Dobra zmiana nie dała pieniędzy na nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Więc dyrektorzy... likwidują szpitalne łóżka!

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek

Pielęgniarki

Dobra zmiana nie dała pieniędzy na nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Więc dyrektorzy... likwidują szpitalne łóżka!

Zobacz także: Zatrudnienie dodatkowo 40 pielęgniarek (aby spełnić nowe normy zatrudnienia) kosztowałoby szpital 6 mln rocznie. Dyrektorze! Daj na te 40 pielęgniarek 4 mln. Obstawią co trzeba. Zarobia miesięcznie 8.3 tys. na umowę o pracę. Ok?

TVP3 Rzeszów

Weszły w życie już wcześniej zapowiadane normy zatrudnienia pielęgniarek, co znaczy, że o liczbie ich etatów na poszczególnych oddziałach decyduje teraz rozporządzenie, a nie decyzja dyrektora placówki. Realizacja postulatu od lat podnoszonego przez związek zawodowy pielęgniarek i położnych i samorząd tej grupy zawodowej w wielu szpitalach oznacza albo konieczność zwiększenia liczby etatów, albo zmniejszenia liczby łóżek, bo jedno z drugim ma teraz ścisły związek.

Zobacz reportaż telewizyjnyNowe normy zatrudnienia pielęgniarek i problemy podkarpackich szpitali

radiopik.pl

43 łóżka zlikwidowano po 1 stycznia w szpitalu w Żninie. Obowiązujące od początku roku rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zakłada, że liczba łóżek na szpitalnych oddziałach ma być proporcjonalna do liczby pielęgniarek.

Zobacz całość informacji: Zamiast większej liczby pielęgniarek w szpitalu w Żninie będzie mniej łóżek

radiolodz.pl

Od stycznia weszły w życie nowe normy zatrudniania pielęgniarek. Są uzależnione od liczby łóżek i specyfiki szpitalnych oddziałów.

W Łodzi są szpitale, które już wcześniej zatrudniły wymaganą liczbę pielęgniarek, m.in. szpitale im. Barlickiego czy Jonschera, ale są i takie, które nie spełniają nowych norm. Zastępca dyrektora do spraw pielęgniarstwa w szpitalu im. Kopernika Joanna Lewandowska poinformowała, że w placówce powinno pracować o blisko 100 pielęgniarek więcej. - Rozważamy likwidację łóżek na niektórych oddziałach, biorąc pod uwagę możliwość wykonania kontraktu i możliwość zatrudniania pielęgniarek. Zlikwidować łóżka możemy tam, gdzie są one niewykorzystane i gdzie w żaden sposób nie wpłynie to na jakość naszej opieki nad pacjentami - podkreśliła Lewandowska. 

Zobacz całość informacji: Nowe normy zatrudniania pielęgniarek. W szpitalach w Łódzkiem wolnych jest już ok. 600 etatów

Zobacz także: Zatrudnienie dodatkowo 40 pielęgniarek (aby spełnić nowe normy zatrudnienia) kosztowałoby szpital 6 mln rocznie. Dyrektorze! Daj na te 40 pielęgniarek 4 mln. Obstawią co trzeba. Zarobia miesięcznie 8.3 tys. na umowę o pracę. Ok?

Zobacz także:

Aktualności według działów - Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek.

Komentarze użytkowników

#1  2019.01.04 20:59:16 ~Pig

Niech odejdą te damy które mają wiek emerytalny i nie trzeba będzie zwalniać pielęgniarek.Tak. w Tarnowie na nowym szpitaku jest, średnia wieku to 50 lat to łatwo policzyć ile jest pielęgniarek i oddziałowych po 60 .Macie zasłużone odejdźcie dajcie nam młodym pracować .

#2  2019.01.04 23:41:58 ~Iwona C

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o uzupełnienie poniższej ankiety. Ankieta jest anonimowa i całkowicie dobrowolna. Zostanie ona użyta do celów naukowych.Link do skopiowania nizej https://docs.google.com/forms/d/1n27OAjhodZ9-GeVOjPRAiRgIRPDOYmHghFX45Q4lhsI/viewform? edit_requested=true

#3  2019.01.04 23:51:57 ~A ja

Czegoś nie rozumiem? Jakie pielegniarki zwalniać? U mnie na 60 łóżkowym oddziale brakuje 10 pielęgniarek ( pełnych etatów)- po wprowadzeniu norm ! Zapieprzamy na 12 godzinnych dyżurach we 3 plus w czarne dni opiekun . MASAKRA ! A gdyby przyszła do pracy jakaś emerytka.to byłby luksus ! 90 % osoby leżące ! GERIATRIA z lekarzem który chce wdrożyć standardy interny z OIOM -em !

#4  2019.01.05 01:59:36 ~Inny kr&oa

. z pustego to i Salonon nie naleje . zarówno brak kasy, jak i przede wszystkim pielęgniarek . A tak na marginesie : w chwili obecnej studia pielęgniarskie podejmuje coraz więcej osób. . ale ,żeby było ciekawiej nie dla tego aby pracować w szpitalach, tylko żeby móc podawać botoks i silikon na legalu. . :D :D :D

#5  2019.01.05 08:21:44 ~Ilonka

Oczywiście znowu winne będą pielęgniarki ograniczeń lozkowych i co za tym idzie leczenia chorych. Oddziały państwowe pozamykaja a państwo z prywatnych gabinetów będzie miało prywatne szpitale. Czy nie o to chodzi w tym systemie? Posłuchajcie opinii państwa z gabinetów. Bardzo się z tego cieszą.

#6  2019.01.05 08:27:15 ~Pielegniar

Po co dać pielęgniarki podwyżkę aby dziewczyny nie wyjeżdżał? Pytanie gdzie jest nasz zarząd? Czytałam ostatnio ze w jednym Polskim szpitalu jest obecnie 450 lekarzy, 300 łóżek dla chorych i 200 pielęgniarek. Teraz pytanie retoryczne? Finanse. Lekarz zarabia 5x więcej od pielęgniarki. Gdzie w tym wszystkim są pacjenci? Vega, Botoks, brawo!

#7  2019.01.05 09:27:18 ~Pielęgniar

Młode koleżanki, przestańcie ciągle narzekać, że nie ma dla was pracy. Szpitale czekają z otwartymi szeroko bramami! Wy jednak nie chcecie tutaj pracować bo trzeba harowac (u nas przewinęło się kilkanaście) a wy nie po to studiowałyscie. Bardziej interesują was gabinety lekarskie lub przychodnia. Czasem jest mi wstyd czytając wasze komentarze, czego nie powinnyscie robić. Nie dziwię się, że społeczeństwo nas tak krytykuje Może trzeba było dobrze się zastanowić nad wyborem zawodu? Studiowałyscie aby zdobyć ZAWÓD pielęgniarki!

#8  2019.01.05 09:40:38 ~Pielęgniar

Jeżeli chodzi o likwidację łóżek szpitalnych to czysta fikcja. Pewnie wszędzie jest podobnie - znikają na papierze a w rzeczywistości stoją tam gdzie stały. Ktoś musi jednak być winny czyli PIELĘGNIARKI! Społeczeństwo musi otrzymać, kozła ofiarnego ". Od 20 lat wiedzialysmy, że do tego dojdzie - kolejne rządy to jednak lekceważyly i mamy efekty. Muszę się za to wziąć znowu Związki Zawodowe aby te łóżka naprawdę zniknęły albo zatrudniono dodatkowe osoby.

#9  2019.01.05 09:49:03 ~Do 1

Czy Pani przeczytała ze zrozumieniem, to co sama Pani napisała? Nie chciałabym z Panią pracować na jednym oddziale. Przykre. A teraz trochę o mnie; wiek 54 lata czyli przynajmniej jeszcze 6 do emerytury, wykształcenie; wyższe, specjalizacje; 2, 35 lat w zawodzie. I piszę to po raz pierwszy w swoim życiu na forum publicznym; pójdę za 6 lat na emeryturę tylko dla tego żeby nie pracować z takimi mało subtelnym (tylko tyle żeby nie nazwać Pani gorzej) ludźmi jak Pani. Pozdrawiam i życzę żeby za kilkanaście lat o Pani też tak ktoś się wypowiadał

#10  2019.01.05 09:49:22 ~+++pielęgn

W pełni zgadzam się z poprzedniczką! Emerytki(lub stare-40,50-latki) nie blokują etatów młodym,ale RATUJĄ SYTUACJE!

