Sprawa wyceny świadczeń w opiece długoterminowej. Poseł do MZ - "czy zmian w skali Barthel Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał za wiedzą i zgodą posiadającego do niej prawa autorskie Maryland State Medical Society?"

Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

Interpelacja nr 10163

do ministra zdrowia

w sprawie przyjętych przez NFZ kryteriów oceny sprawności pacjentów stosowanych przy wycenie świadczeń w stacjonarnej opiece długoterminowej

   Szanowna Pani Minister! Czy przy wycenie świadczeń w stacjonarnej opiece długoterminowej Narodowy Fundusz Zdrowia samodzielnie zmodyfikował skalę Barthel? W ˝Karcie kwalifikacji pacjenta do udzielenia świadczeń w ZOL/ZPO˝ (załącznik nr 4 do zarządzenia nr 96/2008/DSOZ prezesa NFZ) w pozycji ˝spożywanie posiłku˝ znajdujemy bowiem odniesienie jedynie do trzech kategorii pacjentów:

   0 = nie jest w stanie samodzielnie jeść (karmiony przez zgłębnik lub gastrostomię,

   5 = potrzebuje pomocy w krojeniu, smarowaniu masłem itp.,

   10 = samodzielny, niezależny.

   Tym samym NFZ nie uwzględnił znaczącej liczebnie grupy osób z zachowanym odruchem żucia i przełykania, które wymagają karmienia przez inne osoby. Są to pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia i upośledzenie sprawności nie są w stanie samodzielnie nabrać jedzenia z talerza, unieść łyżki do ust itp. Gdyby nie byli karmieni przez osoby trzecie, umarliby z głodu i odwodnienia. Można zadać pytanie, czy wedle urzędników funduszu takie osoby mają być ˝na siłę˝ karmione przez zgłębnik...

   Zachowany odruch biologiczny w żadnym razie nie może być traktowany jako sprawność w skali, która dotyczy sprawności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. I to bez względu na rodzaj i zakres modyfikacji tejże skali! Stanowisko NFZ jest więc - co wskazuje m.in. konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych - całkowicie nieuzasadnione medycznie. Można się domyślać, że jest ono spowodowane dążeniem do zaniżania wyceny świadczeń.

   W związku z powyższym proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie działania Pani podjęła w celu wprowadzenia przez prezesa NFZ - zgodnych z opinią krajowego konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych - zmian w załączniku nr 4 do zarządzenia nr 96/2008/DSOZ?

   2. Kiedy zostaną określone standardy realizacji świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych?

   3. Czy zmian w skali Barthel Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał za wiedzą i zgodą posiadającego do niej prawa autorskie Maryland State Medical Society?

   Poseł Bartosz Arłukowicz

   Warszawa, dnia 18 czerwca 2009 r.

 Odpowiedź MZ opublikujemy po jej ogłoszeniu

 

 

 

 

Nie masz czasu codziennie zaglądać na Portal Pielęgniarek i PołożnychCry?

Mamy dla Ciebie praktyczne rozwiązanieSmile!

Zamów teraz wysyłkę najpopularniejszych artykułów na Portalu. Redakcja Portalu będzie Tobie przesyłać poniedziałkowe i środowe oraz w piątek wekendowe wydanie Serwisu Informacyjnego na Twoją skrzynkę pocztową.

 

 Teraz tutaj Zamów