Minister Szumowski podsumowuje 3 lata resortu zdrowia: "W trosce o personel pielęgniarek i położnych". To nie żart!

Pielęgniarki 2018.

Minister Szumowski podsumowuje 3 lata resortu zdrowia:

"W trosce o personel pielęgniarek i położnych"

Zobacz także: NAWET O DWIE TRZECIE! Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. W szpitalach trwają "prace koncepcyjne". I przymiarki do likwidacji łóżek.

Na stronie ministerstwa czytamy: 

Praca dla Wspólnego Zdrowia. Praca dla Polski

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca prace resortu w trzech ostatnich latach. "Jednym z moich priorytetów jest rozmowa ze wszystkimi, którzy proponują zmiany w systemie ochrony zdrowia"- powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Poniżej cytuję fragment dotyczący pielęgniarek i położnych:

W trosce o personel pielęgniarek i położnych 

Kształcenie kadr medycznych to także troska o personel pielęgniarski. Na program „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa” z Funduszy Europejskich przekazano ponad 97 mln. Pieniądze zostały przekazane na 28 projektów, których celem jest zachęcenie do studiowania na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Część środków przeznaczona jest na zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych. Stypendia w kwocie 800 zł miesięcznie mogą otrzymać studentki ostatnich dwóch lat stuciów, zaś 1000 zł miesięcznie - absolwentki wchodzące do zawodu przez 2 lata po skończeniu kształcenia.

Ministerstwo Zdrowia opracowało „Strategię rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”. Dokument, który ma zostać przedłożony Radzie Ministrów, określa działania jakie należy podjąć, aby zapewnić  bezpieczeństwo i dostęp do opieki pielęgniarskiej. Dokument planistyczny o charakterze wieloletnim jest ważnym narzędziem w realizacji polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia. 

Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, które wprowadza wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych w wymiarze 0,6 etatu na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym). Wprowadzane normy mają zapewnić bezpieczeństwo pacjentów, wyższą jakość udzielanych świadczeń oraz wyższy standard pracy dla personelu pielęgniarskiego.

Uwaga! zachowano oryginalne brzmienie powyższego tekstu

źródło: ministerstwo zdrowia

Tyle cytatu.

Szkoda, że minister zdrowia nie wspomniał o siatce płac autorstwa dobrej zmiany, o której mówi teraz, że jest niespójna z rzeczywistością. Szkoda, że minister nie pochwalił się tym, że drugi raz pielęgniarkom przyznano te same pieniądze. Pierwszy raz jako dodatek zembali. Drugi raz jako 1100 do postawy. 

Zobacz także: NAWET O DWIE TRZECIE! Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. W szpitalach trwają "prace koncepcyjne". I przymiarki do likwidacji łóżek.

Wybrał Mariusz Mielcarek 


Dołącz do naszej grupy, która liczy już ponad 5 tys. osób!
Niech powrócą wspomnienia...
Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy prosimy o kliknięcie tutaj...


Zobacz INFORMATORY:

  

Komentarze użytkowników

#1  2018.12.07 07:27:07 ~Artur

Nie bede wnikał merytorycznie w artykuł natomiast musze podzielic sie spostrzezeniem ktore bardzo mnie irytuje, jest to fakt ze o pielegniarstwie w Polsce mowi sie prawie wylacznie w formie zenskiej, zapomina sie ze ten zawod wykonuje wiele mezczyzn ijest to troche nie fair. Nie dziwi mnie ze potocznie w spoleczenstwie tak sie przyjelo m9ge im to wybaczyc natom8ast jesli wypowiadaja sie osoby na wysokich stanowiskach to juz inna bajka.

#2  2018.12.07 07:42:27 ~Do#1

W ramach protestu zatem spróbuj wystąpić z Izby Pielęgniarek i Położnych, że już o różnych związkach zawodowych mających w nazwie słowo "pielęgniarki" nie wspomnę.

#3  2018.12.07 08:13:00 ~Ja

Tak tylko piszemy a dzialan nadal brak

#4  2018.12.07 08:35:49 ~apel do Za

Nie chodzi o to by zabraniać dorabiać ,ale wpisujcie dokładne godziny wyjścia np 18,15 a nie 19 ,rzeczywista godzina wyjścia.

#5  2018.12.07 10:57:38 ~piel. dypl

Chyba dostrzeżono braki kadrowe pielęgniarzy.Może MZ zapoznało się z zakresami obowiązków pielęgniarek(rzy) szpitalnych i teraz chce przenieść ten zakres na środowisko poza szpitalne pacjenta, ponieważ taki jest zapis ustawowy opisujący zawód pielęgniarki z 2011 r?

#6  2018.12.07 12:58:26 ~farmaceutk

Jestem zdziwiona tym, że obecny rząd dba tylko o dwie grupy zawodowe: pielęgniarki i lekarzy. Gdzie pozostałe grupy pracujące w szpitalu, również bardzo ważne dla jego funkcjonowania. Farmaceuci? Diagności? Różnica między zarobkami pielęgniarek a resztą personelu to przepaść. To nie tylko różnica w zarobkach, ale tez wiele konfliktów, nieporozumień, frustracji. Pozostali pracownicy mają już dość i myślę, że Ministerstwo powinno zająć się innymi grupami, żeby nie doszło do ogólnokrajowego strajku, bo już o takim się mówi.

