Pielęgniarstwo 2018 - rekordziści spędzają w pracy nawet wszystkie dni w miesiącu lub pracują w systemie dobowym przez ok. 20 dób w miesiącu. Należy podkreślić, że 100 godzin w miesiącu, to dodatkowe 0,6 etatu, 200 godzin miesięcznie to ok.1,25 a 300 godzin to ok.1,87 etatu. Reasumując, osoby podejmujące dodatkowo pracę, pracują w miesiącu średnio od 1,5 do nawet 2,6 etatu.

Pielęgniarstwo 2018.

Pielęgniarski mem (13) - à propos zapowiedzi, że kampania rządowa promująca zawód pielęgniarki będzie prowadzona wśród przedszkolaków...

Rząd rozpoczął kampanię promującą zawód pielęgniarki... "Zaczynamy już od przedszkola, zaczniemy już od przedszkola, przyjdziemy już do przedszkoli i będziemy pokazywać pielęgniarki jako zawód wyjątkowy, pielęgniarzy jako zawód naprawdę dający satysfakcję, pójdziemy do szkół podstawowych, pójdziemy do szkół średnich...". Zobacz reportaż telewizyjny o tych frapujących działaniach...

Zobacz cały mem pielęgniarki (13) 

Zobacz więcej informacji w aktualnościach w dziale: Rząd promuje zawód pielęgniarki...


Zobacz inne pielęgniarskie memy:

Pielęgniarski mem (12) -  à propos udziału pani Małas w rządowej kampanii promującej zawód pielęgniarki i położnej...

Pielęgniarski mem (11) - à propos wspólnego zobowiązania pań w czepkach i ministra zdrowia o "nie ujawnianiu szczegółów będących przedmiotem rozmów."

Pielęgniarski mem (10) - à propos wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w kontekście zwolnień L4.

Pielęgniarski mem (9) - à propos działalności wiceministra zdrowia pani Józefy Szczurek-Żelazko. Prosimy o propozycje dokończenia memu...

Zobacz inne pielęgniarskie memy


12 czerwca 2018 roku

Do czego to wszystko zmierza? Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych. Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko proponuje, aby najniższe wynagrodzenie salowej było niższe o 429 złotych od najniższego wynagrodzenia pielęgniarki. Prorządowy związek Solidarność idzie jeszcze dalej. Postuluje zmniejszenie tej różnicy do 234 złotych.

Zobacz co powiedziała Portalowi politykazdrowotna.com pani Małas w sprawie rozmów ze stroną rządową. Zaczyna to wszystko wyglądać jak telenowela brazylijska...


                                               Pani Józefa Szczurek-Żelazko
                                 Wiceminister Zdrowia


                                    Szanowna Pani Minister


W odpowiedzi na interpelację nr 20925 przedstawioną w Sejmie, stwierdziła Pani, że „(…) do Ministerstwa Zdrowia nie docierają bezpośrednie sygnały o niewystarczających obsadach pielęgniarskich (…)”. 

W związku tym, pragniemy przedstawić sprawozdanie z badań przeprowadzonych przez panią mgr Joannę Lewoniewską w imieniu Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, które pokazuje jedną z przyczyn niedocierania informacji o niedoborach personelu do Ministerstwa Zdrowia. Korzystając z okazji przedstawiamy również przerażający przekaz pielęgniarek biorących udział w rzeczonych badaniach na temat warunków BHP panujących w niektórych placówkach ochrony zdrowia. Ogólnopolskie badanie internetowe przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z użyciem kwestionariusza ankiety w grupie 384 aktywnych zawodowo pielęgniarek. 

Część pierwsza

93% ankietowanych to osoby zatrudnione w szpitalach. 6 na 10 osób przyznało, że pracuje dodatkowo. Ponad połowa ankietowanych dodatkową pracę podejmuje w formie umowy zlecenia, pozostałe osoby świadczą usługi z tytułu kontraktu.

