Dramat! Prawda o pielęgniarkach i pielęgniarstwie. A oni? Piszą ustawę...

Pielęgniarstwo 2019.


Odcinek 8 Pielęgniarskiego vloga,

który został wyemitowany w dniu 12 marca

nagrywaliśmy w szpitalnej szatni...


Zobacz  poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga


OBRAZ UPADKU PIELĘGNIARSTWA!

A ONI PISZĄ USTAWĘ.   

Zobacz także: Pielęgniarka - miesięcznik branżowy - prorządowy związek pielęgniarek.

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - wydanie marzec 2019.

Posiedzenie wspólne komisji semowych: Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisja Zdrowia w dniu 21 lutego 2019 roku 

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski:

Jak państwo widzą, występują znaczące dysproporcje w rozkładzie zarówno terytorialnym, jak i w strukturze wiekowej kadry medycznej. Na tę strukturę wiekową kadry medycznej w sposób szczególny chcielibyśmy zwrócić państwa uwagę, zwłaszcza z uwagi na duży odsetek osób w wieku powyżej 60 lat, które tę opiekę medyczną wykonują. Największy odsetek kadry medycznej aktywnej zawodowo w wieku powyżej 60 lat występuje wśród lekarzy POZ, pielęgniarek oraz higienistek szkolnych. Zwraca uwagę duża dysproporcja struktury wiekowej pielęgniarek szkolnych. W 2017 r. odsetek osób w wieku powyżej 60 lat wynosił 23%. Najwięcej było pielęgniarek w przedziale wieku od 40 do 60 lat, bo 70%, a nawet ponad, ale tylko 4% to były pielęgniarki do 40 lat. Dlatego na to chcielibyśmy zwrócić państwa uwagę, że ponad 20% pielęgniarek to osoby, które mając już ponad 60 lat wkrótce będą kończyć swoją aktywność zawodową a tylko 4% to te, które są poniżej 40. roku życia.

(...) 

Jak wygląda udzielanie świadczeń w pomieszczeniach niespełniających warunków?

W 5 spośród 11 kontrolowanych podmiotów leczniczych, czyli prawie połowie, pielęgniarki lub higienistki szkolne udzielały uczniom profilaktycznych świadczeń zdrowotnych w pomieszczeniach niespełniających warunków realizacji świadczeń. Powodem był brak w szkołach gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Świadczenia były, w związku z tym, udzielane w tzw. pomieszczeniach zastępczych. Były to sale lekcyjne, pokoje nauczycielskie, biblioteki, sale komputerowe, stołówka szkolna czy gabinet logopedy, a nawet pomieszczenia piwnic.

(...) 

Proszę państwa, jak wygląda dostępność świadczeń pielęgniarskich i higienistki szkolnej? Funkcjonujący model profilaktycznej opieki zdrowotnej, w naszej ocenie, nie gwarantował do tej pory dostępności świadczeń pielęgniarki czy higienistki w wymiarze czasu pracy proporcjonalnym do planu godzin lekcyjnych oraz dostatecznych działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia. W 7 z 11 skontrolowanych podmiotów leczniczych, czyli w 63%, stwierdzono brak dostępności świadczeń pielęgniarki w wymiarze czasu pracy proporcjonalnym do liczby uczniów objętych opieką. W kontrolowanych podmiotach wymiar czasu pracy był niższy od wymaganego w stosunku do liczby uczniów objętych opieką. W 3 z 11 kontrolowanych podmiotów stwierdzono, że świadczenia pielęgniarki czy higienistki udzielane były niezgodnie z harmonogramem czasu pracy.

(...)

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski:

Panie przewodniczący, szanowni państwo – dziękuję bardzo, panie prezesie, za przedstawienie wyników tej kontroli. Chciałbym się odnieść do tego, jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy.

Głównym elementem, który jest procedowany, związanym z bieżącym tematem, jest kontynuacja prac rozpoczętych poprzez przygotowanie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, która aktualnie trafi na posiedzenie rządu. Jest zgoda Rządowego Centrum Legislacji na przekazanie jej na posiedzenie rządu. Tak jak pan prezes powiedział, jest po posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów i mamy nadzieję, że już niedługo państwo posłowie otrzymają dokument do procedowania.

W tym projekcie ustawy znacząco dookreślono zasady organizacji opieki nad dziećmi w szkołach. Dookreślono precyzyjnie, jak ta organizacja jest przeprowadzana i kto jest za co odpowiedzialny. Stworzono tam podstawę monitorowania oraz oceny realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej i opieki stomatologicznej. Będzie także ograniczenie braków kadrowych i dysproporcji struktury wiekowej pielęgniarek w środowisku nauczania i wychowania poprzez umożliwienie dostępu pielęgniarkom posiadającym tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego i pediatrycznego oraz magistrów pielęgniarstwa bez obowiązku stażu w szkole lub ukończenia kursu kwalifikacyjnego po to, aby znacząco zwiększyć liczbę pielęgniarek, które będą mogły realizować świadczenia w szkole.

W tej ustawie jest także zwiększenie dostępu do świadczeń pielęgniarki środowiska nauczania oraz higienistki szkolnej poprzez obniżenie liczby osób, którymi będzie opiekować się pielęgniarka, z aktualnej liczby 1100 osób do 700. Zostały także zwiększone kompetencje pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania o koordynację profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz opieki stomatologicznej, o ścisłą współpracę z rodzicami uczniów i pracownikami szkoły. Jest również poprawa dostępności do opieki stomatologicznej w szkole poprzez przedstawienie, w jaki sposób to ma być zorganizowane. Tak jak powiedziałem, ta ustawa została zwolniona przez Rządowe Centrum Legislacji.

Jeśli chodzi o temat braków kadrowych (bo zostało to bardzo mocno uwidocznione) to jest on znany wszystkim kolejnym rządom. Coraz więcej miejsc jest na studiach zarówno lekarskich, jak i pielęgniarskich. Wzrost jest istotny i widoczny, niemniej jednak tego personelu jest nadal za mało i faktycznie znacząco mniej niż w innych państwach Unii Europejskiej. Ponadto, co pan prezes przedstawiał, bardzo znaczący udział lekarzy i pielęgniarek w wieku emerytalnym, powyżej 60. roku życia (w wielu zakresach – około 25%) spowoduje w najbliższych latach odchodzenie znaczącej grupy pielęgniarek i personelu lekarskiego. W związku z tym, sytuacja jest trudna. Dlatego ministerstwo zwiększa bardzo mocno nacisk na dodatkowe kształcenie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kształcenie personelu trwa cały czas.

Zobacz także: Pielęgniarka - miesięcznik branżowy - prorządowy związek pielęgniarek.

źródło: stenogram posiedzenia komisji 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.14 07:14:02 ~piel

W moim szpitalu naczelna zawiesiła się na powiedzeniu,że nas nie brakuje i straszy jak dziewczęta w szkółce przyklasztornej

#2  2019.03.14 10:55:40 ~#2

Dlatego potrzebne sa kontrole i wysokie rujnujace kary,ktore dotkliwie powinny dotknac prywatne kieszenie naczelnych i dyrektorow szpitali,tylko tak mozemy zbudowac normalnosc,inaczej sie nie da.Na zachodzie prawo pracy jest swiete i jest respektowane przrz pracodawcow,bo nie respektowanie tego prawa nikomu sie nie oplaci,jest rujnujaco drogie.To dzieki tym wysokim karom,czytamy piekne legendy,o pieknym zachodnim swiecie,gdzie pracownik musi wyjsc na przerwe,ba nawet moze legalnie sie przespac na dyzurze nocnym.No to do roboty,leniwe panie zwiazkowe ,panicznie bojace się dyrektorow i o swoje cieplutkie stolki,kontrole i kary ! Ja wiem,ze macie duzo do stracenia ,no coz=cos za cios.

#3  2019.03.14 11:19:17 ~&

A tymczasem jest coraz większy wyzysk i kary dla wyzyskiwanych pielęgniarek

#4  2019.03.14 13:26:58 ~Gosia

Ale my jako pielęgniarki głupie jesteśmy. Ciągle na wszystko się zgadzamy. Pracujemy jsk niewolnicy za śmieszne pieniądze po 300 godz w miesiącu. Brawo za nasza głupotę.

#5  2019.03.14 16:09:23 ~???

Nie wiem skąd na tym portalu tyle narzekań.Znam wiele pielęgniarek mała miejscowość,większe miasto,czy Wrocław,nie słyszałam znikąd tak krytycznych wypowiedzi o tym zawodzie i pracy.Wszystkie są zadowolone,twierdzą,że nie jest źle,pracę sobie dobrze organizują.Finansowo jest lepiej.Wiadomo,że każdemu jest mało,nawet jeśli ma 10 tyś.miesięcznie.Te same osoby co w szpitalu,widzę pracujące również w przychodniach.Nie narzekają,nie próbują czegokolwiek zmieniać,czy się sprzeciwiać.Jest dobrze. Może tak jest jak napisała wyżej 4-p.Gosia.Zgadzają się.Nie wiem.

