Przecztaj kolejną interpelację poselską w sprawie pielęgniarki i położnej rodzinnej. Trzy pytania do ministra zdrowia.

Pielęgniarki i położne środowiskowo - rodzinne.

..

 

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych


Informuję, że do mojego biura poselskiego zgłaszają się pracownicy służby zdrowia zaniepokojeni projektem proponowanych zmian w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Zainteresowani twierdzą, że w ministerialnym projekcie ustawy z dnia 19 października 2011 r. o zmianie ww. ustawy przewidywane są rozwiązania niekorzystne dla pielęgniarek i położnych, które prowadzą samodzielną działalność gospodarczą. Przepisy art. 28 ust. 1a w proponowanym brzmieniu zdaniem zainteresowanych sprawiają, że świadczeniodawcą udzielającym świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł zostać jedynie podmiot, w którym świadczeń udzielają zarówno lekarze, jak i pielęgniarki i położne. Jest to istotne ograniczenie samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych, które nie będą mogły prowadzić samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie pielęgniarstwa, a zamiast tego zmuszone będą do zatrudniania się w spółkach tworzonych przez lekarzy rodzinnych.
Rozwiązania te ograniczą także swobodę wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej przez pacjenta. Według obowiązujących rozwiązań prawnych pacjent ma pełną swobodę w zakresie wyboru każdego z nich. Nowe propozycje, w razie ich wejścia w życie, ograniczą tę swobodę poprzez konieczność wyboru przez pacjenta tylko tych lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy będą udzielać świadczeń u wybranego przez pacjenta świadczeniodawcy.
Pytania:
W jaki sposób proponowana regulacja prawna ma usprawnić system opieki zdrowotnej i w jakim celu proponuje się jej wprowadzenie?
Czy proponowane regulacje w zakresie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mają na celu ograniczenie możliwości wyboru przez pacjenta lekarza, pielęgniarki i położnej?
W jaki sposób ministerstwo ma zamiar rozwiązać sytuację świadczeniodawców, którzy nie zatrudniając zarówno lekarza, pielęgniarki, jak i położnej, skazani są na wykluczenie z rynku świadczeń zdrowotnych?
Pozostaję z wyrazami szacunku
Poseł Marek Polak (PiS)
Andrychów, dnia 18 listopada 2011 r.

.

Zobacz także inne interpelacje w sprawie pielęgniarki i położnej rodzinnej

Zobacz więcej w sprawie pielęgniarki i położnej poz. Ponad 500 KOMENTARZY!

.

Komentarze użytkowników

#1  2011.11.28 15:27:10 ~Lou Cypher

Przypominam, że niebawem połowa kościańskich pielęgniarek a po nowym roku w znacznej większości szpitali, straci pracę w wyniku m.in. twoich manipulacji z tzw "prawem wyboru". Niewolnictwo kontraktowe albo bezrobocie. A Ty Milczarek, dalej brniesz w narcystyczny lans z wyborem rodzinnej. Temacik kontraktów niewygodny? Cooo? I nie da się medialnie odtrąbić mielcarkowatego sukcesu? Za to w temacie wyboru poł, piel rodz. wydajesz się brylować i błyszczysz niczym wesz na łysinie. Wokół pełno blasku a jednak wesz!

#2  2011.11.28 15:50:01 ~!!!

W nawiązaniu do postu powyżej - po nowym roku ogromna rzesza pielęgniarek ,szpitalnych" bez pracy zacznie się bić o możliwość zatrudnienia w POZ-tach, w środowisku i wszędzie, gdzie tylko będą mogły się ,zaczepić" i wtedy dopiero okaże się ile warta jest praca pielęgniarki! Prawo rynku i swoboda w działalności gospodarczej wreszcie zadziałają! Skończy się problem z biedą, głodem i bezrobociem bo głodni zjedzą bezrobotnych i finito!

#3  2011.11.28 16:09:25 ~anioł

Tym razem wyrazy szacunku dla Pana Mariusza. Dziękuję, że pokazał nam zagrożenie, jakie niesie nowa ustawa. Wysłałyśmy masę pism do rożnych instytucji i posłów z protestami. Nie wiem czy to pomoże, ale będziemy miały czyste sumienie. Od jedenastu lat jestem na kontrakcie i mam wrażenie, że siedzę w celi śmierci, a wykonanie wyroku zbliża się wielkimi krokami. Jedenaście lat temu zostałyśmy zmuszone do kontraktów, przez Panią naczelną , która chciała "zapunktować" swoim przełożonym. Teraz te same osoby są przeciwne kontraktom. Szkoda, że tak późno to zrozumiały. Dla nas już nie ma ratunku, ale sprawiedliwość sięgnie i Panie SIEDZĄCE w izbach. nie mam ochoty płacić składek, bo czuje ogromny zal do naszych władz.

#4  2011.11.28 16:18:51 ~do ~!!!

Od nowego roku to lekarze rodzinni, przejmą kasę pielęgniarek rodzinnych, dla ciebie już zabraknie. Jak zapukasz do drzwi pacjenta, żeby podpisał ci deklarację, to przez domofon powie ci , że nie potrzebuje pielęgniarki, ale jak lekarz powie ,żeby podpisał deklarację do pielęgniarki to na kolanach doleci do przychodni. Znam to z autopsji. chciałam wejść w środowisko, ale niestety nie udało mi się zebrać nawet 100 deklaracji. Możesz zapomnieć o pracy w środowisku. Poszłam do pracy w szpitalu na kontrakt,jestem zadowolona.

#5  2011.11.28 20:12:01 ~gość

Do ~do coś mało operatywna jesteś koleżanko, może w niedzielę wystarczyłoby pójść pod Kościół i zebrać deklaracje.Tylko tam niestety potrzebna jest wiarygodność.Jak zbierzesz to musisz pracować bo innaczej wierni cię ,zlinczują"

#6  2011.11.30 19:36:27 ~gość

Bezrobotnym szpitalnym polecam kontrakty na opiekę długoterminową. Wymuście na izbach organizację kursów w tym zakresie.Jest to forma pracy w której lepiej się sprawdzicie niż środowiskowe. Często ten zakres pielęgniarstwa ich przerasta. Zatrudniają więc do pracy piel. ze szpitala , za drobne.

#7  2011.12.01 15:55:11 ~alfa

Gościu! opiekę długoterminowa kontraktują piel.POZ.Niestety piel.POZ nie może jednocześniepracować jako długoterminowa,musi zatrudnić inne pielęgniarki,ale nie moga to być osoby pracujące w PoZ.Poczytaj sobie najpierw zarządzenia ,a potem dyskutuj na forum. Pozdrawiam

#8  2011.12.01 17:23:14 ~do gość

Skąd taka nienawiść do pielęgniarek środowiskowych?

#9  2011.12.05 22:53:38 bogdansawicki7

Pielęgniarka w śpiączce http://gosiaczek40.blogspot.com/

Dodaj komentarz