Maj to okres kiedy władze wszelkiej maści okazują pielęgniarkom DOBROĆ. Idzie 12 maja. Trzy izby pielęgniarskie zostają odznaczone(?) medalem. "Zawód pielęgniarki i położnej niezmiennie cieszy się w naszym kraju szacunkiem i zaufaniem."

Pielęgniarstwo 2016.

 

*Kliknij na FB i zobacz komentarze

 

Z okazji obchodzonego w tym roku ćwierćwiecza samorządu pielęgniarskiego w Polsce trzy działające w naszym regionie okręgowe izby pielęgniarek i położnych – bydgoska, toruńska i włocławska – otrzymują najwyższe marszałkowskie odznaczenie, medal Unitas Durat Palatinatus Ciuaviano-Pomeraniensis. Dziś (6 maja) gala jubileuszowa w Toruniu.
 
- Zawód pielęgniarki i położnej niezmiennie cieszy się w naszym kraju szacunkiem i zaufaniem. Wielka w tym zasługa wszystkich tych wspaniałych osób, które z wielkim zaangażowaniem realizują swoją trudną i odpowiedzialną misję profesjonalną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
 

Powołany w 1991 roku samorząd pielęgniarek i położnych, do którego przynależność jest obowiązkowa, jest dla tego środowiska tym czym podobne instytucje dla innych zawodów zaufania publicznego - przyznaje prawo wykonywania zawodu i prowadzi rejestry osób je posiadających, dba o przestrzeganie etyki zawodowej i standardy profesjonalne, integruje środowisko i reprezentuje jego interesy. Tradycyjnie angażuje się też na rzecz edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, zajmując stanowisko we wszystkich istotnych kwestiach dotyczących zdrowia publicznego. Krajową strukturą samorządową jest Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, izby okręgowe sprawują swój mandat w terenie.
 
W Kujawsko-Pomorskiem działają trzy okręgowe izby pielęgniarek i położnych – w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Przyznane im w tym roku Medale Marszałka Województwa Unitas Durat są wyrazem dostrzegania ważnej społecznie roli tych instytucji oraz ukłonem w stronę najliczniejszej w służbie zdrowia grupy zawodowej.    
 
Reprezentacje OIPiP w Toruniu i OIPiP we Włocławku odbiorą odznaczenia dziś (6 maja) podczas gali jubileuszowej w toruńskim hotelu Filmar. Medal dla OIPiP w Bydgoszczy zostanie wręczony podczas uroczystości jubileuszowej zaplanowanej w tym mieście na 20 września.
 
W Polsce jest zarejestrowanych nieco ponad 280 tysięcy pielęgniarek, zdecydowana większość z nich (ponad 98 procent) to kobiety. Ich praca jest ciężka fizycznie, wyczerpująca psychicznie, często zmianowa i notorycznie niedopłacona (średnia zarobków to tylko nieco ponad 80 procent wynagrodzenia w gospodarce), dlatego zainteresowane kształceniem w tym kierunku jest niewielkie. W efekcie średnia wieku stale rośnie, aktualnie wynosi 48 lat. Jednym z artykułowanych od lat i do dziś niezrealizowanych postulatów środowiska jest wypracowanie standardów zatrudnienia pielęgniarek w relacji do liczby pozostających pod opieką pacjentów, co jest normą w Europie.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  
 
6 maja 2016 r.