#6  2019.03.14 16:17:55 ~cd

Może jesteście tak zróżnicowane,że większość jest zadowolona,a mała grupa nie.Zadowolone,lepiej uposażone nie buntują się,bo nie mają takiej potrzeby,a mniejszość niezadowolonych,źle traktowanych,nie ma sily,aby cokolwiek wywalczyć.

#7  2019.03.14 16:40:41 ~!

Pielęgniarki są coraz bardziej wyzyskiwane, a od czasu podwyżek to jest dramat,łatanie dziur , nie zatrudnianie nowych pielęgniarek i salowych,sprzątanie, mycie podłóg a akredytowanych szpitalach to coraz częściej robią pielęgniarki. Dziwi mnie że pielęgniarki jeszcze pracują w szpitalach. Gdy stare wyzioną ducha . . . .

#8  2019.03.14 17:53:46 ~Artur

#7 jeśli ktoś godzi się na to to niech dalej myje podłogi ja bym takich czynności nigdy nie wykonał i wątpię żeby ktoś z naszego zespołu to robił niech każdy trzyma się swoich obowiązków a jeśli się godzą na wyzysk to ich problem.

#9  2019.03.14 18:34:16 ~do 8

Prawda ! Nie ma innej możliwości.

#10  2019.03.14 18:39:23 ~,,,,....

Mąż żonę bije,a ona to znosi,patologia.

#11  2019.03.14 18:42:02 ~Plg

Dlatego jest niezadowolenie,bo plg zostały podzielone .W różnych placówkach ,nierówne wynagrodzenia.Oddział oddziałowi nierówny.Na jednym oddz. pielęgniarka może zjeść i wypić kawę.Na obok funkcjonującym oddziale plg zapominają jak się nazywają.Nie pomagają prośby,groźby.Dyrekcja i naczelna pielęgniarek mają to gdzieś.Naczelna będąca oddziałową na na kardiologii ,zapewnia o wiele lepsze warunki pracy swoim pielęgniarkom.Natomiast plg z oddz. płucnego nie mogą doprosić się chociażby opiekunki.Z dyżurów schodzą jak zombi.Jak doczekać się emerytury? To jest niemożliwe.Suwałki.

#12  2019.03.14 18:42:15 ~Do 10

Ma inny wybór - odejść.

#13  2019.03.14 18:46:32 ~boga

Pokaz mi jedną pielęgniarkę ktira myje podlogi w szpitalu? bujda

#14  2019.03.14 19:34:01 ~!!!

No coz moje panie pielegniarki i kolezanki po fachu mozemy narzekac stekac itp jak pracuje juz 38 lat nic nigdy nie zdzialalysmy i nie zdzialamy bo nasze jedyne środowisko zawodowe nigdy nie bylo i nie jest jednością i dlatego mamy co mamy. I powiem szczerze czekam aby przetrwac jeszcze te 2lata i luz i ani dnia dłużej . Bo nigdy nie bedzie dobrze.

#15  2019.03.15 01:06:32 ~dypl piel

Wśród nauczycieli są podziały na mianowanych, dyplomowanych itd.

#16  2019.03.15 07:55:22 ~do 7

Jakie głupie są pielęgniarki, że myją podłogi podlizuchy - jak im nie wstyd? KiedyŚ tego nie było! Pazerstwo - brak słów! Maja zero szacunku dla siebie i swoich rodzin i pacjentów! Pracują na kilka etatów przemęczone, szybko starzejace się i złe. Pieniądz przyslonił im rozum! A na czym się tu użalać? A teraz zamiast wspólnie walczyć w dużej grupie jak kiedyś (obecnie tak walczą pielęgniarki z tych biedniejszych krajow unijnych - ostatnio Grecja) a nie punktowo (w pojedyńczych szpitalach) w ramach L4 zamiast walczyć solidarnie i w dużej grupie o godne warunki pracy i płacy. Nauczyciele mają tyle wolnego, kartę nauczyciela, urlopy zdrowotne i nie dali sobie nic zabrać a o płace walczą jak zawsze w dużej grupie, nie punktowo. Punktowe L4 powodują, że my ciągle chcemy pieniędzy - taki jest odbior społeczny, zamiast organizować grupowe duże protesty tak jak to były kiedyś organizowane - strajki i protesty przez dziś już starsze koleżanki na które mówi się że są takie pokorne i takie be.To nie wiek to kwestia osobowości!

#17  2019.03.15 07:58:55 ~Piel.

Do 7 i ty wyzioniesz ducha (ale słownictwo) młodzi będą w swoim czasie starzy nigdy odwrotnie

#18  2019.03.15 08:01:48 ~Do 11

Tylko prostak i złośliwiec pisze pig co za pig ? Nikt tak dziś już nie mówi

#19  2019.03.15 08:04:45 ~od 18

Pewnie to Plg podobne do i łatwiej odczytać skrót Piel.

