Poseł pyta ministra zdrowia o pielęgniarki, które z dniem 1 października przejdą na emeryturę. "Pielęgniarki zwykle korzystają z możliwości zakończenia pracy i ewentualnie potem podejmują ją na kontraktach".

Pielęgniarki 2017.

 

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl Interpelacja do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
w sprawie deficytu w personelu medycznym po wejściu w życie ustawy dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego

Szanowna Pani Minister,

od 1 października 2017 roku zostanie przywrócony wiek emerytalny sprzed 2013 roku. Kobiety będą mogły odchodzić na emeryturę po ukończeniu 60, a mężczyźni w wieku 65 lat. Będzie to poważne utrudnienie dla służby zdrowia. Placówki szpitalne już teraz mają braki w obsadzie personelu. Pielęgniarki zwykle korzystają z możliwości zakończenia pracy i ewentualnie potem podejmują ją na kontraktach. Często pracują one na dwóch etatach, a po przejściu na emeryturę zostawią sobie jeden, mniej ciężki, ale bardziej opłacalny. Prawdopodobnie zrezygnują z pracy w szpitalach publicznych, a zostawią sobie pracę np. w prywatnej przychodni, gdzie mają lepsze warunki.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytanie:

Co może zaproponować ministerstwo w związku z pogłębiającym się coraz bardziej deficytem personelu w służbie zdrowia?

Mirosława Nykiel

Poseł na Sejm RP

18 sierpnia 2017 roku

Zobacz także aktualności według działów - Dodatki pielęgniarek brutto brutto po nowemu

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.08.29 21:46:08 ~piel

Mam 2 lata do emerytury. Dla mnie to cała wieczność bo zwyczajnie nie domagam zdrowotnie. Takich jak ja jest więcej a oni liczą na emerytki? To się zdziwią. Część będzie pracować, ale nie uzupełni to braków. Dlaczego nie widzą tego przerażającego problemu?

#2  2017.08.29 23:02:22 ~IRENA

Nauczyciele dostają podwyżki od września, od razu 500, nikt nie mówi brutto brutto - dostają na czysto, Pani Minister ta podwyżką nakłania ich do doskonalenia zawodowego, to jedna z trzech podwyżek w tym roku szkolnym- komentarz dalszy jest taki - przecież wiemy ze wszystko drożeje, proszę spojrzeć na ceny- zobaczcie na jakie dno zszedł nasz zawód, jeszcze trochę - kupowanie masła przez pielęgniarki będzie pod znakiem zapytania- to nasza grupa zawodowa jest odzwierciedleniem biedy i kryzysu w Polsce - reszta ma sie dobrze:(

#3  2017.08.29 23:56:47 ~do 1 piel.

Samo sedno problemu pielęgniarek w Polsce. Na jednym etacie ! . Panie Mariuszu, niech Pan wyróżni ten post i gdzieś opublikuje. Niech dotrze do decydentów. Takich jak TA PIELĘGNIARKA jest dużo,coraz więcej i wygląda na to że problem będzie narastał. I " tu (NIE) chodzi o kasę ".

#4  2017.08.30 00:02:02 ~wół

Zarżną nas nim osiągniemy wiek emerytalny

#5  2017.08.30 09:00:09 ~elab-s

500 dla nauczyciela to w 2022 roku, dla dyplomowanego, po ocenie pozytywnej. To tak dla wyjaśnienia. I jest to dodatek. Nie brutto brutto ale brutto, więc nie na czysto. Co oczywiście nie usprawiedliwia niskich plac pielęgniarskich. Chociaż ja przez 1,5 roku pracowałam jako pielęgniarka na 0,5 etatu i miałam z tego więcej pieniędzy niż pełny etat nauczycielski (pracowałam jednocześnie w szkole i przychodni ).

#6  2017.08.30 11:26:45 ~do elab

Przypomnij proszę wszystkim, ile godzin ma do wypracowania nauczyciel miesięcznie? Bo wydaje mi się że pensum to 18 godzin tygodniowo. Co daje 72 godziny miesięcznie, to jest dla mnie mniej niż pół etatu.

#7  2017.08.30 16:40:04 ~ana

Nauczyciele za dokształcanie maja dostać 500+ a pielęgniarka za mgr, spec. i liczne kursy G!

#8  2017.08.30 17:04:28 ~Piel

Najlepiej to jak by wiek emerytalny przesuneli do 100 wtedy większość posłów była by zadowolona. Pielęgniarek nie ma, nie będzie i napewno nie przybyje bo z tej obiecywanej kasy i tak nici będą. Był szał na studia pomostowe bo dadzą kasę i do dziś jej nie ma Jedynie szkoły zarobiły A teraz co specjalizacje po raz kolejny ktoś zarobi. Tylko nie my. I jeszcze się czepiają wieku emerytalnego - dramat nie mam słów.

#9  2017.08.30 22:47:02 ~Sofii

Ja dostałam 49.50zł podwyżki która wzięła się z dodatku brutto brutto czyli zabrał tu a dołożył do podstawy to jest śmieszne i żenujące żeby pielęgniarka z 20 letnim stażem zarabiała 2049.50 i opiekunka medyczna też to wszystko idzie nie w tą stronę ,szczęście że zostało modo emerytury niecałe 3 lata

#10  2017.11.22 11:33:59 ~pielęgniar

A co z dodatkowym urlopem dla pielęgniarek ,12 dni dla 50 plus ,będą mogły przeznaczyć urlopy na zabiegi rehabilitacyjne,to dobre dla pielegn.50 lat

Dodaj komentarz