#11  2019.01.05 10:09:00 ~+++pielęgn

Jakie są oszczędności dla szpitala,gdy zatrudnia się lekarzy i płaci im się 3,500 za dyżur? ale przy brakach w personelu piel. trudno zatrudnić pielęgniarkę,która za MIESIĄC tyle nie zarabia? ,Głupia pielęgniarka,może(musi? )pracować za dwie? trzy? I nikt głowy sobie tym nie zawraca.

#12  2019.01.05 10:18:44 ~+++pielęgn

Do wiadomości mądrej p.#1.U mnie 3 koleżanki przeszły na emeryturę,na ich miejsce nie przyszła ŻADNA MŁODA-czemu? przecież zwolniły się etaty?

#13  2019.01.05 10:19:46 ~Do 1

Mniemam, że w Pani najbliższej rodzinie też są osoby "starsze", które pracują. Czy również o nich ma Pani takie samo zdanie jak o swoich starszych koleżankach pielęgniarkach? Czy udziela im Pani takich samych rad?

#14  2019.01.05 11:22:44 ~Plg

Jak ma być lżej ,skoro na 3 plg pracujące na odcinku przypada 5-6 lekarzy zlecających.Mogę mieć i 9-10 pacjentów(niby to nie dużo ),jak przyjdzie do realizacji zleceń plus zapotrzebowanie pacjentów, nie starcza mi czasu do ich realizacji.Nigdy nie będzie lepiej ,czy zmniejszą iloś łóżek ,to będzie to samo ,albo gorzej.Na zachowawczych wprowadzają sale intensywnej opieki dla kilku pacjentów.Tylko ,że na OIT są 4 pielęgniarki na kilku pacjentów ,na zachowawczych będzie sala reanimacyjna plus pozostali pacjenci .Oni nie milczą,nie śpią ,oni żądają i to już .Czy nasze Panie i MZ pomyślało o tym ,zapewne nie ,natomiast dyrekcja tak.

#15  2019.01.05 11:23:40 ~Pielęgniar

Dyrekcja Szpitala w Puszczykowie ma w nosie normy, co po niektórym oddziałowym odziałów zabiegowych z grafiku nakazał skreślić czwartą na dniówce a trzecią na nocce. A gdy zapytały o normy i kontrol, która może to sprawdzić - to dyrekcja odpowiedziała, że będą się martwić jak zostaną skontrolowani.

#16  2019.01.05 11:25:03 ~Zaintereso

Zróbmy coś ,bo nas zabiją,zajeżdżą przed emeryturą.

#17  2019.01.05 11:29:07 ~Plg

Nic innego nie pozostało tylko na gorąco wzywać Inspekcję pracy Chyba sprawdzić będą musieli.Może to zadziała? Jestem przerażona.

#18  2019.01.05 12:12:52 ~do 7

Też jestem stara ale nie mam mentalności niewolnika i przekonania ,że pielęgniarka w polskim szpitalu powinna harować. Sam charakter pracy, szkodliwość środowiska pracy, wszechobecne ręczne dźwganie z powodu braku sprzętu,odpowiedzialność za ludzkie zdrowie / życie i jego ratowanie są wystarczająco obciążające a do tego jeszcze praca "za trzech", nieadekwatne do powyższego wynagrodzenia i brak jakichkolwiek przywilejów.To skandal ,że w 21 wieku pielęgniarka w Polsce nie ma określonego limitu podopiecznych, co oznacza ze może mieć dowolną liczbę chorych i ich różny stan zdrowia/zapotrzebowania na opiekę. Takie (7) postawy służacych bardzo źle robią pielęgniarkom . Jeśli młode koleżanki nie chcą tyrać i szukają lepszych warunków pracy i płacy to jest to bardzo zdrowa postawa i absolutnie godna naśladowania.

#19  2019.01.05 12:18:48 ~*** do #1

Proponuję skorzystać z mojego doświadczenia ,damy przed emeryturą, Wówczas Pani postawa nie pozwoliłaby na pisanie tych niedorzeczności. Czynna zawodowo pielęgniarka, wyższe wykształcenie,praca w kraju i za granicą.

