Sejmowa komisja zdrowia w dniu 8 listopada. Zobacz wypowiedź Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyny Ptok.

Pielęgniarstwo 2017.

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 8 listopada 2017 roku

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok:

Szanowni państwo posłowie i wszyscy zgromadzeni na tej sali, powiem, że – jako przewodnicząca związku – drugi raz uczestniczę w posiedzeniu Komisji Zdrowia i trochę jestem zażenowana sytuacją, w której odbywają się na tej sali spory polityczne. Straciliśmy godzinę piętnaście na odnoszenie się do sytuacji historycznej.

Rozpoczął pan profesor Zembala i myślałam, że po jego głosie państwo pochylą się nad problemem, przedyskutują sprawę, czy ta składka do 2025 r. na poziomie 6% PKB będzie wystarczająca, biorąc pod wzgląd różne czynniki demograficzne w państwie, takie jak wzrost długości życia, wzrost liczby osób starszych po 65. roku życia, co oczywiście jest kosztochłonne dla systemu. Pomimo dosypywania pieniędzy, jeśli rośnie liczba osób starszych, które potrzebują pomocy medycznej, to tych pieniędzy i tak będzie mało. Mamy też wzrost liczby pacjentów najmłodszych, pediatrycznych. Najdrożsi w leczeniu są dziecko i pacjent w wieku powyżej 60 lat. Wobec spadającej liczby lekarzy – ja reprezentuję tutaj grupę zawodową pielęgniarek, ale też pielęgniarki zrzeszone są w Forum Związków Zawodowych – kiedy mamy…

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Niech pani chwilę poczeka… proszę o ciszę na sali. Proszę o wzajemne szanowanie się i wysłuchiwanie głosów. Bardzo proszę.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):

Panie przewodniczący, chciałabym panu zwrócić uwagę…

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Ja pani nie udzieliłem głosu.

Bardzo proszę kontynuować, strona społeczna – bardzo proszę kontynuować.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok:

…malejącą liczbę lekarzy, a także pielęgniarek i położnych oraz innych zawodów medycznych – bo reprezentujemy też z ramienia FZZ inne zawody medyczne – jesteśmy obecnie w sytuacji dramatycznej. I zgodzę się z tym, że jest to właściwie sytuacja taka, że prawie wszyscy stoimy nad przepaścią.

Mówimy o pacjentach i o personelu, więc bardzo bym chciała, żeby państwo zajęli się tutaj spadającą też liczbą osób podejmujących decyzję o wyborze zawodu medycznego, szczególnie w grupie zawodowej pielęgniarek, tu ta liczba dramatycznie spada. Pan poseł mówi, że chciałby popatrzeć na młodsze pielęgniarki w szpitalu, ale generalnie starzejemy się jako społeczeństwo i to też jest tego skutek.

Powiem więc, w związku ze zmarnotrawieniem godziny piętnaście na takie dyskusje polityczne, że bardzo proszę państwa o pomoc dla ochrony zdrowia w Polsce – dla pacjentów i pracowników, którzy naprawdę są źle wynagradzani w szpitalach. Na pewno wynika to z tego, że w jakimś okresie nie podniesiono tej składki, teraz zostaje ona podniesiona. Strona społeczna zbiera podpisy pod projektem ustawy, która gwarantowałaby wzrost tych środków do 6,8% – per capita mamy w Polsce 1300 dolarów a w Europie jest 3500 dolarów na głowę. Mamy więc finansowanie na poziomie 1/3 wartości finansowania europejskiej ochrony zdrowia. Ja wcale nie mówię, że mamy wyglądać jak Europa Zachodnia, ale chciałabym, żebyśmy wyglądali chociaż tak, jak nasi sąsiedzi. I proszę państwa ze strony społecznej – szanowni państwo, ponad podziałami siądźcie i pomyślcie o tym wszystkim, co należy zrobić. Dziękuję bardzo.

źródło: stenogram posiedzenia

Komentarze użytkowników

#1  2017.11.21 16:11:23 ~motyl

To jest dopiero żenujące jak się słyszy o ZAPĘDACH ,byłego " ministra zdrowia ( Arłukowicz ) do oglądania młodych Pań pielęgniarek .A raczej do TEGO ABY BIEGAŁY JAK GAZELE ZA 2000 zł brutto . O TYM SIĘ MARZY BYŁEMU MINISTROWI ZDROWIA . Aby INTERES W GRONIE KONOWAŁÓW DALEJ SIĘ KRĘCIŁ - aby mogli jeździć co najmniej Hondą C- RV . i kupować przychodnie i szpitale . Bo do tej pory był to dla nich kraj mlekiem i miodem płynący .Niby tacy ,BIEDNI" a skąd te prywatne szpitale ? przychodnie ? MOŻE MIKOŁAJ ŚWIĘTY IM PRZYNIÓSŁ ? myślę że NIE . ZA TO DOSKONALE POTRAFIĄ RŻNĄĆ DZIADA . I WSZYSTKO DLA DOBRA PACJENTA ( którego mają w DUPIE ).

#2  2017.11.22 16:27:18 ~ja

Pani przewodnicząca.Trzeba było powiedziec że żąda pani wzrostu nie 6% a 100% to może by się obudzili i zainteresowali tematem.

#3  2017.11.23 11:35:52 ~Anka

Do motyla. trzeba Ci było iść na medycynę nie na pielęgniarstwo nie byłabyś taką zazdrosną i sfrustrowaną osobą . Ci od Przewodniczącego Arł. przynajmniej nie udawali ,że kochają suweren ! ,że dają podwyżki NIE DAWALI wypadek przy pracy było 4x400 ! , że robią cudowną zmianę . siec szpitali ? kasy NIE BYŁO I NIE MA szpitale konają a wy tu pierdu pierdu .

#4  2017.11.30 19:49:15 ~a_

Pan Arułkowicz trochę zasyczał- szowinista jeden! Młode dziewczyny? Na szczęście są mądrzejsze od nas i 2 x się zastanowią, nim wybiorą zawód pielęgniarki. Pan jak będzie pacjentem, to niech cierpliwie czeka aż przyjdzie jakakolwiek pielęgniarka.

#5  2017.12.01 06:26:40 ~piel.

"Zembalowe" powstało w czasie kiedy notowania partii wówczas rządzących było niskie. Wprawdzie nie mogło ono spowodować wzrostu poparcia, stanowiło jednak podrzucenie "kukułczego jaja" następcom. A ci niestety kiepsko sobie z tym radzą ( dając drugi raz to samo ) zgodnie z oczekiwaniami poprzedników.

Dodaj komentarz