Pielęgniarz z Krakowa koresponduje do OZZPIP. Jego list czytano prawie 4 500 razy. Skomentowano 129 razy. Teraz pielęgniarz z Krakowa pisze: "Cieszę się, że niektóre osoby w sposób merytoryczny się odniosły do zagadnienia . . .".

Polskie pielęgniarstwo.

.

6 lipca 2010 - Pielęgniarz, magister pielęgniarstwa zadaje przewodniczącej OZZPiP szesnaście pytań dotyczących - "niszczenia zawodu pielęgniarki w Polsce poprzez działania OZZPiP". Prezentuje również projekt (własnego autorstwa) tabeli wynagradzania pielęgniarek i położnych.

.

20 lipca 2010 roku - Dziękuję Wszystkim za przeczytanie mojego  artykułu z dnia 6 lipca 2010 roku, a szczególnie tym, którzy udzielili komentarza. Oczywiście przepraszam osoby ze specjalizacją za nie ujęcie ich, ale to chochlik komputerowy; moja propozycja była równa dla tytułu mgr. Cieszę się, że niektóre osoby w sposób merytoryczny się odniosły do zagadnienia i podawały, np. propozycje wynagrodzenia w oparciu o system procentowy. Uważam , że za najważniejsze należy przyjąć:

1.uświadomienie sytuacji z jaką mamy do czynienia i kto kreuje dla środowiska pielęgniarskiego taki los,
2.bierność (w większości) nas samych w nie podejmowaniu działań do zmiany tego stanu rzeczy,
3.nie domaganie się od instytucji (Okręgowe Izby , związki zawodowe itd.) kroków do zmiany mentalności środowiska i co za tym idzie nadążania z duchem czasu,
4.obojętność na decyzje reprezentantów środowiska, podejmowane często dla własnych lub/i ograniczonej grupy osób,
5.brak wizji przez decydentów środowiska dla rozwoju zawodu pielęgniarki w Polsce,
6.brak walki ze stereotypami dotyczącymi pielęgniarki w społeczeństwie polskim, np. używanie zwrotu "siostro", wykorzystywanie wizerunku pielęgniarki do ośmieszania jej lub/i przedstawiania jej jako kogoś mówiąc delikatnie mądrego inaczej itd.

Ponadto kieruję do Koleżanek Pielęgniarek i Kolegów Pielęgniarzy APEL !
I. Jeżeli ktoś należy do jakiejś organizacji w tym związki zawodowe i ponosi koszty z tytułu przynależności to musi być czynnym uczestnikiem tej organizacji tj.;
- wiedzieć i domagać się informacji co do przeznaczenia składek,
- informowania go (forma pisemna) o terminach zebrań i tematyce tam poruszanej,
- uczestniczenia w zebraniach w sposób aktywny, a zapytania czy wątpliwości kierować zawsze tylko w formie pisemnej,
II. Jeżeli ktoś należy do jakiejś organizacji w tym związki zawodowe i ponosi koszty z tytułu przynależności, a nie interesuje się tym co się w organizacji dzieje to;
- sam sobie jest winien,
- pamiętać trzeba, że "nieobecni nie mają głosu"
- świadczy o braku logiki bo jak można płacić i nie wiedzieć co z własnymi pieniędzmi się dzieje.
III. PAMIĘTAJ KOLEŻANKO I KOLEGO !
Jeżeli Okręgowa Izba lub/i związek zawodowy staje się fortecą, która chce TYLKO Twoich pieniędzy poprzez składki, a nie oferuje nic, a wręcz działa na Twoją niekorzyść to:

- napisz pismo o wyjaśnienia w danej i ważnej dla Ciebie sprawie oraz poczekaj na odpowiedź 14 dni; jeśli odpowiedź będzie ok, to w porządku ,
- jeżeli pisma są "topione" czyli brak odpowiedzi to napisz pismo, że zrezygnujesz z członkostwa   i zaczekaj na reakcję; jeśli nic nie otrzymasz to ZREZYGNUJ !
- pamiętaj Twoja rezygnacja to cios dla organizacji, która działa sobie w imię zasady "towarzystwa wzajemnej adoracji"!
Pamiętajcie Koleżanki i Koledzy, że pisząc pismo zawsze miejcie kopię do potwierdzenia przez adresata.
Pamiętajcie, że "milczenie jest zgodą" i to na wszystko.
Kończąc, mam nadzieję i wierzę głęboko, że trzeba zaczynać od najmniejszego "poletka" tj. od pojedynczego oddziału poprzez kolejne oddziały aż łączyć wspólnie wszystkie swoje wysiłki, jeśli jeszcze będzie wsparcie związku zawodowego, ale takiego co działa dla całego środowiska, a nie wybrańców, to osiągnie się bardzo wiele. Ponadto wreszcie trzeba się PRZESTAĆ BAĆ WSZYSTKIEGO i WSZYSTKICH!, bo co, bo cię czy mnie zwolnią. Takim podejściem nigdy i nic nie osiągniemy !
.

Pozdrawiam
Paweł Stawowczyk

 

Zobacz także:

20 lipca 2010 roku - Pielęgniarz z Krakowa napisał list do przewodniczącej OZZPiP, który przeczytało na Portalu prawie 4 500 osób. Został skomentowany 128 razy. Tym razem pielęgniarz z Krakowa pisze do Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa . . . w sprawie opiekunów medycznych. "Nie może być tak, że pielęgniarka jest do wszystkiego i za wszystkich!" Ten artykuł czytano prawie 2 000 razy. Skomentowano 54 razy.

