zarazić? Jak otrzymać pomoc? Jak mają wytrzymać pielęgniarki, lekarze i ratownicy, którzy są w szpitalach? Jak uratować miejsce pracy? Jak uratować swoją firmę? To są najczęściej zadawane pytania. (...)

źródło: stenogram z posiedzenia 

Zobacz także: Pielęgniarki piszą jak jest  

Wybrał: Mariusz Mielcarek Zobacz także:

Położna: Zostałam wytypowana do skierowania do pracy przy pandemii.

Ministerstwo o płacach pielęgniarek po studiach pomostowych.

Od 16 kwietnia obowiązek zasłaniania twarzy.