Interesująco przedstawiają się odpowiedzi na pytanie o średnią ilość godzin wypracowanych dodatkowo w ciągu miesiąca. Połowa badanych pielęgniarek/rzy pracuje dodatkowo do 100 godzin miesięcznie. 17% wypracowuje ponad etat nawet do 200 godzin miesięcznie. 1% ankietowanych przyznało, że dodatkowo pracuje nawet 300 godzin miesięcznie. 

Jest to nad wyraz niepokojące zjawisko, ponieważ licząc dyżury 12 godzinne, rekordziści spędzają w pracy nawet wszystkie dni w miesiącu lub pracują w systemie dobowym przez ok. 20 dób w miesiącu. Należy podkreślić, że 100 godzin w miesiącu, to dodatkowe 0,6 etatu, 200 godzin miesięcznie to ok.1,25 a 300 godzin to ok.1,87 etatu. Reasumując, osoby podejmujące dodatkowo pracę, pracują w miesiącu średnio od 1,5 do nawet 2,6 etatu. 

6 na 10 ankietowanych pielęgniarek/rzy mimo przepracowywania takiej ilości nadgodzin, jak deklarowali w poprzednim pytaniu nie jest zadowolona z uzyskiwanych dochodów. Tylko 6% respondentów twierdzi, że w pełni są zaspokojone ich i rodzin potrzeby.

Oprócz braku satysfakcji finansowej ankietowani przyznali, że ich wieloetatowość ma negatywny wpływ na relacje z pacjentami (66%) oraz z współpracownikami (74%). Narastają konflikty w zespołach między przemęczonymi wielogodzinną pracą koleżankami  i  kolegami
a osobami pozostającymi wyłącznie na jednym etacie. Komentarze tych ostatnich są bardzo przykre i pełne goryczy wobec notorycznie przemęczonych osób wieloetatowych. 

Przykładowe cytaty z wypowiedzi ankietowanych:

„(…) Z roku na rok jest nas coraz mniej, grozi nam katastrofa. Sztucznie zapełniamy braki etatowe, bo większość z nas pracuje na dwóch, a nawet trzech etatach. Jak ludzie mają nas   szanować,  skoro  same  robimy  sobie  krzywdę. Obserwuję  pracę   na  swoim  oddziale 
i notoryczne utarczki zmęczonych koleżanek z pacjentami. Robi się coraz bardziej wroga atmosfera
.”

Rozumiem, że życie zmusza nas do dodatkowej pracy. Ale to, co dzieje sie na oddziałach po prostu mnie przeraża. Uciekanie z dyżuru godzinę przed końcem albo spóźnianie się, bo przecież trzeba sie przemieścić z jednego szpitala do drugiego. Tragedia. Praca przez 24 albo i nawet 36 godzin bez przerwy. (…)”.

Refleksja na temat zaburzonych relacji rodzinnych dotyka 74% respondentów. Przyznali, że mają wrażenie, iż pracując tak dużą ilość godzin omija ich to, co w życiu istotne, czyli rodzina, miłość i inne wartości.

Część druga

(...)

W imieniu środowiska pielęgniarskiego i położniczego, Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych, reprezentujące praktyków zawodu, zwraca się z prośbą o pilne i ostateczne zajęcie się warunkami pracy pielęgniarek i położnych.

Oczekujemy stworzenia realnych norm zatrudnienia, mając na względzie bezpieczeństwo pacjenta i personelu medycznego, który ma zapewniać wysokiej jakości świadczenia zdrowotne oraz wprowadzenie ich w życie. Brak realnego wzrostu wynagrodzenia adekwatnego do wykonywanych obowiązków i wykształcenia w najbliższym czasie będzie skutkowało pogłębieniem problemu niedoborów kadrowych wśród pielęgniarek. Państwa  działania   skierowane   na     przyszłych  studentów  pielęgniarstwa  nie    zapewnią w żadnym wypadku poprawy obecnej, krytycznej sytuacji w środowisku pielęgniarskim. Oczekujemy również wprowadzenia systemu egzekwowania na pracodawcach wywiązywania się z przepisów prawa. 