 

Komentarze użytkowników

#1  2010.07.26 09:37:25 ~ewa

Obyśmy tylko nie zniszczyli sprawnych i skutecznie działających związków. Bo nigdy nie należy uogólniać .Siła jest w jedności i w dobrym liderze ,jak mamy szczęście i jest tak w naszej placówce -to dyrekcja nic nam nie zrobi.Nic o Nas bez Nas

#2  2010.07.26 11:29:41 ~Elka

.a ja mam wrażenie ,że magister z Krakowa to kosmita ,który nie wie ,że przynaleznośc do IZB jest obowiązkowa, struktury tak skostniałe,że koleżanki funkcyjne nie pozwolą "poletka" zmieniac.Wiem próbowałam długo.b.długo. I NIKT, NIGDy mnie tak nie sponiewierał jak moje IZBY.Dla nich jestem Panna Nikt, raz w miesiącu Panna składeczka.I tyle! w związkach jestem, bo CHCE i mam wybór w każdej chwili mogę odejśc niestety w Izbach nie mam szans byc WOLNA od ich reprezentowania,szkolenia i innych duperel.

#3  2010.07.26 15:38:02 Bozena40

Przynależność do Izb przestała juz byc obowiązkowa droga kolezanko Elu;-)

#4  2010.07.26 17:31:00 ~@&

DO BOŻENA 40- czy możesz rozwinąć swoją tezę? Trzymam kciuki panie Pawle, ale sojuszników trzeba szukać poza pielęgniarstwem i ludźmi związanymi z nim. Wiele tęgich głów z poza pielęgniarstwa też utrwalało i rozwijało idee niszczące nie tylko grupę.

#5  2010.07.26 17:31:13 ~bzdury

Bożean a od kiedy i podaj podstwę prawną !

#6  2010.07.27 07:52:53 ~Elka

Spróbujcie nie zapłacić składek na IZBY , wtedy zobaczycie jak jesteście zniewolone napewno przytoczą Wam podstawę prawną i pokażą miejsce w szeregu. Idżcie na zjazd Izb i spróbujcie obniżyć składki o o,5%,albo obniżyć wynagrodzenia funkcyjnych itd.liczy się kasa, kasa i jeszcze raz kasa od Nas i tyle.

#7  2010.07.27 21:58:55 ~Beata

Panie Pawle, jestem za Pana argumentami -w pełni popieram Pozdrawiam

#8  2010.07.28 14:21:20 ~mgr

Gratuluję odwagi,zaprezentowanych przez Pana istotnych kwestii dot. polskiego(! ) pielęgniarstwa.TAK BARDZO POTRZEBA NAM TAKICH POSTAW,TAKICH REPREZENTANTÓW JAK PAN-PANIE PAWLE ! Cieplutko pozdrawiam,życzę wytrwałości,jestem gotowa do aktywnej współpracy.I pewnie nie tylko ja.CZAS NA TYLKO TAKIE WYPOWIEDZI.NAJWYŻSZY TO CZAS KONSOLIDACJI NASZEJ GRUPY ZAWODOWEJ ! rk@zdrowie@wp.pl

#9  2010.07.30 07:59:44 ~pikusia

Mam nadzieję,że już niedługo będzie odpowiedż z Trybnału Konstytucyjnego w sprawie czy przynależność do izb jest obowiązkowa czy też nie.W/g Konstytucji to jest nieobowiązkowa.Coraz więcej pielęgniarek nie płaci składek ,a izby nie mogą nic zrobić,poza straszeniem.Trzymajmy się tego -nie dać się zastraszyć! Jeżeli chodzi o sprawy,które porusza Pan Paweł to brdzo ważne dla nas kwestie.Ja proponję spotkanie osób zainteresowanych tymi sprawami tylko jak to zorganizować ,może ktoś wpadnie na pomysł.pozdrawiam

#10  2010.08.01 13:25:17 ~misia

Przynależnośc do Izb nie jest obowiązkowa> Dlaczego pielegniarka ma płacic haracz tylko dlatego,że jest pielegniarką? Powiem więcej,jest to naruszenie.

#11  2010.08.15 16:22:20 ~@

Witam. Popieram wypowiedź Ewy. Nię kręćmy sami na siebie postronka, który zaciśnie się nam kiedyś na szyjach! Czy nie zagalopowaliście się z tą nic nie wnoszącą, bezproduktywną krytyką? Zmierzacie takimi zachowaniami do samounicestwienia - nic i nikt nie jest nam potrzebny do reprezentowania naszych interesów? Nie tędy droga! Zamiast walczyć o zniszczenie organizacji nas reprezentujących, mających możliwości działania poprzez nieskrępowany dostęp do wszystkich źródeł informacji (do których nigdy inndywidualnie żadne z nas nie będzie miało wglądu) - walczmy o podniesienie ich prestiżu i siły. Kontrolujmy, wnioskujmy, domagajmy się realizacji postulatów! Zmieńmy osoby, które nie powinny tam pracować, wybierzmy nowe i dajmy im pełne wsparcie a nie tylko krytykujmy! Jeżeli zostaniemny pozbawieni możliwości tworzenia silnej korporacji to możemy zapomnieć o jakichkolwiek perspektywach na przyszłość!

Dodaj komentarz