#20  2019.01.05 12:21:04 ~ad 16

Od dawna nas mordują. Tymi NORMAMI nas zabiją , bo w związku z ich wprowadzaniem od dawna mówią ,że jest nas za dużo i szykują się zwolnienia.

#21  2019.01.05 12:39:20 ~An

Woj.śląskie - czekamy cierpliwie na wprowadzenie norm. Wg wskażnika 0,6 na naszym oddziale brakuje 8 pielęgniarek.

#22  2019.01.05 13:23:22 ~+++pielęgn

Ja pracuje na sorze,śląskie,niedawno był u nas minister,wszystko było pięknie! ale jakoś nikt nie zauważył,że ten cudowny,nowoczesny SOR ma 1! pielęgniarkę na dyżurze.KPINA! .Nasze prośby o lepszą obsadę gasi się w zarodku. Walka z wiatrakami.i kogo prosić o pomoc? .

#23  2019.01.05 14:09:29 ~pielęgniar

A jak mają sią te nowe normy zatrudnienia do oddziału zabiegowego 16 łóżkowego , gdzie na etacie pracuje tylko 5 pielęgniarek, a reszta pielęgniarek pracuje na umowę zlecenie z innych szpitali. Czy w te nowe normy będą wliczane także pielęgniarki dochodzące z innych szpitali na umowę zlecenie?

#24  2019.01.05 15:30:57 ~Pielęgniar

A ja uważam, że to jedyna rzecz od wielu lat jaka udała się izbom pielęgniarskim. Dyrektorzy niech się martwią jak zabrać lekarzom z dyżury i dać te pieniądze pielęgniarkom. A lekarze też mogą pracować w systemie 12 godzinnym.

#25  2019.01.05 15:36:40 ~A ja

Do mojej poprzedniczki - norma jest liczona w pełnych etatach a nie " sztukach" że tak nieładnie powiem o pielęgniarkach. U mnie na oddziale 60 łóżkowym .60x0,6 etatu wychodzi 36 pielęgniarek ( pełnych etatów! ) Po policzeniu nas etatowców+ zleceniówki i kontraktowe( ich dyżury policzone "na sztuki") wychodzi nas w sumie 25 etatów. W tym oddziałowa, koordynująca , pomoc oddziałowej (sama nie wiem po co ta pielęgniarka jest zatrudniona )+zabiegowa. Brakuje 10 pełnych etatów! Czasami jest 1 lub 2 łóżka wolne. Ale norma to 100 % obłożenia ! Harówka nieziemska.

#26  2019.01.05 16:26:46 ~Plg.

Co mamy robić jeżeli na dziennej zmianie jest 5 pielęgniarek ,na czele z oddziałową.Jedna wyjeżdża w teren 1 do pomocy oddziałowej 1 na sekretariat.Po przeliczeniu okaże się ,że nas na zmianie jest wystarczająco ,i taki przelicznik.Jak zasuwałyśmy tak będziemy zasuwać,może i lepiej.Od nowego roku wchodzą sale intensywnego nadzoru ,żeby odciążyć OIT.Kto nas odciąż?

#27  2019.01.05 17:45:58 ~Do 26

Napisz proszę dlaczego 1 pielęgniarka do pomocy oddziałowej, u nas oddziałowa swoją pracę wykonuje samą.

#28  2019.01.05 18:06:35 ~Do 7

A co jest złego w pracy w przychodni? Jeśli np.ja wybrałam te studia bo interesują mnie szczepienia edukacja promocja zdrowia pacjenta a nie praca przy łóżku pacjenta? idąc na studia od razu wiedziałam, że nie chce pracować z pacjentem geriatrycznym w szpitalu.

#29  2019.01.05 18:12:27 ~Do 7

A jeśli ktoś się uz ukierunkowal na pielegniarstworzenie rodzinne? tak jak lekarze tez robimy specki.dlaczego wśród starych wy palnych jest taka mentalnosc-młodzi do kamieniolomow? mnie też interesuje praca w poz

#30  2019.01.05 18:13:32 ~Do 7

Na pielęgniarstwo rodzinne przepraszam literówki mój telefon oszalał

#31  2019.01.05 18:15:52 ~Studnet

A mi pani w wieku emerytalnym na praktykach z psychiatrii mówiła, że na psychiatrie to mogę jak przepracowanych tak jak ona bardzo bloku na stojąco 30 lat.teraz nie zasługuje. A ja wybrałem ten studia bo uwielbiam psychiatrie no i co? do kamieniolomow.smutne.i zniechęca do zawodu

#32  2019.01.05 18:17:02 ~Student

Zniechęcają ce cholernie!

