Maj to okres kiedy władze wszelkiej maści okazują pielęgniarkom DOBROĆ. Idzie 12 maja. Trzy izby pielęgniarskie zostają odznaczone(?) medalem. "Zawód pielęgniarki i położnej niezmiennie cieszy się w naszym kraju szacunkiem i zaufaniem."

Pielęgniarstwo 2016.

 

*Kliknij na FB i zobacz komentarze

 

Z okazji obchodzonego w tym roku ćwierćwiecza samorządu pielęgniarskiego w Polsce trzy działające w naszym regionie okręgowe izby pielęgniarek i położnych – bydgoska, toruńska i włocławska – otrzymują najwyższe marszałkowskie odznaczenie, medal Unitas Durat Palatinatus Ciuaviano-Pomeraniensis. Dziś (6 maja) gala jubileuszowa w Toruniu.
 
- Zawód pielęgniarki i położnej niezmiennie cieszy się w naszym kraju szacunkiem i zaufaniem. Wielka w tym zasługa wszystkich tych wspaniałych osób, które z wielkim zaangażowaniem realizują swoją trudną i odpowiedzialną misję profesjonalną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
 

Powołany w 1991 roku samorząd pielęgniarek i położnych, do którego przynależność jest obowiązkowa, jest dla tego środowiska tym czym podobne instytucje dla innych zawodów zaufania publicznego - przyznaje prawo wykonywania zawodu i prowadzi rejestry osób je posiadających, dba o przestrzeganie etyki zawodowej i standardy profesjonalne, integruje środowisko i reprezentuje jego interesy. Tradycyjnie angażuje się też na rzecz edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, zajmując stanowisko we wszystkich istotnych kwestiach dotyczących zdrowia publicznego. Krajową strukturą samorządową jest Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, izby okręgowe sprawują swój mandat w terenie.
 
W Kujawsko-Pomorskiem działają trzy okręgowe izby pielęgniarek i położnych – w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Przyznane im w tym roku Medale Marszałka Województwa Unitas Durat są wyrazem dostrzegania ważnej społecznie roli tych instytucji oraz ukłonem w stronę najliczniejszej w służbie zdrowia grupy zawodowej.    
 
Reprezentacje OIPiP w Toruniu i OIPiP we Włocławku odbiorą odznaczenia dziś (6 maja) podczas gali jubileuszowej w toruńskim hotelu Filmar. Medal dla OIPiP w Bydgoszczy zostanie wręczony podczas uroczystości jubileuszowej zaplanowanej w tym mieście na 20 września.
 
W Polsce jest zarejestrowanych nieco ponad 280 tysięcy pielęgniarek, zdecydowana większość z nich (ponad 98 procent) to kobiety. Ich praca jest ciężka fizycznie, wyczerpująca psychicznie, często zmianowa i notorycznie niedopłacona (średnia zarobków to tylko nieco ponad 80 procent wynagrodzenia w gospodarce), dlatego zainteresowane kształceniem w tym kierunku jest niewielkie. W efekcie średnia wieku stale rośnie, aktualnie wynosi 48 lat. Jednym z artykułowanych od lat i do dziś niezrealizowanych postulatów środowiska jest wypracowanie standardów zatrudnienia pielęgniarek w relacji do liczby pozostających pod opieką pacjentów, co jest normą w Europie.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  
 
6 maja 2016 r.

Komentarze użytkowników

#1  2016.05.08 08:26:53 ~piel;;

A co na te medale,pielegniarki pracujące tam przy chorych ? Czy One też uważają,że im /czy jakimkolwiek Izbom /należą się jakiekolwiek laury ? .Warunki jakie obecnie stwarzają pielęgniarkom,nie mają nic wspólnego z zapewnieniem choremu właściwej opieki. A co do kursów,nie będę się rozwodzić,ale tu stworzone jest towarzystwo wzajemnj adoracji.Myslą,-co by tu zrobić,aby zarobić.itp. Jak zwykle,pięknie w papierach,a w życiu koszmar.

#2  2016.05.08 08:37:35 ~do piel

Same akceptujemy poniżanie nas przez izby i finansujemy to towarzystwo degradujące zawód pielęgniarki uczestniczeniem w niezliczonej ilości zbędnych kursów.

#3  2016.05.08 09:50:21 ~p.szkolna

Nasze składki to haracz, zlikwidować izby

#4  2016.05.08 18:16:20 ~Pielęgniar

Panie z Izb powinny się solidaryzować przede wszystkim z pielęgniarkami i położnymi a nie z władzą, która chce odebrać nam samodzielność zawodową i gospodarczą. Miło byłoby, gdyby te 3 Izby odmówiły przyjęcia tego marszałkowskiego odznaczenia w imię solidarności zawodowej. Oj, Paniom pomyliło się dla kogo są. Strasznie przykre

#5  2016.05.09 19:01:45 ~Łucja

Hańba -jak wrzeszczała szlachta polska ! Zgadzamy się ale jak się nie zgadzać , prawnie ukształtowały się , zabezpieczyły i żyją z każdą władzą i ministrami tak że jeszcze są odznaczane i mają nas głęboko . Jak się coś dzieje . przyklejają się i jak mucha na wole WALCZĄ - żeby nie było .a potem mamy ustawę203 , rozporządzenie 4 razy 400 - PORAŻKA ! Podpaliłabym chętnie lont pod 45 izbami w naszym kraju - w innych działa jedna lub wcale .życzę im z okazji naszego święta wszystkiego najgorszego - awansu na 1800.00 miesięcznie !

#6  2016.05.10 15:38:08 ~pielegniar

Koleżanki, ale jadu u Was, każda może kandydować do Izb , ale Wy , Wy tylko potraficie krytykować, nic nie robić, czapka i za brame, dajcie cos z siebie, pielęgnirstwo to nie tylko pacjent, jest tyle fajnych rzeczy do realizacji. Koleżanki ogranijcie się.

#7  2016.05.11 23:31:02 ~Iga

Do pielęgniar-widzę kolejną kandydatkę do Izb,karierowiczkę za pensję nieadekwatną do jej kompetencji.Stań dziołcha przy pacjencie-na ciężkim oddziale a nie tam na okulistyce i okaże się co jesteś warta.Karierowiczek,które mianują się wykształconymi pielęgniarkami ci u nas dostatek.Tylko brak takich,które rzeczywiście pracują.

#8  2016.05.24 23:49:35 ~pielęgniar

A Panie jak zwykle rozżalone i niedowartościowane. nic nie osiągniesz jeśli sama nic nie zrobisz. ja nie narzekam i jestem daleko od izb. ale pracuję za taką stawkę za jaką chcę a nie za jaką muszę. Kontrakt - 14 dyżurów miesięcznie. I to wystarczy, zeby finansowo się utrzymać i jeszcze zaoszczędzić. Dodam, że mam tylko mgr i kurs EKG. Wystarczy umiejętnie rozmawiać z kadrą zarządzającą. I nie gadajcie, że się nie da bo się da, o! Wystarczy ogarnąć się i wziąć za siebie a nie tylko narzekać.

Dodaj komentarz