Sejmowa komisja zdrowia w dniu 8 listopada. Zobacz wypowiedź Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyny Ptok.

2 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.
Sejmowa komisja zdrowia w dniu 8 listopada. Zobacz wypowiedź Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyny Ptok.

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 8 listopada 2017 roku

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok:

Szanowni państwo posłowie i wszyscy zgromadzeni na tej sali, powiem, że – jako przewodnicząca związku – drugi raz uczestniczę w posiedzeniu Komisji Zdrowia i trochę jestem zażenowana sytuacją, w której odbywają się na tej sali spory polityczne. Straciliśmy godzinę piętnaście na odnoszenie się do sytuacji historycznej.

Rozpoczął pan profesor Zembala i myślałam, że po jego głosie państwo pochylą się nad problemem, przedyskutują sprawę, czy ta składka do 2025 r. na poziomie 6% PKB będzie wystarczająca, biorąc pod wzgląd różne czynniki demograficzne w państwie, takie jak wzrost długości życia, wzrost liczby osób starszych po 65. roku życia, co oczywiście jest kosztochłonne dla systemu. Pomimo dosypywania pieniędzy, jeśli rośnie liczba osób starszych, które potrzebują pomocy medycznej, to tych pieniędzy i tak będzie mało. Mamy też wzrost liczby pacjentów najmłodszych, pediatrycznych. Najdrożsi w leczeniu są dziecko i pacjent w wieku powyżej 60 lat. Wobec spadającej liczby lekarzy – ja reprezentuję tutaj grupę zawodową pielęgniarek, ale też pielęgniarki zrzeszone są w Forum Związków Zawodowych – kiedy mamy…

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):

Niech pani chwilę poczeka… proszę o ciszę na sali. Proszę o wzajemne szanowanie się i wysłuchiwanie głosów. Bardzo proszę.

Poseł Bernadeta Krynicka (PiS):

Panie przewodniczący, chciałabym panu zwrócić uwagę…

Przewodniczący poseł Bartosz Arłukowicz (PO):
Ja pani nie udzieliłem głosu.

Bardzo proszę kontynuować, strona społeczna – bardzo proszę kontynuować.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok:

…malejącą liczbę lekarzy, a także pielęgniarek i położnych oraz innych zawodów medycznych – bo reprezentujemy też z ramienia FZZ inne zawody medyczne – jesteśmy obecnie w sytuacji dramatycznej. I zgodzę się z tym, że jest to właściwie sytuacja taka, że prawie wszyscy stoimy nad przepaścią.

Mówimy o pacjentach i o personelu, więc bardzo bym chciała, żeby państwo zajęli się tutaj spadającą też liczbą osób podejmujących decyzję o wyborze zawodu medycznego, szczególnie w grupie zawodowej pielęgniarek, tu ta liczba dramatycznie spada. Pan poseł mówi, że chciałby popatrzeć na młodsze pielęgniarki w szpitalu, ale generalnie starzejemy się jako społeczeństwo i to też jest tego skutek.

Powiem więc, w związku ze zmarnotrawieniem godziny piętnaście na takie dyskusje polityczne, że bardzo proszę państwa o pomoc dla ochrony zdrowia w Polsce – dla pacjentów i pracowników, którzy naprawdę są źle wynagradzani w szpitalach. Na pewno wynika to z tego, że w jakimś okresie nie podniesiono tej składki, teraz zostaje ona podniesiona. Strona społeczna zbiera podpisy pod projektem ustawy, która gwarantowałaby wzrost tych środków do 6,8% – per capita mamy w Polsce 1300 dolarów a w Europie jest 3500 dolarów na głowę. Mamy więc finansowanie na poziomie 1/3 wartości finansowania europejskiej ochrony zdrowia. Ja wcale nie mówię, że mamy wyglądać jak Europa Zachodnia, ale chciałabym, żebyśmy wyglądali chociaż tak, jak nasi sąsiedzi. I proszę państwa ze strony społecznej – szanowni państwo, ponad podziałami siądźcie i pomyślcie o tym wszystkim, co należy zrobić. Dziękuję bardzo.

źródło: stenogram posiedzenia

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8991 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.

1 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje ze studiem kosmetycznym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, informuje na swojej stronie internetowej, o podjęciu współpracy ze…
Aktualności

Niższe ceny paliw dla pielęgniarek.

2 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje z firmą LOTOS Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, odpowiadając na ofertę firmy LOTOS włączyła się do programu…
Komentarze