Witamina D – czy warto mierzyć jej poziom oraz jak odpowiednio ją suplementować?

Witamina D spełnia wiele ważnych funkcji w ludzkim ciele. Wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową, dbając o prawidłowy rozwój kości i zapobieganie osteoporozie. Odgrywa również istotną rolę w kontekście odporności, samopoczucia, funkcjonowania serca i układu nerwowego. Witamina D jest niezbędna organizmowi człowieka, dlatego w okresie, gdy nie możemy sami jej wyprodukować pod wpływem promieni słonecznych, powinniśmy przyjmować ją w formie leków i suplementów. Czy warto zmierzyć poziom substancji w ciele? Na czym polega bezpieczna suplementacja witaminą D i jak ją przeprowadzić?

Czy i kiedy warto sprawdzić poziom witaminy D?

Badanie poziomu witaminy D dobrze jest wykonać w przypadku częstych przeziębień i innych infekcji układu oddechowego. Wskazaniem do testów mogą być również problemy z redukcją masy ciała i ciągłe uczucie senności. Proste badanie krwi pozwoli w takich przypadkach uzyskać odpowiedź na pytanie, czy potrzebna jest suplementacja witaminą D i w jakiej dawce należy przyjmować substancję.

Kontrolowanie poziomu substancji zaleca się także w przypadku częstych złamań, zapalenia jelit, chorób trzewnych, Leśniowskiego-Crohna, mukowiscydozy, chorób nerek i wątroby, stosowania diet eliminacyjnych wykluczających mleko krowie, przy nietolerancji laktozy, chorobach układu sercowo-naczyniowego, depresji, demencji, zaburzeniach pamięci, schorzeniach autoimmunologicznych, nieprawidłowym poziomie wapnia, fosforu i magnezu, otyłości oraz nowotworach. Do badania sprawdzającego ewentualne niedobory witaminy D nie musimy specjalnie się przygotowywać. Nie trzeba być na czczo ani odwiedzać przychodni o określonej porze dnia. Krew do badania pobiera się z żyły znajdującej się w zgięciu łokciowym.

Suplementacja witaminą D szczególnie zalecana po lecie

Jesienią i zimą większość Polaków cierpi na niedobór witaminy D. Jest to spowodowane szerokością geograficzną, w której mieszkamy. Nieodpowiednia ilość słońca w miesiącach po wrześniu sprawia, że nie nasze ciała nie mogą dokonać syntezy skórnej witaminy D pod wpływem promieniowania słonecznego. Ponadto w naszej diecie pojawia się za mało tłustych ryb morskich stanowiących dobre źródło substancji. Po lecie zdecydowanie zalecana jest suplementacja witaminą D. W ciepłych miesiącach nie trzeba przyjmować dodatkowych preparatów – wystarczy codziennie odpowiednio długo przebywać na słońcu, czyli przynajmniej przez 15 minut w godzinach 10-15.

W jakiej dawce przyjmować witaminę D?

Żeby dostosować dawkę witaminy D do potrzeb swojego organizmu, należy sprawdzić jej stężenie we krwi. Ponadto trzeba przestrzegać zalecanego dziennego spożycia i respektować wskazania omówione przez producentów w ulotkach preparatów. W razie wątpliwości warto udać się do lekarza albo skonsultować się z farmaceutą, który doradzi, jak przyjmować witaminę D w kroplach czy suplementy takie jak witamina D w tabletkach.

Nie tylko niedobory, ale również nadmiar składników odżywczych jest szkodliwy. Witaminę D trzeba przyjmować z umiarem i zgodnie z dawką zalecaną dla swojej grupy wiekowej. Maksymalne rekomendowane dobowe spożycie substancji dla noworodków i niemowląt do 6 miesiąca to 400 j.m. Dopuszczalna dzienna dawka dla dzieci między 6 a 12 miesiącem życia wynosi 400-600 j.m. Dzieci od roku do 10 lat mogą przyjmować 600-1000 j.m./dobę. Młodzież w wieku 11-18 lat, dorośli i seniorzy powinni zażywać 800-2000 j.m./dzień.

Suplementacja witaminą D we właściwie dostosowanych dawkach jest zalecana dla wszystkich osób żyjących w chłodnych strefach klimatycznych. Jesienią i zimą synteza substancji w ciele człowieka zostaje utrudniona, dlatego warto dostarczać ją wraz z dietą i odpowiednio dobranymi suplementami. Mierzenie poziomu witaminy D jest zalecane przy niektórych dolegliwościach – gdy podejrzewamy niedobory, warto wykonać badania krwi. Przyjmowanie substancji zależy z kolei od wieku – dawkę należy dopasować do ogólnych rekomendacji i kierować się wskazaniami producenta W razie wątpliwości najlepiej udać się do lekarza albo poprosić farmaceutę o poradę, by upewnić się, że nie przekroczymy zalecanych dawek dobowych.