Rząd przyjął projekt ustawy regulującej kwestię rozszerzenia uprawnień pielęgniarek tylko z wyższym wykształceniem.

Rząd dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze!

......................................................

Zgodnie z projektowanymi zmianami, pielęgniarki i położne będą uprawnione do samodzielnego udzielania – w określonym zakresie – świadczeń diagnostycznych i leczniczych. Takie rozwiązania zwiększą dostępność do świadczeń zdrowotnych oraz wpłyną na zmniejszenie kolejek do lekarzy. Podobne uprawnienia posiadają pielęgniarki i położne w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Danii.

Rozszerzenie uprawnień obejmie tylko pielęgniarki i położne z wyższym wykształceniem, posiadające niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie ordynacji leków, którą uzyskały:
• w ramach kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia (kierunki pielęgniarstwo i położnictwo),
• w ramach kształcenia podyplomowego specjalizacyjnego,
• w ramach kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem na poziomie kursu specjalistycznego.

Pielęgniarki i położne, posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo, będą mogły ordynować leki i samodzielnie wypisywać recepty na lekarstwa o określonym składzie, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe. Będą mogły również wypisywać recepty i zlecenia na: środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, określone wyroby medyczne pod warunkiem ukończenia kursu specjalistycznego w danym zakresie. Zlecanie leków i badań powinno być poprzedzone osobistym badaniem pacjenta.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że pielęgniarki i położne, które posiadają dyplom co najmniej pierwszego stopnia, będą mogły – na zlecenie lekarza – wystawiać recepty na określone leki. Z możliwości tej będą wyłączone lekarstwa zawierające w swym składzie substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe. Będą mogły wypisywać recepty na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego jako kontynuację leczenia, jeżeli ukończą specjalistyczny kurs w tym zakresie. Ta grupa pielęgniarek i położnych będzie miała prawo do wydawania skierowań na określone badania diagnostyczne. Wyjątkiem będą badania wymagające metod diagnostycznych i leczniczych związanych z podwyższonym ryzykiem dla pacjenta.

Projektowane przepisy przewidują, że minister zdrowia – w rozporządzeniu – określi wykazy: substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, badań diagnostycznych oraz sposób i tryb wystawiania recept przez pielęgniarki i położne z uwzględnieniem ich kwalifikacji oraz wymaganego zakresu umiejętności i obowiązków.

Jedno z ważnych uregulowań dotyczy możliwości wystawiania recept przez pielęgniarki i położne bez tzw. osobistego kontaktu z pacjentem. Chodzi o wystawianie recepty dla pacjentów, którzy kontynuują leczenie związane z chorobą przewlekłą. Nowe przepisy przewidują również, że receptę może odebrać osoba upoważniona przez pacjenta lub osoby trzecie. W takich przypadkach pacjent musi złożyć odpowiednie oświadczenie w poradni lub przychodni, które powinno być zamieszczone w dokumentacji medycznej pacjenta.

Przewiduje się, że w toku studiów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo studenci będą zdobywać wiedzę i umiejętności dotyczące ordynacji leków zawierających określone substancje oraz środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Osoby wykonujące już zawód pielęgniarki i położnej będą mogły uzyskać te uprawnienia podczas kursów specjalistycznych.

Powyższy komunikat został opublikowany na stronie internetowej Rady Ministrów

.

Zobacz komentarze na facebooku ....

.

W poniedziałek na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł w sprawie recept pielęgniarek i położnych w kontekście .... finansów!

.

Zobacz także:

Aktualności według działów - Zapowiedź ministra zdrowia - pielęgniarka wypisze recepty [Ponad 500 KOMENTARZY!!!]

Najpierw UE dyskrymiowała pielęgniarki absolwentki Liceum Medycznego. Po 10 latach naprawiła swój błąd! Teraz polskie ministerstwo zdrowa chce przyznać kompetencje do samodzielnego ordynowania leków i wystawiana recept tylko magistrom, natomiast osobom z tytułem licencjata do wystawiana recept na zlecenie lekarza. Tylko ta grupa pielęgniarek będzie miała kompetencje do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne i laboratoryjne. NA TO NIE MOŻE BYĆ ZGODY! [CZYTANO PONAD 4 000 RAZY, 155 KOMENTARZY!]

