Dobra zmiana nie dała pieniędzy na nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Więc dyrektorzy... likwidują szpitalne łóżka!

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek

Pielęgniarki

Dobra zmiana nie dała pieniędzy na nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Więc dyrektorzy... likwidują szpitalne łóżka!

TVP3 Rzeszów

Weszły w życie już wcześniej zapowiadane normy zatrudnienia pielęgniarek, co znaczy, że o liczbie ich etatów na poszczególnych oddziałach decyduje teraz rozporządzenie, a nie decyzja dyrektora placówki. Realizacja postulatu od lat podnoszonego przez związek zawodowy pielęgniarek i położnych i samorząd tej grupy zawodowej w wielu szpitalach oznacza albo konieczność zwiększenia liczby etatów, albo zmniejszenia liczby łóżek, bo jedno z drugim ma teraz ścisły związek.

Zobacz reportaż telewizyjnyNowe normy zatrudnienia pielęgniarek i problemy podkarpackich szpitali

radiopik.pl

43 łóżka zlikwidowano po 1 stycznia w szpitalu w Żninie. Obowiązujące od początku roku rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zakłada, że liczba łóżek na szpitalnych oddziałach ma być proporcjonalna do liczby pielęgniarek.

Zobacz całość informacji: Zamiast większej liczby pielęgniarek w szpitalu w Żninie będzie mniej łóżek

radiolodz.pl

Od stycznia weszły w życie nowe normy zatrudniania pielęgniarek. Są uzależnione od liczby łóżek i specyfiki szpitalnych oddziałów.

W Łodzi są szpitale, które już wcześniej zatrudniły wymaganą liczbę pielęgniarek, m.in. szpitale im. Barlickiego czy Jonschera, ale są i takie, które nie spełniają nowych norm. Zastępca dyrektora do spraw pielęgniarstwa w szpitalu im. Kopernika Joanna Lewandowska poinformowała, że w placówce powinno pracować o blisko 100 pielęgniarek więcej. - Rozważamy likwidację łóżek na niektórych oddziałach, biorąc pod uwagę możliwość wykonania kontraktu i możliwość zatrudniania pielęgniarek. Zlikwidować łóżka możemy tam, gdzie są one niewykorzystane i gdzie w żaden sposób nie wpłynie to na jakość naszej opieki nad pacjentami - podkreśliła Lewandowska.