Jaki procent medyków dostanie dodatki za listopad.

Dodatki dla pielęgniarek.


Dodatki dla medyków

Sejm najpierw przyznał dodatki. W tym samym dniu je odebrał. Jarosław Kaczyński z sejmowej trybuny ogłasza, że dodatki były niesprawiedliwe a koszty ich wypłacania to ponad 40 miliardów PLN rocznie. 

Wtedy wkracza do akcji minister zdrowia. Ogłasza na twitterze, że podjął decyzję o wypłacie dla medyków 100% dodatków do wynagrodzenia. Społeczeństwo dostało sygnał, że sejm zabrał a mimo wszystko minister doceniając rolę medyków, przyznał im specjalne dodatki. 

Oczywiście to wszystko jest manipulacją! 

Minister nie pisze w tweecie o dodatkach z ustawy tylko o... rekompensatach wypłacanych na podstawie polecenia ministra dla prezesa NFZ. Te rekompensaty są wypłacane od maja 2020 roku. Natomiast jest prawdą, że minister zdrowia w przedmiotowym poleceniu podwyższył kwotę dodatku z 50% wynagrodzenia zasadniczego na 100% dodatku wynagrodzenia zasadniczego. Oczywiście brutto. 

Niestety osoby mało zorientowane w powyższej materii pomyślały: ok w ustawie dodatki odebrali ale minister zdrowia je da z poziomu polecenia dla prezesa NFZ. I będą dotyczyły wszystkich medyków jak to zapisano w ustawie!

Nic bardziej mylnego.

Teraz sprawdzamy jak te dodatki wyglądają w praktyce.

Minister zdrowia poinformował 10 grudnia w sejmie:

Ponieważ wiedziałem, że dzisiaj padną pytania na ten temat, przygotowując się do spotkania z państwem, poprosiłem Narodowy Fundusz Zdrowia o podsumowanie, jak wygląda kwestia wypłacania tego dodatku na podstawie realizowanego polecenia. Mamy informację, że mamy blisko 3 tys. lekarzy, 7 tys. pielęgniarek, blisko 2 tys. ratowników, w pozostałych zawodach, czyli to są diagności i inni uprawnieni, to jest 990...

Podsumowując około 13 tysięcy medyków załapało się na przedmiotowe dodatki w listopadzie. 

Jaki to jest procent osób wykonujących zawody medyczne w podmiotach leczniczych? 

Z danych za styczeń 2020 roku, podawanych przez ministerstwo zdrowia wynika, że w podmiotach leczniczych zatrudnionych jest około 350 tysięcy medyków. 

Wobec powyższego, 13 tysięcy medyków, którym zostaną wypłacone przedmiotowe dodatki stanowi 3,7% wszystkich medyków zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Zobacz także: Aktualności według działów - dodatki dla pielęgniarek.

Mariusz Mielcarek