#7  2018.12.07 13:06:14 ~służbazdro

Szkoda, że priorytetem rządu nie jest troska o pozostałe grupy zawodowe pracujące w szpitalu. Tylko w koło pielęgniarki i lekarze. Inni mają tego dość. Wszystko drożeje, pensja stoi w miejscu, tak nie może być

#8  2018.12.07 13:39:32 ~Piel

Może wszystko kręci się wokół lekarzy, a nie pielęgniarek. Jestem za tym żeby inne grupy medyczne więcej zarabiały. Wszystkich w oczy kole, bo myślą, że pielęgniarki Bóg wie jakie podwyżki dostały, a tak naprawdę to g*no dostały albo nawet i to nie dostały. Diagności, farmaceuci itp niech przyjdą na oddział i popracują w charakterze pielęgniarki, to szybko im się odechce tych naszych "wielkich " pensji

#9  2018.12.07 13:51:09 ~Iza

Młodym pomóc na stypendia idt. a co się robi się dla pielęgniarek z 30 i ponad lat pracy powiem wam co- NIC

#10  2018.12.07 14:09:29 ~Yxuz9

Popieram 8

#11  2018.12.07 15:22:10 ~Yxuz9

To pielęgniarki i położne jednocześnie pracują ciężko fiz.i umysłowo,odpowiadają za życie i zdrowie pacjenta.

#12  2018.12.07 17:14:34 ~Ols

Każdy z nas, w taki czy inny sposób, zbiera bawełnę dla białego pana.

#13  2018.12.07 17:51:16 ~Dominika

Wszystko fajnie ale najważniejszy jest PACJENT dzięki którym mają pracę ! W Polsce jest ogólnie przyjęte że z pacjentem nie liczy się personel medyczny! Dlatego by temu zapobiec zawsze podczas każdego badania pochwy i innych BADAŃ czy zabiegu powinna być osoba bliska do jej obecnosci pacjent ma PRAWO! Pilnować by nie dochodziło do groźnych zakażeń pochwy brodawczakiem ludzkim który przekaże partnerowi! Szpitale i gabinety lekarskie to siedliska zarazy! Również pilnować partner powinien byb nie dochodziło do takich badań! ." Zabrze: ginekolog z zarzutami molestowania i gwałcenie pacjentek. Już 19 ofiar Liczba ofiar 50-letniego ginekologa Monzera M. z Zabrza rośnie. Zgłosiło się już 19 kobiet, które twierdzą, że mężczyzna wykorzystał je seksualnie. Co więcej, okazało się, że lekarz miał atakować swoje pacjentki nie tylko w prywatnym gabinecie w Zabrzu, ale także w Gliwicach i Knurowie"

#14  2018.12.07 18:30:48 ~Do 13 #

My o zupie, a Ty o d*e, ciągle piszesz o badaniu pochwy i lekarzach zboczeńcach, chyba osobiście doświadczyłaś takiego zdarzenia, przepraszam, ale inaczej nie da się tego wytłumaczyć

#15  2018.12.07 20:19:28 ~a_

Ktosiowi pod nickiem ~Dominika proponuję, aby napisać do Rzecznika Praw Pacjenta i postulować nadzór pochwy i inne duperele.

#16  2018.12.07 21:24:32 ~?

To portal pielęgniarek i położnych a nie ginekologa i jego pacjentek .Sz .Dominisiu nie uogólniaj

#17  2018.12.07 22:30:25 ~Rebeka

Ależ ten pan jest troskliwy. Normalnie abba ojcze do niego wołajmy. Kocha nas wszystkie. Te stare i te młodziutkie. Po kilka razy te same pieniądze nam daje. W sumie przecież jego zdaniem to się uzbierało kupę kasy. No abba ojcze.

#18  2018.12.08 01:24:40 ~piel.

Pielęgniarki i ratownicy medyczni pracujący w szpitalach i pogotowiu powinni zarabiać zdecydowanie najwięcej ( po lekarzach)bo mają robotę najbardziej obciążającą psychicznie i najbardziej ciężką fizycznie ze wszystkich zawodów medycznych.

#19  2018.12.08 09:33:50 ~***prawie

Tu się zgodzę z #18. Pracowałam w różnych miejscach.obecnie od ładnych paru lat na sor-ze.TRAGEDIA co tu się dzieje i ilu pacjentów się zgłasza! Dla pacjenta sor jest SUPER WYNALAZKIEM,ale dla pracujących tam ludzi już nie.Ponad 90% zgłaszających się ,chorych, powinno być odesłanych do poradni,ale tego się nie robi.Tłumy pacjentów zalegają więc godzinami w poczekalni i wyzywają,narzekają na polską służbę zdrowia(czyli na tych co tam pracują). NALEŻY COŚ Z TYM ZROBIĆ! W tv jest zawsze tylko nagonka na nas pracowników,pacjent ma zawsze racje! -a to nie tak! Nie widziałam reportażu o bzdurach zgłaszających się na sor.czemu? bo to mało ciekawe.

#20  2018.12.08 10:34:30 ~Piel

Jasno i na temat PRZESTAŃCIE WKOŃCU PRACOWAĆ NA PARU ETATACH - a nie w kółko narzekacie.

#21  2018.12.09 08:36:17 ~Nikt

Grudzień miał być miesiącem jednego etatu.i co.gadu.gadu.gadu?