#33  2019.01.05 20:25:21 ~Do 1

W pełni popieram 9.Ja mam 55 lar i wcale nie chcę pracować dłużej.Wiek emerytalny za 5 lat Bardzo chętnie widziałybyśmy u. nas na oddziale młode osoby ale nie ma chętnych.Gdyby nie emerytki to niektóre odziały musiały by być zamknięte.Przeraża mnie taki brak empatii i szacunku dla starszych u niektórych młodych .Tego teraz uczą na studiach pielęgniarskich?

#34  2019.01.05 20:25:22 ~Do 1

W pełni popieram 9.Ja mam 55 lar i wcale nie chcę pracować dłużej.Wiek emerytalny za 5 lat Bardzo chętnie widziałybyśmy u. nas na oddziale młode osoby ale nie ma chętnych.Gdyby nie emerytki to niektóre odziały musiały by być zamknięte.Przeraża mnie taki brak empatii i szacunku dla starszych u niektórych młodych .Tego teraz uczą na studiach pielęgniarskich?

#35  2019.01.06 00:04:16 ~Lekarzyna

Drogie Panie. Czytam niektóre wypowiedzi i od razu wiem ,ze jestem w Polsce. . "zabrać lekarzom i nam dać. . " Nie przypominam sobie, abyśmy - walcząc o własne stawki komuś chcieli zabrać, wiec i Wy nam nie zabierajcie. . Z całym szacunkiem - same strzeliście sobie w kolano godząc się kilka dobrych lat temu na umowy-zlecenia. . wystarczylyby 3 miesiące bez umów zleceń w każdym szpitalu i stawki poszybowałyby w górę. Ale cóż - nie jesteście solidarne, więc teraz na stawki nie narzekajcie. A tak na marginesie - podstawa w granicach 4800 (a takie są podstawy np. w Gliwicach ) to moim zdaniem całkiem nieźle. Chyba ,ze przejdziecie na kontrakty, to wówczas tylko zazdrościć i po 3500 tak jak lekarz można negocjować. . powodzenia

#36  2019.01.06 03:57:10 ~plg.

Do 29.Nie moja droga i plg i lekarze też musieli pracować na oddziale.Czy myślisz ,że do POZ chętnie zatrudniają po studiach? Musisz zdobyć trochę praktyki.W przychodniach też zdarzają się reanimacje i wiele innych przypadków.Doświadczenie moja droga jest bardzo ważne.Nie chcesz żeby lekarze bali się z Tobą dyżurować ?

#37  2019.01.06 13:57:13 ~Iwona C

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o uzupełnienie poniższej ankiety. Ankieta jest anonimowa i całkowicie dobrowolna. Zostanie ona użyta do celów naukowych. https://docs.google.com/forms/d/1n27OAjhodZ9-GeVOjPRAiRgIRPDOYmHghFX45Q4lhsI/viewform? edit_requested=true

#38  2019.01.06 18:12:06 ~do 36

Co za problem, rok moze 2 popracuje zrobi kursy ekg rko i szczepien i przejdzie do poz, przy takich brakach kadrowych no przyjmuja bez doswiadczenia

#39  2019.01.06 18:22:15 ~ktoś

Znam przypadki, które od razu poszły do poz, w trakcie robiły kursy, dały radę. bez przesady. znam też panią piel. co po 15 latach przerwy w zawodzie poszła od razu do poz i też dała radę, więc jak toś chce to się da, a szczególnie gdy interesuje go praca w poz

#40  2019.01.06 18:24:26 ~ktoś

Doświadczenie trzeba zdobywać, dlaczego go nie zdobywać od razu w przychodni i ukierunkować się na medycynę pracy czy medycynę szkolną.czy to przypadkiem nie zawiść niektórymi kieruje i wypalenie zawodowe, że ktoś ma jeszcze pasję i chęć?