Bilans pandemii - 2400 zakażonych pielęgniarek.

Zakażone pielęgniarki.


Zakażenia pielęgniarek - dane ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz zakażeń wśród poszczególnych zawodów medycznych. Jak wyglądają statystyki? Ile pielęgniarek i położnych walcząc z pandemią zostało zakażonych?

Liczba zakażonych pielęgniarek od 4 marca do 14 września 2020 

Wśród wymienionych grup znajdują się m.in. lekarze, pielęgniarki, położne czy ratownicy medyczni. Wg. danych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia, od 4 marca do 14 września, liczba zachorowań wzrosła do 81673, w tym 2344 osób zmarło. Spośród zakażonych, 3887 osób stanowili pracownicy medyczni - co stanowi około 5% wszystkich chorych.

Pielęgniarki zakażone i na kwarantannie

Jeżeli mowa o środowisku pielęgniarskim, odnotowano 2393 zakażeń. Z powodu Covid-19 na kwarantannę zostało skierowanych 18495 osób, natomiast 398 przebywało w szpitalu. Wśród pielęgniarek i pielęgniarzy z powodu koronawirusa zmarło 6 osób.

Zakażonych ponad 200 położnych

Wśród położnych 212 osób otrzymało pozytywny wynik testu na Covid-19, 1644 osoby przebywały na kwarantannie, a pobyt w szpitalu przeszło 27 położnych. 

Pielęgniarki narażone na zakażenie

W zestawieniu opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia znajdziemy również informacje dotyczące innych zawodów medycznych. Tak więc, jeżeli chodzi o liczbę zakażonych osób mamy kolejno:

- 2393 pielęgniarek
- 986 lekarzy
- 89 dentystów
- 75 diagnostów laboratoryjnych
68 ratowników medycznych
- 64 farmaceutów.

Z powyższych danych możemy wywnioskować, że pielęgniarki są zdecydowanie zawodem mocno narażonym na kontakt z wirusem, jako iż są na pierwszej linii walki, dlatego trudno się dziwić, że ich statystyki tak mocno przewyższają pozostałe grupy.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl