Władze Izby pip ogłosiły bojkot konkursów na kierownicze stanowiska w pielęgniarstwie. Natomiast środowisko pielęgniarskie nie protestuje. Dlaczego? Bowiem ma poczucie, że dotychczas konkursy wygrywali "znajomi królika z izb", a teraz będą wygrywać "znajomi królika dyrekcji". Ot, taka zmiana!

2 min czytania
Aktualności

 

"Znajomi królika z izb",

zastąpią

"znajomi królika dyrekcji"!

.

Dotychczas w postępowaniu konkursowym na stanowisko naczelnej pielęgniarki lub położnej lub przełożonej pielęgniarek  skład komisji konkursowej był taki, że nasze środowisko zawodowe reprezentowało 5 osób w ośmioosobowym składzie komisji (przyjmując, że w składzie komisji był jeden przedstawiciel związków zawodowych). Dlatego formalnie, to nasze środowisko zawodowe decydowało o wyborze danej osoby na stanowisko naczelnej pielęgniarki lub położnej lub przełożonej pielęgniarek. Także w przypadku postępowania konkursowego na stanowisko pielęgniarki lub położnej oddziałowej, skład komisji konkursowej był taki, że nasze środowisko zawodowe reprezentowało 5 osób w siedmioosobowym składzie komisji. Wobec powyższego należy uznać że, formalnie to nasze środowisko zawodowe decydowało o wyborze danej osoby na stanowisko pielęgniarki lub położnej oddziałowej.

 

Natomiast zgodnie z obowiązującym od dnia 2 marca nowym rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, nasze środowisko zawodowe utraciło  formalny wpływ na obsadę stanowiska pielęgniarki lub położnej oddziałowej. Bowiem teraz pielęgniarki i położne (4 osoby) będą stanowiły mniejszość co najmniej dziewięcioosobowej komisji lub nawet dwunastoosobowej komisji na stanowisko oddziałowej! Ta sama sytuacja będzie miała miejsce w przypadku komisji konkursowej stanowisko naczelnej i przełożonej pielęgniarek!

Izby pip gwałtownie zaprotestowały.

Gdy protesty nie przyniosły oczekiwanego efektu (zmiany zapisów rozporządzenia) izby pip ogłosiły w dniu 30 maja br. bojkot konkursów na stanowiska kierownicze w pielęgniarstwie – uchwalając stanowisko w sprawie odmówienia udziału przedstawicieli Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych w komisjach konkursowych na niektóre stanowiska kierownicze w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

Zastanawiające jest, że w powyższej sprawie protestują zdecydowanie izby pip, natomiast o protestach środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych nie słychać. Dlaczego?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Bowiem nasza grupa zawodowa ma poczucie, że konkursy dotychczas wygrywali "znajomi królika z izb", a teraz po zmianach w zakresie składów komisji konkursowych wybierani będą  "znajomi królika dyrekcji". Ot, taka zmiana!

Więcej szczegółowych informacji w sprawie znajdziesz w dziale pt. zmiany w składach komisji konkursowych na stanowiska kierownicze w pielęgniarstwie. PONAD 50 KOMENTARZY! 

Mariusz Mielcarek

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8895 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nigdy nie toczę krwi bez obecności lekarza.

1 min czytania
Toczenie krwi przez pielęgniarki tylko przy obecności lekarza czy też nie W artykule pt. Wyrok: Pielęgniarka przetoczyła krew bez obecności lekarza. Lekarz…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 6 tys. pielęgniarek rozpocznie tę specjalizację.

1 min czytania
Pielęgniarstwo onkologiczne – zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym Nowotwory pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, a liczba pacjentów wymagających kompleksowej, wieloetapowej opieki…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki: poseł do MZ w sprawie ograniczania emerytowanym pielęgniarkom prawa wykonywania zawodu.

1 min czytania
„Dla pielęgniarek i położnych w podeszłym wieku, które w zawodzie przepracowały 40 lub więcej lat, jest to sytuacja niezwykle krzywdząca i dyskryminująca”….
Komentarze