.

 

Komentarze użytkowników

#1  2014.06.17 08:47:02 ~jola

A mi wcale nie zalezy na wypisywaniu recept nie moja działka i uwazam ze to kolejna robota ktora musza odwalic za lekarzy pielegniarkin za nedzne 1600zł tylko nam umia dodac wiecej pracy pozdrawiam

#2  2014.06.17 09:02:19 ~dorota

Jestem bardzo zadowolona, czuję się teraz bardzo ważna, nareszcie będę mogła zbadać fizykalnie pacjenta za zamkniętymi drzwiami, wypisać receptę oraz skierowanie na badanie. Nareszcie doczekałam się WIELKIEGO szacunku od lekarza B.A. oraz pacjentów, a przede wszystkim od pielęgniarek. Mam nadzieje, że koleżanki po liceum nie będą mi miały za złe kiedy przyjdzie moment na toaletę chorego, a ja w tym czasie pobiegnę do swojego gabinetu i dokonam tych wszystkich cudów które one nie będą mogły mogą wykonać. Brawo Brawo Cierpliwe Czekanie to moja wielka siła:)

#3  2014.06.17 09:19:54 ~Anka

Toaleta pacjenta połączona z umiejętnością rozpoznawania chorób dermatologicznych, to też wymaga wiedzy. Tzw. nobilitacja poprzez pisanie RP? , Czy to załatwi Wszystkie bolączki pielęgniarstwa polskiego/? Niedługo pensja minimalna będzie taka jak nasze zarobki. I to ciągłe straszenie , że nie ma pracy dla pielęgniarek ? .

#4  2014.06.17 10:04:37 ~Selin

Dla mnie to oczywiste, że pielęgniarki mają mieć różne kompetencje w zależności od posiadanych kwalifikacji. Nie rozumiem dlaczego Pan Mariusz uważa, że nie może być zgody na podział kompetencji. Przecież lekarz pierwszego kontaktu również nie miał szerszych kompetencji niż specjalista w danej dziedzinie, nie mógł np. kierować pacjentów na RM czy inne badania. Znowu ktoś chce skłócić środowisko. Powinniśmy się raczej skupić na walce o większe pieniądze, które pójdą za zwiększonymi kompetencjami a nie o mieszaniu koleżankom w głowach i sianiu kolejnego bezsensownego zamętu.

#5  2014.06.17 10:04:47 ~niedoc :)

Mam nadzieję że projekt jest dedykowany do pielęgniarek które studia ukończyły za darmo bo moje kosztowały dużeeeee pieniądze i chciałabym uprzejmie poinformować autorów projektu ze jesli będę cokolwiek wykonywała z uwagi na posiadane studia to tylko i wyłącznie za odpowiednie odpowiednie do wykształcenia pieniądze:)

#6  2014.06.17 10:06:38 ~ja

Ale ty jesteś zarozumiała i pewna siebie.Nigdy nie doczekasz sie uznania w oczach lekarza i nigdy nie bedziesz z nim na równi.Jak chcialas sie bawić w lekarza to trzeba bylo studiowac medycyne.Współczuje twoim koleżanką ze kogoś takiego z tak duzym odbiciem wody sodowej do głowy muszą pracować.Prawda jest taka ze twoja wiedza nabyta na studiach a wiedza i doświadczenie pielegniarek z wieloletnim stazem to przepaść.ZYCZE DUŻO POKORY BO Z TAKIM PODEJŚCIEM BEDZIESZ TYLKO POŚMIEWISKIEM.