            Mamy nadzieję na dobrą współpracę teraz i w przyszłości.

Z wyrazami szacunku

Gilbert Kolbe
Dział Public Relations
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Zobacz więcej informacji na: pielegniarkicyfrowe.pl 


Zobacz także w Aktualnościach

1. Nowa siatka płac sankcjonuje to co do tej pory było kwestią interpretacji. To już oficjalne! Pani Szczurek-Żelazko zrównuje najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki z najniższym wynagrodzeniem zasadniczym... sekretarki medycznej.

2. Zobacz nową siatkę płac pielęgniarek i położnych z konkretnymi kwotami najniższego wynagrodzenia (po przeszeregowaniu magistrów bez specjalizacji do grupy 8) w grupach: pielęgniarka, magister pielęgniarstwa, magister pielęgniarstwa ze specjalizacją.

Komentarze użytkowników

#1  2018.06.13 16:51:24 ~ja

Pazerne bezduszne proste maszyny bezmózgowcy i świadomi pazerni niewolnicy ! często lizusy i siłacze do czasu - przedwcześnie padną na pysk - albo stracą rodzinę coś za coś ok.45 lat to już koniec pazerstwa !

#2  2018.06.13 17:30:45 ~Piel

Popieram 1. Przez tych tępych, pazernych i krótkowzrocznych bezmózgowców taplamy się w tym bagienku już od wielu lat. Mam nadzieję, że szybko padną na pysk. Nie należę do tych, którzy ułatwiają im życie. Wręcz przeciwnie.

#3  2018.06.13 19:20:49 ~piel

Bezmyślne,nieodpowiedzialne,ograniczone intelektualnie siłaczki.

#4  2018.06.13 20:07:02 ~pielęgniar

Jestem pielęgniarką pracujacą na jednym etacie, nie popieram osób pracujących ponad ludzkie siły , ale też nie popieram złośliwych koleżanek ,wstydzę się za wpisy które zostały tu zamieszczone .

#5  2018.06.13 20:19:52 ~Ela

Popieram nr4

#6  2018.06.13 20:23:38 ~ja

ja też popieram takie wpisy. bo przez te pazerne robokopy, ograniczone na maksa w myśleniu , mamy takie niskie zarobki , bo dawno by się wszystko rypło

#7  2018.06.13 20:42:40 ~Piel

Jeśli byłyby pensje adekwatne do pracy to żadna z nas nie musiala by biegać na 2 lub 3 dyżury w ciągu doby często za marne tez grosze

#8  2018.06.13 22:28:46 ~Polozna

Gratuluje odwagi kolezankom tak pracujacym. Napewno po 24 godz i wiecej w pracy ich mozgi sa wstanie normalnie , trzezwo pracowac nie mylac sie w niczym. Wiecznie zabiegane, obolale, narzekajace i spoznione bo trzeba biec z jednego dyzuru na drugi

#9  2018.06.13 23:05:43 ~piel.

I NIKT TEGO NIE BĘDZIE KONTROLOWAŁ BO GDYBY KONTROLOWAŁ TO SZPITALE BY PADŁY A TAK PADAJĄ PIELĘGNIARKI CZYLI NIKT.

#10  2018.06.14 02:04:15 ~opinia

No i cóż z tego że pracują dodatkowo. Jak ktoś chce niech pracuje. Lekarze po dyżurach pracują w przychodniach domach itp. i jakoś nikogo to nie dziwi, nauczyciele udzielają korepetycji, murarze popołudniami pracują na budowach. Trzeba patrzeć na to z innej perspektywy, to nie jest komuna praca od 7 do 15. Prywatni właściciele sklepików maja otwarte na okrągło. Dobrze że jest możliwość pracy dodatkowej, i co byś robiła jedna z drugą jak będziesz miała wolne ?

#11  2018.06.14 07:38:07 ~Do 10

No chyba się załamię. To my jesteśmy już takie intelektualne dno , że jak te konie w kołowrocie mamy pracować ? A gdzie rozwój osobisty, hobby, rodzina, odpoczynek. I dziwić się , że nas traktują jak robotnice, za płacę minimalną. Po co żyć , jak nie można cieszyć się życiem ?

#12  2018.06.14 14:04:48 ~Do 10

Idiota i tyle w temacie. Jakim trzeba być debilem i tępakiem, aby porównywać te zawody? Gadał dziad do obrazu, a ten ani razu! W dupę sobie wsadź te swoje opinie. Może zrobi ci się lepiej!

#13  2018.06.14 15:10:32 ~X nnn

A co mają zrobić osoby, które nic nie dosty z domu! Osoby, które miały lekko w życiu nigdy ich nie zrozumieją. Oczywiście trzeba rozsądnie planować dyżury! Myślę, że czasem piełegniarka bez wiedzy robi większe zamieszanie

#14  2018.06.14 16:26:52 ~Do 12

Za pieniadze bys umarlemu z ucha wypila,poziom twojej wypowiedzi to szambo.Jak taka osoba moze wykonywac zawod medyczny ? ,trzeba umiec rozmawiac i szanowac innego czlowieka i jego poglady.A co by bylo gdyby to byla prowokacja ? .Wstyd ze taka osoba jest pielegniarka.Prawda jest ze nie wszyscy sa majetni i czasem rozsadnie mozna pracowac dodatkowo np.w przychodni,jak w wielu innych zawodach.Nawet 5 tys.netto nie spowoduje znikniecia wieloetatowosci.Kto tak mysli jest naiwny.

#15  2018.06.15 05:32:41 ~do14

Nie pisz może nic,bo to obrzydliwość

#16  2018.06.15 11:56:22 ~Piel. Anes

Skąd tyle zawiści. Jedna druga w łyżce wody by utopila. Ludzie. Opanujcie się. Nie szukajcie winy w pielegniarkach. Gratuluję tym którym wystarcza praca na jednym etacie, tym które mogą sobie na to pozwolić, nie rozumiem jednak tego skąd ta nienawiść do osob, które próbują dorobić sobie do tak glodowych pensji. Zamiast się wspierać- plujecie jadem! Dziewczyny ciężko pracują, nie dla przyjemności! Muszą utrzymać swoje rodziny! Dla rozrywki żadna z nich nie wyrabia 300h! Wy które to potepiacie, ugryźcie się w język! To że ciągle narzekacie nic nie da! Czytając powyższe komentarze mogę stwierdzić, iż piszą to osoby starej daty. Przykro się to wszystko czyta

#17  2018.06.15 18:35:18 ~PIEL

Znam wiele koleżanek pracujących na luksusy i ledwo żywych ze zmęczenia, próbujemy uświadomić niektórych ,że przez nich dalej tak mało zarabiamy.

#18  2018.06.17 17:52:57 ~Piel.

Do 4 a za co się wstydzić za prawdę -nieodpowiedzialność nierozgarniętych i nieodpowiedzialnych pielęgniarek zmęczonych i harujących byle jak przy pacjentach ? A same też tracą zdrowie i skracają sobie życie - najgorszy i najtrudniejszy i odpowiedzialny zawód, praca zmianowa, nocna, świąteczna, szkodliwa, kiepsko płatna -spośród zawodów kobiecych wymagających wykształcenia !

#19  2018.06.17 18:04:32 ~do 10

Głupawe porównanie bo pazerny /pazerna zapewne napisała. Skepikarz wytrzyma i tydzień najwyżej jak się pomyli będzie miał mniej! Jaka odpowiedzialność w porównaniu do pracy pielęgniarek ! Lekarz śpi a pielęgniarki czuwają non-stop a jakie są obecnie lata każdy wie cwaniaro - cwaniaczku. Myślał by kto jakie odkrycie, że to nie lata 70-e a szkoda z 1 strony bo ludzie się szanowali !

#20  2018.06.17 18:10:04 ~do 10

Ale ciemnota odp. jak bym miała wolne to bym nie harowała pazernie, mam rodzinę, pasje i moje zdrowie p. w. co jest najważniejsze a ty niewolniku życie spędzisz pazernie na pampersach ?

#21  2018.06.17 18:15:42 ~Do 13

Do 13 kolejny tępak albo ten sam co 10 tylko zmienił nick - tak sobą kieruj żeby nie liczyć na innych. Nie wszyscy musza dostawać z domu - ale trzeba walczyć a nie pazernie harować !

#22  2018.06.17 18:29:57 ~Piel.

Do 14 - 5,000 na pewno by ograniczyło pazerną i nieodpowiedzialną harówkę. A jakie to prawo co dopuszcza do pracy zmęczoną osobę? To tak jak by byla pijana ! A poza tym jak możesz zwracać uwagę innym - jak celowo prowokujesz albo to picie z ucha - skąd to powiedzenie - skad ty? Niestety takie to nasze środowisko i niektóre prymitywne cytaty czy przyslowia gawiedzi ludowej. Plebsowy zawód ?

#23  2018.06.17 18:46:09 ~do 16

Nie chcesz być starej daty (ale prostackie określenie - młoda i takie słownictwo ? ) to się pwieś - najlepiej już dziś i nigdy nie będziesz starej daty.I to piszę pielęgniarka ? Widać pazerna i to mocno bo nawet nie widzi innej drogi walki o swoje i nasze i że kontrakty i wieloetatowość będą zawsze ukrywały prawdę o licznych pielegniarskich wakatach w Polsce! Duże braki w zawodzie powodują podwyżki i nie strzelaj tu głupa, że nie wiesz o co chodzi i bez farmazonów o głodowych pensjach - licz zembalowe ! Pensje niskie to fakt ale skromnie by zawalczyć solidarnie i pracować na 1 etacie można - wystarczy miesiąc a jak nie to ze 3 m-ce i szybko przyjdzie nowe - gdzie odwaga? Co Chyba ja posiadasz ale w wieszaniu psów na starsze pielęgniarki, które kiedyś na protesty chodziły a wy co - harówa i rodzina na bok ? I dodam to ty pierwsza podzieliłaś pielęgniarki ze względu na wiek - nie ja !

#24  2018.06.17 18:53:33 ~stara

Jakie młode naiwne też stare będą a ja wcale nie czuje swoich lat to wy tylko widzicie niby ta starość by nas wyrzucić już by więcej pazernie harować a na was też przyjdzie czas - jeszcze szybciej - przez pazerstwo !

#25  2018.06.17 18:55:47 ~Ania

Do 23-24 prawda, popieram !

#26  2018.06.18 21:12:36 ~Piel. Anes

Nikt nie dzieli tu pielęgniarek że względu na wiek. Owszem prawda jest ze jeden akcja jeden etat napęwno o doprowadziła by do konieczności zamknięcia dużej liczby oddziałów. Ktoś jednak musi tym pokierować. Ty się odwazysz? Osoby reprezentujące nas wszystkie powinny to zainicjowac. Walczyć o to wszystko, co my jako poszczególne indywidualne jednostki nie możemy, bo same nic nie wskuramy

#27  2018.09.11 14:43:14 ~Pacjent.

Czy te panie pielegniarki pracujace po 36 godzin bez odpoczynku nie zdaja sobie sprawy z tego ze zagrazaja zyciu pacjentow.

Dodaj komentarz