#20  2019.03.15 08:06:43 ~do 15

I co z tego ze sa podzieleni jak oni zawsze solidarni w grupie!

#21  2019.03.15 09:49:08 ~Plg

18 zapomniała włożyć okularki,nie pig tylko plg.

#22  2019.03.15 11:21:15 ~Do 21

Przepraszam, ale to moja nadwrażliwość na pigułkę, pigułę. Czasem same pielęgniarki używają takich nicków.

#23  2019.03.15 11:39:29 ~piel.

Do 16 bardzo dobrze napisane

#24  2019.03.15 13:15:01 ~do#20

Czy Oni mają liderów czy naukowców, dla których mniejsze jest większe lub równe większemu i tam takie inne?

#25  2019.03.15 13:27:42 ~do#16

Czy nie warto rozejrzeć się i zobaczyć jak jest realizowane są art. 84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r, a jak postanowienia karne w przypadku praktyki lekarza ?

#26  2019.03.15 17:29:27 ~ do 13

Są szpitale kliniczne w Polsce mające wszystkie możliwe certyfikaty -nie mające opiekunów i salowych więc jak pacjent w nocy nasra na podłogę w sali lub na korytarzu to często sprzątają pielęgniarki.

#27  2019.03.15 17:43:31 ~observer

Dlaczego pielęgniarki wzorem innych zawodów NIE WALCZĄ O GODNE WARUNKI PRACY a jedynie o podwyżki ? . Zawód który dba o zdrowie innych nie dba o własne zdrowie ? Pielęgniarki w tej kwestii mają niską świadomość i brakuje im wiedzy? . Pewnie dlatego są tak bardzo wykorzystywane i i coraz bardziej wyzyskiwane.

#28  2019.03.15 18:05:22 ~Aga

To dlaczego izby pielęgniarskie blokują przywrócenie kształcenia pielęgniarek w szkołach policealnych? ?

#29  2019.03.15 20:52:22 ~Pytanie

Pytanie do pielęgniarek. Czy tam gdzie pracujecie, macie w obowiązkach mycie łóżek?

#30  2019.03.15 21:05:35 ~do 25

Perseweracje? Czy co innego?

#31  2019.03.15 21:27:28 ~do 30

MOŻE COŚ Z ZAB. OSOBOWOŚCI?

#32  2019.03.15 21:35:57 ~Do 29

Żartujesz?

#33  2019.03.15 21:52:00 ~do#30

Zgodnie z tekstem jest to zaproszenie do analizy porównawczej. Czy tego typu trening nie ma dobroczynnego wpływu na schematy poznawcze ( a szczególnie te utrwalone)?

#34  2019.03.15 22:06:07 ~do 33

Zapewnie nie. Co to jest trening?

#35  2019.03.15 22:16:07 ~do 34

Pytanie tylko do 34. Co to jest trening? " Oczywiście wg Twojej koncepcji. Gdzie to wrzucić do behabioru czy do kognitywnej?

#36  2019.03.15 22:30:46 ~do 32

A my tak. To jest porażka! Błagam aby Ktoś pewnym osobom uzmysłowił, że my nie możemy być od mycia , sprzątania i zabiegów wysokospecjalistycznych. Pomocy! Woj. śląskie

#37  2019.03.16 13:21:14 ~do 29,36

Pojebało was?

#38  2019.03.16 13:59:35 ~do 29,36

Powiem tak - jak sobie dasz tak masz! Gdyby WSZYSTKIE pielęgniarki powiedziały NIE to byście łóżek nie myły. I choćby trzeba było położyć pacjenta po rozległym zabiegu na łóżku ociekającym gównem, to tego łóżka ŻADNA pielęgniarka nie ma prawa umyć i koniec! Ewentualnie powiedzieć, że nie ma czystych łóżek i pacjent leży na kozetce na przykład. Wpisujecie to w raport i mogą Was ugryźć w nos. Tylko że te najgłośniej psioczące i tak zrobią co im każą, bo zawsze tak było. Winny jest brak solidarności i elementarnego szacunku do siebie.

#39  2019.03.16 14:03:02 ~do 29,36

A swoją drogą, oddziałową to Wam chyba za karę przydzielili, że tak Wami pomiata. Albo ma w nosie. Nie wiem co gorsze.

#40  2019.03.16 14:50:20 ~do#37

Zapomnij. Pewnie pamiętają, że tak zawsze było pomimo zapisów prawnych, ale to dlaczego to zmienić jak jest im fajnie? A może się natrudzili by tak było?