#7  2014.06.17 10:42:26 ~emily

No to towarzystwo lekarskie już się cieszy bo będą wysyłać pacjentów do pielęgniarek ( no przecież takie ważne i mogą wypisać receptę) a potem będą komentarze " co te Guły zapisały". to ja już wolę toaletę pacjenta i noszenie podsuwaczy bo to że dostane dodatkowy "przywilej" zapewne nie zwolni mnie z pracy przy pacjencie

#8  2014.06.17 12:10:05 ~lex

Bardzo dobr posunięcie ministra , nareszcie pierwszy krok do zmiany sytuacji i stopniowania kompetencji wg.wykształcenia , a co za tym będzie musiało iśc to i wynagrodzenia. Jeszcze raz przypominam to jest przywilej , a nie przymus - nie chcesz , nie potrafisz , nie masz wiedzy i umiejetności - nie pisz recept. Jednak nie broń aby robiły to osoby wykształcone , z umiejętnościami i wiedza . Apeluję do wszystkich pielegniarek zacznijcie się wreszcie uczyc farmakologii, farmakodynamiki tak abyscie wiedziały co podajecie pacjentowi !

#9  2014.06.17 12:14:10 ~lex

Do ja - Prawda jest taka ze twoja wiedza nabyta na studiach wiedza nabyta na studiach a wiedza i doświadczenie pielegniarek z wieloletnim stazem to przepaść. Kochan przepaśc to jest w poziomie intelektualnych tych pielęgniarek z wyzszym wykształceniem a srednim czesto bez matury . Licea medyczne nauczyły was wykonywac czynności< bezmyslnie na zlecenie lekarz> , a nie nauczyły myslec. Studia uczą myslec i stosowac zdobyta wiedzę w praktyce , a doświadczenie jest kwestia czasu w obu przypadkach !

#10  2014.06.17 13:11:43 ~inka

Do lex,Niestety to nie jest tak by studia uczyły myśleć.Mam przykład na moim oddziale.Muszę uczyć takich rzeczy jak np odczytywanie i przeliczanie dawek.A to trzeba było się nauczyć w podstawówce na lekcjach matematyki9tj nożyć ,dodawać ,odejmować,dzielić0żenada dla takich.Brak czytania ze zrozumieniem.

#11  2014.06.17 15:15:54 ~za JA

Wiadomość dla leX.Do pięt nie dorastacie Dziewczynom po studium.o jakiej wiedzy i intelekcie ty mówisz.was tam nie uczą myśleć tylko kombinować.a lekarze nie mają do takich jak ty szacunku co najwyżej mogą cię tolerować.przepraszam te mądrzejsze dziewczyny po studiach

#12  2014.06.17 15:27:37 ~lol

Drogie Panie naprawdę włos staje na głowie ja się oblewacie wzajemnie takimi słowami ! Brawo jestem za takim rozszerzeniem kompetencji , alle jak zwykle zapomniano napewno specjalnie , GDZIE USTAWOWY WZROST WYNAGRODZEŃ

#13  2014.06.17 16:59:45 ~piel.

Witam.Ja też jestem za rozszerzeniem kompetencji,tylko bez podziału pielęgniarek wszyscy wiemy jak wyglądają studia pomostowe tylko papier.

#14  2014.06.17 17:53:14 ~hehe

I bardzo kurna pięknie.nareszcie magistrowie pielęgniarstwa do czegoś się przydadzą.

#15  2014.06.17 17:54:18 ~mgr

I warto się było uczyć - nareszcie :-)

#16  2014.06.17 18:21:37 ~anes

No ja moge wystawiac recepty ale musze zarobic 10000 zł

#17  2014.06.17 18:22:48 ~popieram

Zgadzam się z 4 i 15!

#18  2014.06.17 19:00:13 ~emma

Brawo wygrali lekarze,będą mieli wykształcone sekretarki do pisania recept,lekarz ma leczyć nie pisać.Pielęgniarka może jeszcze więcej,widocznie mało macie pracy.Apropo mgr za parę lat wszystkie będą miały mgr ciekawi mnie kto będzie robił czarną robotę .Dinozałry z liceum na wymarciu jeszcze kilka lat i znikną.Mnie na studiach uczono etyki,z wypowiedzi nie widzę szacunku do drugiego człowieka

#19  2014.06.17 19:34:56 ~M@riol@

To niebywałe jak skaczemy sobie do gardeł obrażamy się wzajemnie, wytykając sobie rodzaj wykształcenia.Opanujcie się .w tamtych latach były tylko licea to nie znaczy że pielęgniarki z liceum są mniej inteligentne i posiadają mniejszą wiedzę. Ja kończyłam liceum w latach 80,potem specjalizację dopiero w ostatnich latach studia licencjackie i magisterskie. Nie uważam żeby moja praca na rzecz pacjenta była przed uzyskaniem magisterki gorsza niż teraz. Po prostu zależy to od tego czy kochasz swoją pracę czy nie.Bo jeśli tak to wszystko robisz uczciwie według procedur, bo nie da się inaczej.

#20  2014.06.17 19:40:32 ~Ness..

Uważam że dobrze się stało dla tych co posiadają tytuł mgr bo będzie możliwość wykorzystania ich kwalifikacji zawodowych.Awans w zawodzie w takim kierunku to jest mądra decyzja, i myślę dobra dla pacjenta.Proponuję przestać się licytować przecież każdy z nas może pójść na studia, ja tak zrobiłam i ciężko zapracowałam na swoje wykształcenie . Nie chcę również żeby ktoś obrażał moje koleżanki po liceum lub też po studiach bo w moich oczach niczym się nie różnią to jest raczej RÓŻNICA POKOLEŃ.

#21  2014.06.17 19:41:25 ~ana

Kobiety żal mi Was ,tak sobie skaczecie do oczu.Nie ma jedności w naszym środowisku.Jak czytam wasze wypowiedzi to mi po prostu was szkoda.Nigdy i niczym nie zasłużycie na szacunek lekarza.Zawsze pozostaniecie pielęgniarkami bez nadzieii na większe pieniążki.Każda pracująca pielęgniarka musi myśleć i nie ma co ubliżać jedna drugiej.Jesteście pełne nienawiści a lekarze jeden za drugim murem stoją.Jesteśmy gorsze od polityków nawzajem opluwając się.Mówmy jednym głosem,chcemy zarabiać godnie,pracujemy żeby żyć a nie odwrotnie!

#22  2014.06.17 19:47:24 ~ela

O jakim szacunku mówicie od lekarzy? Czego oczekujecie? Jeżeli my same pielęgniarki dogadzamy sobie jak miło to.Mam skończone studia I stopnia i co? Przełożona, która udowadnia mi na każdym kroku, że nie jestem nic warta, poleca wykonywać mi np. xero kart, wyników laboratoryjnych. To ja muszę przychodzić na dodatkowe popołudnia, pracować za "zapchaj dziurę"! O jakim szacunku my mówimy - czasami czuję się jak zero (najczęściej)! Sory, ale teraz myślę, że lepiej było mi się nie uczyć:studia, kursy specjalistyczne, kwalifikacyjne

#23  2014.06.17 21:34:48 ~lala

Nie uważam żeby wypisywanie recept było wykładnikiem podnoszącym mój prestiż -jestem mgr a mój zawód to pielęgniarka i chcę go wykonywać najlepiej jak potrafię.

#24  2014.06.17 22:03:16 ~Iga

Jola ma całkowitą rację-po co pielęgniarka ma jeszcze wystawiać recepty,skoro na oddziale w szpitalu nie wie w co ma najpierw ręce włożyć-pacjenci,bardzo rozbudowana dokumentacja i jeszcze komputery.Pielęgniarki pracują na wybujałe ambicje dyrekcji szpitali-ISO,akredytacja za marne pieniądze,od bardzo dawna bez podwyżek.

#25  2014.06.17 22:12:41 ~maja

Po licencjacie i studiach"pielęgniarki"nie umieją nic.Obecny system nauczania nijak się ma do zawodu

#26  2014.06.17 22:21:29 ~nurse

Pracuję w zawodzie 26 lat i jak czytam niektóre wypowiedzi to nie wiem co myśleć.ale z jednym mogę się zgodzić NIGDY NIE ZDOBĘDZIEMY SZACUNKU LEKARZY! Oni zawsze będą nas traktować jak swoją służbę. Wiele razy tego doświadczyłam . A co do wypisywania recept.czy koleżanki magisterki pomyślały o odpowiedzialności finansowej,my za dyżur nie bierzemy 2000 zł a lekarze tak. Ja mimo że mam ukończone studia magisterskie i specjalizację wcale nie jestem tym pomysłem zachwycona, W rozporządzeniu MZ nie ma mowy o pieniądzach za te dodatkowe obowiązki. NIE MAM OCHOTY WYRĘCZAĆ LEKARZY Z ICH OBOWIĄZKU !

#27  2014.06.18 09:08:18 ~do: nurse

Od kiedy to celem profesji pielęgniarskiej jest zdobywanie szacunku lekarzy? A lekarzy również nie zamierzam wyręczać, od kiedy pracuję w poradni cały czas z tym walczę i nawet mi się to udaje i myślę, że dzięki temu mnie szanują i lekarze i pacjenci i koleżanki!

#28  2014.06.18 10:46:09 ~karla

Ktos z boku powie ze nie musimy przeciez sie zgadzac na wypisywanie recept i racja ale w miescie gdzie nie ma innego szpitala czy przychodni w razie zwolnienia za "niestosowanie sie do zlecen" nie znajdziemy pracy blisko miejsca zamieszkania a na nasze miejsce zawsze kogos znajda. proponuje strajk. jak gornicy moga to my tez. idzmy pod sejm tylk oblagam bez namiotow i ratownikow.

#29  2014.06.18 13:43:50 ~alejaja

Nie jest, nie było i nie będzie normalnie w tym środowisku. Dlaczego, pytam się jeszcze raz DLACZEGO komuś wydaje się, że wypisywanie recept to przywilej? Gdyby teraz lekarzom ustawowo kazano robić np. iniekcje dożylne( co zresztą przez wiele lat było w zakresie ich obowiązków a wykonywały to za nich pielęgniarki), natychmiast znaleźliby sposób żeby do tego nie dopuścić. Zauważcie proszę,że każda dodatkowa czynność, którą zmuszeni są wykonywać, natychmiast jest oprotestowywana i spotyka się z buntem i krytyką.

#30  2014.06.18 13:44:43 ~alejaja

Nie pozwólmy aby własne kompleksy-tak, tak kompleksy wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem. Dlaczego piszę o kompleksach? Bo czym innym jak nie tym tłumaczyć fakt, że uzyskanie tytułu mgr czy lic. powoduje taka głupawkę? W obecnych czasach najoporniejsze "kwiaty" kończą studia, które zresztą dostępne są dla każdego. Studiowanie przestało być niestety przywilejem dla najzdolniejszych i naprawdę myślących i inteligentnych ludzi. Wiedzy nie czerpie się tylko i wyłącznie na uczelni a większości tak się właśnie wydaje. Na miejscu osób z "tytułami" nie chwaliłabym się tym tak bardzo, bo czasami można narazić się bardziej na ośmieszenie niż zyskać tak upragniony szacunek. Życzę wszystkim " wykształconym" koleżankom dużo pokory, pokory, pokory i .może jeszcze troszeczkę pokory.

#31  2014.06.18 16:41:43 ~emma

Przepraszam koleżanki z Liceum,nazwałam Was dinozaury,ale tylko dlatego by uprzytomnić niektórym koleżankom,że to właśnie WY WPROWADZIŁYŚCIE NAS W ODDZIAŁ.Wasze doświadczenie zawodowe,umiejętność współpracy w zespole bez pokazywania swojego Ego.Dziś jest wyścig szczurów kto lepszy,kto ma więcej papierków,aczkolwiek zatrudniane jesteśmy wszystkie na stanowisku PILĘGNIARKA ,TO ŻE SIĘ CHCEMY UCZYĆ B.DOBRZE

#32  2014.06.18 17:02:33 ~emma

Wspomniałam w poprzednim komentarzu o etyce,własnie dlatego bo najważniejsza jest godność człowieka, uczyły się 5lat,dzisiejsze kształcenie 3-licencjat,2-mgr myślę ,że gdyby one miały taką możliwość też miałyby ukończone studia,więc przestajmy się dzielić nie pozwólmy lekarzom na doładowywanie pracą,walczmy o pomoce pielęgniarskie,a przedewszystkim o GODNE ZAROBKI

#33  2014.06.18 17:17:19 ~do dorota

Ty jestes az tak glupia?

#34  2014.06.18 17:23:45 ~jana

Jestem po LM i nie mam zadnych kompleksow z tym zwiazanych, raczej uwazam ze zakompleksione,ziejace jadem sa osoby ktore obecnie koncza studia pielegniarskie To wystawianie recept i skierowan to tylko wyreczanie lekarzyw ich pracy a nie zadna nobilitacja.Wstyd ze osoby wyksztalcone tego nie pojmuja.

#35  2014.06.18 17:35:10 ~jana

Wstyd mi za to forum za to co tutaj sie wypisuje---w jakim wy swietle przedstawiacie nasze srodowisko? glupich nadetych bab ktore pokonczyly studia i w glowach im sie calkiem poprzewracalo.

#36  2014.06.18 17:55:39 ~dyr

No i bardzo dobrze - mam swoją przychodnię zatrudniam lekarzy , pielęgniarki będą wypisywać recepty to im dam podwyżkę :-)

#37  2014.06.18 18:56:50 ~bea

Zastanawiam się jakie czynności zostaną pielęgniarkom zabrane ? i czy w związku ze zmianami podwyższą nam pensję . nam się tylko dodaje pracy .

#38  2014.06.18 23:46:42 ~zołza

Wszystkie maja studia - hm wiekszosc pielegniarek tak mówiących ikończyła smieszne studia nazywane przez lekarzy i społeczęństwo sudiami dla uposledzonych czyli studia roczne . A tytuł magistra pielegniarstwa w polskiej popilacji pielęgniarek ma tylko 6% - sześc procent to bardzo mało ,za to plujących na nich jest 94%- Zawiśc Nie tak łatwo jak widac jest zdobyc ten tytuł dlatego te zakomleksione studiuja inne kierunki typu tańce góralskie , pedagogiki, promocję zdrowia ITd na dodatek na prywatnych uczelniach gdzie kończy się studia za kase . Czas aby kazdy poznał swoje miejsce w szeregu.

#39  2014.06.19 00:00:18 ~zpłaza

Ale=jaja piszesz Studia przywilejem dla najzdolniejszych i naprawdę myślących i inteligentnych ludzi Stdia magisterskie na kierunku pieęgniarstwo są , zwłaszcza ten na dobrych uczelniach i w trybie dziennym . Tam nie przejdzie , żaden kwiat , bo poprostu nikt go na te studia nie przyjmnie , bo nie zda egzaminu wstepnego - w tamtym roku na 1 miejsce było 11 kandydatów . I na kazdym roczniku odpada min 10-15 % bo odpasc musi bo nie jest w stanie zaliczyc pierwszej sesji.Tyle w temacie . Odnośnie LM to z tego co ja pamiętam to jak juz po podstawówce do zadnej szkoły sredniej nie zostałąs przyjęta to do LM zawsze Cie przyjeli bo tam nawet egzaminów nie było .Co nie zmienia faktu , że znam wiele bardzo madrych osób po LM i kończących studia magisterskie AM.

#40  2014.06.19 10:46:44 ~alejaja

Do zpłaza. Twoja wypowiedź potwierdza tylko to , co napisałam wcześniej. Osoby myślące i inteligentne nie robią szumu wokół swojego wyższego wykształcenia. Nie krzyczą, że: cyt.wypowiedź "zołzy" Czas aby kazdy poznał swoje miejsce w szeregu. Co to ma być? Żadne środowisko nie dyskwalifikuje się wzajemnie tak jak nasze. Prosty przykład: lekarzem jest każdy kto uzyskał ten tytuł i nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby licytować się kto jest lepszy, dr. n. med, doc,dr. hab. itd. Kończąc życzę wszystkim koleżankom samych sukcesów na ścieżce edukacyjnej i kolejny raz pokory, pokory, pokory.

#41  2014.06.19 13:46:13 ~zołza

Do alejaja 1.Technik farmacji zna swoje miejsce w szeregu i wie ze dużo mu brakuje do magistra farmacji 2. Technik fizjoterapii tez zna swoje miejsce w szeregu i wie co mu wolno , a czego nie i jaka jest róznica w kompetencjach i wykształceniu między nim a magistrem fizjoterapii , rehabilitacji 3.Technik radiologii też zna swoje miejsce 4.Technik analityki medycznej tez wie , że magister analityki to wyzszy stopień wtajemniczenia zawodowego . 5. Felczer tez znał swoje miejsce w szeregu i i wedział ile brakuje mu do lekarza. A lekarze wszyscy maja jednakowe wykształcenie więc argument nie trafiony

#42  2014.06.19 13:47:47 ~zołza

Tylko pielęgniarka nie widzi różnicy między pielęgniarka , licencjatem pielęgniarstwa , a magistrem pielęgniarstwa - o czym to świadczy o mega kompleksie średniego wykształcenia często bez matury może o braku pojęcia co to sa studia wyższe z uwagi na chore studia pomostowe , nie wiem ale to jedyna grupa zawodowa w Polsce , która wszystkich równa w dół i dla której ani tytuły zawodowe ani naukowe nic nie znaczą i wszystko jest równane do poziomu pielęgniarki czyli średniego personelu medycznego , który jest wymierającym gatunkiem Nikt się nie obnosi ze swoim wykształceniem tylko nie może być tak , ze ktoś równa szkole średnią ze studiami . To tak jakbyś zrównała szkole podstawowa z Liceum Medycznym

#43  2014.06.19 13:48:31 ~zołza

Zrozumcie , ze w Polsce są trzy poziomy wykształcenia trzy tytuły zawodowe w pielęgniarstwie: Pielęgniarka – wykształcenie średnie Licencjat pielęgniarstwa – studia licencjackie vel pierwszego stopnia. Magister pielęgniarstwa - studia magisterskie vel drugiego stopnia . Ja pisze o faktach nie o tym jakbym chciała żeby było Nie wiem czy to zrozumiesz , ale uwazasz się za mega inteligentna i mega wykształcona alfe i omege wiec ufam , ze tak Amen

#44  2014.06.19 14:20:53 ~Małgorzat

Chciałabym zapytać, kto zapłaci za badania zlecone przez pielęgniarki? , może ze stawki kapitacyjnej na pielęgniarkę rodzinną? Ile będzie kosztować polisa ubezpieczeniowa w związku ze z leczeniem prowadzonym przez nas? Jaka dokumentacja medyczna będzie nas obowiązywała? Tak jak u lekarzy? Pozdrawiam wszystkie mgr z Poz

#45  2014.06.19 16:19:47 ~ala

Wy naprawde nic nie rozumiecie? .te badania zleci lekarz a wy je tylko wypiszecie i podbijecie pieczatka >).Zaden wlasciclel przychodni nie zgodzi sie zeby pielegniarki same zlecaly badania w/g wlasnego widzi mi sie.

#46  2014.06.20 16:19:17 ~gość

Do 15, oj warto, warto. Za taka samą pensje dołożyć sobie obowiązków.

#47  2014.06.20 19:32:38 ~do 15 mgr

No warto bylo sie uczyc zeby wypisywac recepty na pieluchomajtki i inne tego typu wazne leki :)

#48  2014.06.21 20:03:25 ~@l@

A nie zastanowiło to Was ,że ktoś naszym kosztem będzie znowu zgarniał kasę za szkolenia .bo już kończy się nabór na pomostówki i skończy się kasa, a te wszystkie uczelnie i firmy kształcące pielęgniarki muszą jakoś się utrzymać. Bo na naszej grupie zawodowej najłatwiej zbić majątek, nawet nasze izby prowadzą odpłatnie kursy specjalistyczne i szkolenia. Tylko kto za to płaci? Oczywiście pielęgniarki ze swoich nędznych dochodów.I zamiast lepiej zarabiać musimy ponosić kolejne wydatki.

#49  2014.06.23 10:46:12 ~gość

Za ,chwile" nie będzie pielęgniarek po LM, będą na emeryturze.

Dodaj komentarz