Bilans pandemii – 2400 zakażonych pielęgniarek.

1 min czytania
AktualnościZakażone pielęgniarki
Bilans pandemii – 2400 zakażonych pielęgniarek.


Zakażenia pielęgniarek – dane ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz zakażeń wśród poszczególnych zawodów medycznych. Jak wyglądają statystyki? Ile pielęgniarek i położnych walcząc z pandemią zostało zakażonych?

Liczba zakażonych pielęgniarek od 4 marca do 14 września 2020 

Wśród wymienionych grup znajdują się m.in. lekarze, pielęgniarki, położne czy ratownicy medyczni. Wg. danych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia, od 4 marca do 14 września, liczba zachorowań wzrosła do 81673, w tym 2344 osób zmarło. Spośród zakażonych, 3887 osób stanowili pracownicy medyczni – co stanowi około 5% wszystkich chorych.

Pielęgniarki zakażone i na kwarantannie

Jeżeli mowa o środowisku pielęgniarskim, odnotowano 2393 zakażeń. Z powodu Covid-19 na kwarantannę zostało skierowanych 18495 osób, natomiast 398 przebywało w szpitalu. Wśród pielęgniarek i pielęgniarzy z powodu koronawirusa zmarło 6 osób.

Zakażonych ponad 200 położnych

Wśród położnych 212 osób otrzymało pozytywny wynik testu na Covid-19, 1644 osoby przebywały na kwarantannie, a pobyt w szpitalu przeszło 27 położnych. 

Pielęgniarki narażone na zakażenie

W zestawieniu opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia znajdziemy również informacje dotyczące innych zawodów medycznych. Tak więc, jeżeli chodzi o liczbę zakażonych osób mamy kolejno:

– 2393 pielęgniarek
– 986 lekarzy
– 89 dentystów
– 75 diagnostów laboratoryjnych
– 
68 ratowników medycznych
64 farmaceutów.

Z powyższych danych możemy wywnioskować, że pielęgniarki są zdecydowanie zawodem mocno narażonym na kontakt z wirusem, jako iż są na pierwszej linii walki, dlatego trudno się dziwić, że ich statystyki tak mocno przewyższają pozostałe grupy.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze