Negocjatorka śmieciowego porozumienia z Zembalą otrzymuje płatną posadę..., a ponad 96% ankietowanych uważa, że powinna podać się do dymisji. Kolejny raz zakpiono z pielęgniarek i położnych.

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

Prezydent Andrzej Duda powołał Lucynę Dargiewicz

 


"W dniu 22 października 2015 r. Prezydent RP Andrzej Duda powołał Radę Dialogu Społecznego. Rada zastąpiła funkcjonującą od 2001 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W skład Rady weszli przedstawiciele central związkowych, pracodawców, strony rządowej, Prezydenta RP, Głównego Urzędu Statystycznego oraz NBP. Członkiem RDS została Lucyna Dargiewicz – Przewodnicząca OZZPiP."

                                                                                                                                                                                                                        *komunikat pochodzi ze strony OZZPIP

 

Wyciąg z ustawy:

4. Za udział w pracach Rady przysługuje ryczałt miesięczny:

1) przewodniczącemu oraz wiceprzewodniczącym Rady, z wyłączeniem przedstawicieli strony rządowej – w wysokości 76% przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu, zwanego dalej „przeciętnym wynagrodzeniem”;
2) członkom Rady, pełniącym funkcje przewodniczących zespołów problemowych, o których mowa w art. 34, z wyłączeniem przedstawicieli strony rządowej – w wysokości 65% przeciętnego wynagrodzenia;
3) pozostałym członkom Rady oraz sekretarzom Prezydium Rady, z wyłączeniem przedstawicieli strony rządowej – w wysokości 57% przeciętnego wynagrodzenia. 

 

20 października 2015 roku - sprawdź końcowe wyniki sond: ocena porozumienia oraz negocjatorek.

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.10.26 09:56:47 ~piel

Moze powinnismy napisac protest ze nie chcemy tej Pani w roli naszego reprezentanta i zrobic Referendum wsrod pielegniarek komu damy ten Mandat zaufania , kto naprawde zadba o dobro pielegniarek i poloznych i ta osobe podac jako propozycje by nas REPREZENTOWALA, . a nie za nas decydowala!

#2  2015.10.26 11:34:16 ~HAHAHAHA

HAHAHAHAHAHAHA,DOBRZE ŻE MOJA SIORA JUSZ NIE JEST TA PIELEGNIARKA,HAHAHAH,LUCYNKA JAK WSZYSTKIE LUCYNKI,HAHAHAGHA,BEDZIE nwas PIELEGNIARKI WSPIERAC I POKLEPYWAC PO JUSZ GARBATYCH PLECACH,HAHAHAHA,TERAZ NACHAPIE SIE KASIORKI,ALE ZNAJDA SIE ,HAHAHAHA,TAKIE PIELEGNIARKI,KTÓRE ZA TO WSZYSTKO winia PANA MIELCARKA,HAHAHAH,JAK TRZA BYC GÓPIM ,HAHAHA,PRZECIEZ WIEMY JAK JEST,HAHAHAHA

#3  2015.10.26 12:19:55 ~smutna

Sprytne posuniecie! To nie wyrazy uznania, tylko piekny wybieg. zatkali jej buzie, żeby nic wiecej nie chciała. dali nam marne ochłapy .tak bardziej dla oka publiki.a problemy zostaly.szału nie bedzie.Nadal nie ma wartościowania stanowisk pracy, w związku z odpowiedzialnoscia i trudnosciami na niektórych stanowiskach. to przykre.

#4  2015.10.26 12:28:51 ~ina

Ta podwyżka jest do podstawy - czytajcie uważnie, wzrost wynagrodzenia wraz ze składnikami wynagrodzenia i pochodnymi - czyli staż pracy, dyżury świąteczne i nocne. Staż pracy to procentowy wskaźnik uzależniony od podstawowego uposażenia. Jak może sam wzrosnąć, bez wzrostu podstawy? Dyżury nocne i świąteczne - to procentowy wskażnik , obliczany także od podstawowego wynagrodzenia.Jak może wzrosnąć, jezeli nie wzrasta podstawa? DALEJ , ROZPORZĄDZENIE NIE MÓWI CZY TO JEST NETTO CZY BRUTTO. Jest tylko kwota 400 zł i pielęgniarek nie powinno obchodzić co z konsekwencjami wynikającymi z podwyżki czyli jej ukrytych kosztów. Jaki sens miało by mieć Rozporządzenie , gdyby połowę pieniędzy z wynegocjowanej podwyżki solidarnie oddawać do Państwa?

#5  2015.10.26 12:56:03 ~Kaśka

Komu dali to dali my nadal bez grosza. Chodzą pogłoski że będzie dodatek na 10 miesięcy bo tylkonatyle kasy dali.

#6  2015.10.26 13:19:33 ~ina

I tak w Polsce wygląda interpretacja prawa. Jak możecie nie chcieć tego, co Wam daje Rozporządzenie i nie krzyczycie , tylko jak te żebraki - a może coś dadzą, gdy oni w tym czasie się śmieją z Was, bo jak można walczyć o coś jak nie wie się o co? prawda? Może czas uodpornić się wreszcie na poczucie winy i bezsilności i wziąć sprawy w swoje ręce. Może wreszcie ktoś będzie czytał prawo a związku z tym dowie się, ze w Polsce negocjacja to walka, nie taka z plastikowymi butelkami ale silny dialog w powiązaniu z prawem!

#7  2015.10.26 13:27:56 ~i tak to.

I tak to w Demokratycznym Państwie odbiera się pielęgniarkom prawa do decydowania. My mówimy NIE p. Dargiewicz, a Władze na przekór Nam powołują ją na Naszego reprezentanta. Wierzymy nadal, iż ten błąd zostanie naprawiony. Środowisko nawoływało tę panią do dymisji. Nie zmieniło zdania. Dla Nas ta pani, jak i pozostałe liderki utraciły zaufanie. Stały się niegodne bycia mężami zaufania. Oczekujemy głebokich ZMIAN i REFORM Naszych struktur.My odpowiedzialnie podchodzimy do naszych Zadań i z odpowiedzialnością i godnością pragniemy wykonywać Zawód i społeczną misję pro - zdrowotną.

#8  2015.10.26 13:58:14 ~była

Była taka jedna, co wzięła sprawy w swoje ręce - Agnieszka Plak - szeroko komentowana w 2014 na tym portalu. W watszawskim Szpitalu dalece zmieniła podejście do pielęgniarek. Udowodniła, że mogą pracować w godnych warunkach, być właściwie opłacane, . . Nie pasowała do szablonu. Zaczęto ją dostrzegać. Społeczeństwo, współpracownicy, komentatorzy. . Pozbyto się jej we współpracy z przedstawicielkami samorządu, za przyzwoleniem i cichą akceptacją ZZ.Po cichu. Ona zaprotestowała. Dalej wygrała w Sądach. Co zrobiły liderki dla ochrony jej praw pracowniczych - NIC. Dlaczego. Może dlatego, że obnażyła ich słabość i skorumpowanie - uwikłanie w układy i brak odpowiedzialności za realizację zadań statutowych. Nie dla układów. Nie dla decyzji wbrew środowisku.

#9  2015.10.26 14:27:06 ~piel

Do 8. mam tylko nadzieje ze to nie ta pani co nas wpedzila w kontrakty . gdyz nie wszystkie chcialysmy na kontraktach pracowac ja byla zdecydownie przeciw . to nas widac do czego doprowadzilo ze nie ma wyboru miedzy kontraktem a praca na Etat ten wybor jest ale dla pracodawcy nie dla pielegniarki !

#10  2015.10.26 14:42:31 ~była

Do 9 : wprost przeciwnie. Przeciwstawiła się bardzo skutecznie planom komercjalizacyjnym Szitala, jak i przekazaniu swej kadry firmie zewnętrzej. Obaliła mit, że Państwowy Szpital nie jest rentowny. Stała w opozycji do komercjalizowania usług zdrowotnych i przekształcania Szpitali w Spółki. Stali za nią pracownicy, ale to nie wystarczyło. Miała przeciwko : Biuro Polityki Zdrowotnej, Izbę, Nasze kochane ZZ. i Ministerstwo Zdrowia. To plany ich wszystkich zniweczyła wobec Szpitala w którym oracowała. To dlatego usilnie starano się Ją wyeliminować. Dlatego też dziś oriorytetej jest przerwanie Układu szkodzącego Nam.

#11  2015.10.26 15:01:24 ~piel

I to bylaby nasza REPREZENTATKA mysle ze wiekszosc pielegniarek dla ktorych dobro naszego zawodu jest najwazniejsze sie ze mna zgodzi

#12  2015.10.26 18:43:47 ~123

BEZ HONORU CWANA BABA

#13  2015.10.27 09:08:52 ~goscinnie

Na tym szczeblu honor i uczciwosc nie istnieje. Liczy sie tylko korytki i pozory stwarzane ze niby dla naszego dobra. Usunac to trzeba P.Ministra a reszta juz za nim poleci. Bieda byla jest i bedzie. Srodowisko pielegniarskie powinno walczy o ustalenie stawki minimalnej w ministerstwie zdrowia w kwocie 3500 zl dla pielegniarek tak jak maja ustalone stawki lekarze.

#14  2015.10.27 11:21:36 ~piel

Wszystko drozeje i trzeba myslec z perspektywa ze podstawa to 4000 zl brutto

#15  2015.10.27 14:38:54 ~piel

Nikt się nie przejmuje Waszymi narzekaniami i wyliczeniami. Już niedługo na Wasze miejsce zostaną zatrudnieni ratownicy medyczni za ułamek Waszej wypłaty. A wy nadal róbcie kursy, kursiki i specjalizacje. Szkoda Waszego zdrowia i życia - po prostu wyjedźcie z tego kraju, wtedy zobaczycie ile w cywilizowanym kraju zarabia pielęgniarka i nikt nie robi jej łaski, tylko musi jej zapłacić minimum tyle i tyle.

#16  2015.10.27 16:10:24 ~do15

Jedyny trafny komentarz,reszta to biadolenie wypranych kursikami i specjalizacjami mózgów.Zrozumcie,że wasze narzekania to nikogo poza Wami nie interesują,zacznijcie się szanować,to i wasza sytuacja się zmieni.

#17  2015.10.28 00:19:05 ~obok

Żeby nie było - moja połowica jest pielęgniarką istrumentariuszką z płacą 10 zł wyższą od salowej, wiek 40 lat najmłodsza na oddziale.Jesteście głupie cipy i zawsze dajecie się robić w konia. Nie ma w waszej grupie zawodowej jedności,lojalności. Jedna zastrajkuje "koleżanka" za nią przyjdzie.Wyginiecie jak dinozaury -chyba, że pewnego dnia powiecie"ku,wa dość i odejdziecie na tydzień od łóżek. Tylko terapia wstrząsowa może Wam coś dać. Nie wierzcie nikomu bo wiarą nie nakarmicie swoich rodzin.Za wasze pensje to lepiej szydełkować w domu i sprzedawać na Allegro mniej nerwów, a i dzieci i wnuki na tym skorzystają.

#18  2015.10.28 01:37:08 ~piel

Dobrym przykładem dla zobrazowania problemu poruszonego w powyższym komentarzu jest obecna sytuacja w Rybniku. Już niektóre "życzliwe" strajkującym i obecnie zwalnianym koleżankom zaczynają dywagacje, że w zasadzie są wyjątki, kiedy można iść pracować za te dziewczyny, np. bo to byłaby jej pierwsza praca, a to podreperowałaby sobie budżet, a to wskoczyłaby na stanowisko, na które nie miałaby szans, gdyby dyrekcja nie była pod takim ciśnieniem jak teraz. Niech to do Was dotrze raz na zawsze: W TAKICH SYTUACJACH NIE MA ŻADNYCH WYJĄTKÓW. NIE I JESZCZE RAZ NIE. Żeby uzmysłowić to poniektórym mniej lotnym umysłowo przedstawicielkom naszego zawodu,które mają chrapkę podjąć tam pracę, trzeba postawić przed szpitalem beczkę ze smołą i worki z pierzem i odpowiednio potraktować każdą, która pójdzie pracować za te dziewczyny.

#19  2015.10.28 01:39:27 ~piel

Trzeba w końcu pojąć swoim rozumkiem, że trzeba się szanować i wywalczyć takie warunki płacy, żeby godnie żyć pracując w jednym miejscu. A nie jak niektóre, które opowiadają, że na miesiąc wyciągają 4 tys, tylko nie wspominają o tym, że pracują w 3 miejscach na raz, w domu są raz w tygodniu zrobić przepierkę, a pomiędzy tymi szpitalami przemieszczają się z torbą turystyczną, w której mają zmianę bielizny na cały tydzień. W międzyczasie sypie się im małżeństwo, a dla dzieci większym autorytetem jest ulica i jej atrakcje.

#20  2015.10.28 08:59:52 ~sukcesy

Tak zwany Sukces wieloletnich liderek pielęgniarstwa - wieloletnich działaczek, a raczej zasiedziałych statystek, to wpisy 14 - 19. Czy te tak zwane sukcesy napawają liderki,negocjatorki. dumą. Ta żenada środowiska aż boli. Panie jednak czują się świetnie i są jak widać nieświadome zapaści do jakiej doprowadziły. Nieświadome, bo do świadomości konieczna jest wiedza, a tej jak widać po latach hałturzenia - brak. Brek też odpowiedzialności, bo gdyby ją posiadały - same podały by się do dymisji. Widać jednak na czym im zależy. Na władzy i cóż, iż jest bezowocna.

#21  2015.10.28 09:49:06 ~to fakt

Do 20. I tej tezy należy się trzymać. To Samorząd i jego wieloletnie zaniedbania. Brak działań w zakresie ustalenia płacy minimalnej, norm zatrudnienia. . Konsorcjum Lekarskie Naszym kosztem wywalczyło dla siebie godne - ponad przeciętne warunki zatrudnienia. Nasz Samorząd stoczył rangę Zawodu wraz płacami i socjalem na dno. Uczynił Naszą profesję nieatrakcyjną i wyszydzaną. Szacunek i godność idą w parze z płacami. Nie dla Samorządu niezmiennego kadrowo od lat. Walczmy o ZMIANY od samej góry.

#22  2015.10.28 10:03:11 ~plus

19, 20: samorząd i ZZ po raz kolejny przed śmieciowym porozumieniem wysłał Nas na ulicę - jak k. wy; po czym tak porozumieniem Nas potraktował. Tak drogie koleżanki i koledzy - zawalczmy o Zmianę, rozpoczynając od blokujących Ją Samorządów. To w miejscach ich lokalizacji należy zamanifestować niezadowolenie - nie odchodząc od łóżek chorego. Jedyne, co dziś posiadamy, to jego szacunek. Jest Nas tysiące. Pozbądzmy się zasiedziałych, układowych przedstawicieli. Wymuśmy tym Reformy.

#23  2015.10.28 10:14:34 ~piel.

I w końcu nadano dialogowi właściwy ton.Koleżanki i Koledzy. Zadrwiono i zakpiono z Nas, a My wiemy kto to zrobił, kto zaprosił Nas na Ulicę, kto po raz enty spowodował drwienie i kpinę z Nas. Bądźmy solidarne i solidarnie dążmy do usunięcia tych pań. Przez ponad 20 lat wymieniają się stołkami nie dopuszczając do struktur nowych osób. Okopały się Układami, ciągle im mało i podnoszą składki nie robiąc nic w zamian. Blokują Je wręcz, bo taki Układ im odpowiada. STOP.

#24  2015.10.28 11:49:16 ~piel

Najwyższy czas zbojkotować płatne kursiki i specjalizacje,odciąć izbom żródełko finansowe.Chcą na nas zarabiać,to najwyższy czas zadbać o nasze prawa!

#25  2015.10.28 14:25:01 ~Radzio

Radzio- radzi. Koleżanki i koledzy. Zacznijmy się trzymać jednego założenia. Założenia przytoczonego w kilku powyższych komentarzach. W nich zawarte są słuszne tezy- Samorząd dotychczas Nam szkodził. To nie wina Samorządu tylko jego reprezentantek. Przedstawicielek Izb Okręgowych i Naczelnej. To fakt. Od lat te same twarze. Status daje im 2 letnią kadencję, a one jedynie zmieniają stanowiska. Dość. Wymuśmy abdykację ich wszystkich.Czas na Reformy i zmiany. Czas, aby zaczęto traktować Nas poważnie.

#26  2015.10.28 20:37:13 ~~ancik

Do inka.Jakie do podstawy? Nam dają 174zł.obok podstawy,a jak byśmy chciały(bo jest taka opcja)to do podstawy to dużo mniej! bo wtedy byśmy wyszły lepiej,niż te jednozmianowe.A wszyscy mają mieć po równo.

#27  2015.10.28 20:55:13 ~~~ancik

Na razie jeszcze nic nie dostałyśmy.I nie wiadomo kiedy dostaniemy.Fajnie podpisana umowa! Każdy interpretuje ją jak chce! I każda interpretacja jak widać jest dobra! .Osobiście wysłałabym nasze reprezentantki w kosmos! -szkoda,że nie mam takiej możliwości.

#28  2015.10.28 21:08:17 ~~ancik

My tylko między sobą umiemy gadać.Ale zrobić coś RAZEM! to już nie! .To przykre.Po 30-latach pracy dopiero teraz na prawdę mi WSTYD,że jestem pielęgniarką.I wciąż nie mogę się nadziwić,że można było podpisać takie porozumienie! W najgorszych koszmarach tego się nie spodziewałam!

#29  2015.10.28 23:28:51 ~piel

Do Ancik. Większość z nas czuje to samo i jest rozgoryczona. Jestem wściekła na te niby działaczki. Te izby od robienia kursików i podnoszenia obowiązkowych składek - ściągania z nas kasy. Przychylam się do założenia że należy te paniusie wyeliminować. One nawet nie mają pojęcia jaki jest zakres naszych zadań. Piją kawkę i mniemam nie tylko- szydzą z nas i rozmyślając, z kim tu się jeszcze ułożyć, aby podnieść sobie i tak pokaźne pensyjki i jak jeszcze można nas wyrolować. Jak przez lata mogłyśmy się na to godzić ? .

#30  2015.10.30 09:27:30 ~Halina

Koleżanki Pielęgniarki ! ZAPROTESTUJMY przeciwko Tej Pani i Tym ,które kolejny raz OSZUKAŁY NAS podpisując to porozumienie ! W eter poszła informacja o 4 razy po 400 zł. a my ani grosza do podstawy tylko brutto -brutto koło pensji ! Reprezentantki rzeszy pielęgniarek wyautowały nas na co najmniej 4 lata z prawa do GODNYCH podwyżek i jeszcze ma czelność P.DARGIEWICZ przyjąć nominację do Rady Dialogu Społecznego ! Kobieta ,która nie ma bladego pojęcia o pracy przy łóżku chorego -mocna w teorii !

#31  2015.10.31 15:39:23 ~gość

Kompletnie nie rozumiem po co pielęgniarki płacą na związek który od lat po prostu im szkodzi

#32  2015.11.01 01:33:04 ~OIT

Otrzymałam wzrost wynagrodzenia o całe 229.34 zł z 400 zł.Pielęgniarka anestezjologiczna. Trzeba wystosować pismo o Wotum Nieufności dla reprezentantów środowiska pielęgniarskiego OZPiP. Pani Dargiewicz dotrzymała słowa a kartą przetargową było wzrost wynagrodzenia w/w kwocie za posadkę w Radzie Dialogu Społecznego.

Dodaj komentarz