Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 10 - Pielęgniarki masowo zrezygnowały z pracy

Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

 

      

      

 

80 pielęgniarek z Nowego Szpitala w Świeciu złożyło wypowiedzenia. - Bez problemu znajdziemy nową pracę, i to za lepsze pieniądze - mówią.

Pielęgniarki z Nowego Szpitala w Świeciu domagają się wyższych wynagrodzeń, bo - jak mówią - zarabiają najmniej w regionie.

- W bydgoskich szpitalach pensje są średnio o tysiąc złotych netto wyższe niż u nas. Także w szpitalu psychiatrycznym w Świeciu koleżanki zarabiają 800 złotych więcej - mówi Gabriela Huppert, sekretarz Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Nowym Szpitalu w Świeciu.

Dodatkowym problemem są braki kadrowe.

W naszym szpitalu brakuje około 30 pielęgniarek. Przez to dwoimy się i troimy, żeby sprostać oczekiwaniom pacjentów; problemy kadrowe uniemożliwiają nam satysfakcjonujące wypełnianie swoich obowiązków - tłumaczy Gabriela Huppert.

O podwyżki pielęgniarki ze Świecia zabiegają od lat. - Mimo to ciągle jesteśmy zbywane. Dlatego co rok kolejne dziewczyny rezygnują z pracy. Jesteśmy z nimi w kontakcie i wiemy, że sytuacja w ościennych lecznicach, gdzie znalazły zatrudnienie, jest znacznie lepsza. Poza tym są w nich wakaty, dlatego zdecydowałyśmy się złożyć masowe wypowiedzenie - tłumaczy Huppert.

Pielęgniarki podkreślają, że tylko podniesienie płac może poprawić sytuację kadrową w ich lecznicy.

- Dopóki tak się nie stanie, kłopoty z obsadą na oddziałach będą się pogłębiać - mówią.

Nowy Szpital jest zarządzany przez Grupę Nowy Szpital (w jej skład wchodzi 12 szpitali), jednak połowę udziałów w Świeciu ma powiat. - Moim zadaniem jest zapewnienie opieki medycznej mieszkańcom powiatu świeckiego, a w obecnej sytuacji
staje to pod znakiem zapytania - irytuje się Franciszek Koszowski, starosta świecki.

- Brakuje nie tylko pielęgniarek, także lekarzy, i to na kilku oddziałach. Najgorzej jest na
oddziale wewnętrznym, który pracuje tylko w połowie, nie wykorzystuje nawet limitów przyznanych przez NFZ. 
Czytaj dalej...