Dyrektorzy traktujcie poważnie pielęgniarki!

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

DYREKTORZY TRAKTUJCIE POWAŻNIE PIELĘGNIARKI

Zobacz także: 

Szpital Wojewódzki - zarobki pielęgniarek względem: administracji, lekarzy, obsługi.

Podziękowania w imieniu pielęgniarek. Za co?

Pielęgniarki zarabiają fatalnie! Zarobki pielęgniarek z podziałem na województwa.

GUS - średnio pielęgniarki zarabiają 4,6 tys. złotych.


Szanowni Państwo Dyrektorzy i Prezesi szpitali, naprawdę nikt dawno mnie tak nie rozbawił. Wasze krzyki, że ktoś Wam z góry narzucił normy pielęgniarek i położnych rozbawiły mnie totalnie.

To Wy powinniście wyjść przed szpital i tabliczki z napisem "szpital" zamienić na nazwę "przytułek". Jest hańbą dla pielęgniarstwa, kiedy pielęgniarka jest na jednoosobowym dyżurze i ma pod opieką czasami nawet kilkudziesięciu pacjentów.

Dlatego, nie jesteście osobami, które powinny  samodzielnie ustalać poziom norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Sam osobiście, przechodząc około 200 szpitali z Gazetą Pielęgniarek i Położnych spotkałem położną, która dyżurowała jednocześnie na trzech oddziałach – na położnictwie, ginekologii, i oddziale noworodkowym. Jednoosobowo. Jak to jest możliwe? W XXI wieku, w środku Europy.

Na zakończenie przytoczę pewne zdania, które napisała do redakcji pielęgniarka. Cytuję: „Jedna pielęgniarka na 30 pacjentów. Robi wszystko. Wszechobecny stres i myśl, że nie zdąży, że braknie czasu. Są dyżury, że nie ma czasu napić się herbaty, zjeść posiłku. Zaczyna od mycia chorego, ubrudzonego odchodami, następnie wykonuje czyste, aseptyczne zabiegi. Idzie na izbę przyjęć, pomaga w rozebraniu i zdeponowaniu ubrania chorego, który jest brudny i niejednokrotnie zainfekowany świerzbem i innymi żyjątkami. Następnie rozdaje posiłki, wszystko szybko, bo nie wystarczy czasu.”

Dlatego, Panowie Dyrektorzy i Prezesi, proszę traktujcie poważnie naszą grupę zawodową i te minimalne normy pielęgniarek i położnych wdrażajcie. Dziękuję za uwagę.

Mariusz Mielcarek 

Powyższy tekst pochodzi z odcinka pielęgniarskiego vloga "Niespólne z rzeczywistością" Zobacz inne odcinki pielęgniarskiego vloga...


Zobacz także: Pielęgniarki specjalizują się na potęgę!

Zobacz także: MZ: 1100 zł dla pielęgniarek. Będzie kontrola tego szpitala.

Zobacz także: Pielęgniarka - najpierw wymagane kwalifikacji, potem nowy podział pielęgniarek.

Komentarze użytkowników

#1  2019.05.06 21:18:16 ~dypl piel

Zastanawiam się, dlaczego w tekście pominięto obowiązek realizacji art 84-87 Ustawy o zawodach pielegniarki i położnej z 2011 r? ( podobny zapis jest w ustawie opisującej zawód lekarza i tak wyrażona wola Ustawodawcy jest ok. 85 lat w stosunku do pielęgniarzy)

#2  2019.05.06 21:44:22 ~Do 1

Żałosna babo daj sobie w końcu na wstrzymanie albo idź do psychiatry! Przestań wypisywać te swoje "ustawowe wypociny" bez ładu i składu na każdym wątku tego portalu, bo jak się to czyta, to żołądek przewraca na lewą stronę. O co ci chodzi kobieto?

#3  2019.05.06 22:27:33 ~piel

CHCESZ BYĆ KONIEM POCIĄGOWYM I WOŁEM ROBOCZYM - POSTAW NA PIELĘGNIARSTWO !

#4  2019.05.06 22:32:06 ~ad 1

Nie ma logiki , jest obsesja. Konieczna terapia.

#5  2019.05.06 22:38:54 ~piel

CHCESZ SZYBKO WYPALIĆ SIĘ ZAWODOWO-POSTAW NA ZAWÓD OPIEKUŃCZY -POSTAW NA PIELĘGNIARSTWO !

#6  2019.05.06 22:41:55 ~Plg

Tak mądre pytanie, CZY JESTEŚMY TOBOTNICAMI UMYSŁOWYMI ,CZY FIZYCZNYMI?

#7  2019.05.06 22:45:10 ~piel

CHCESZ REPREZENTOWAĆ NAJBARDZIEJ DEPRESYJNY ZAWÓD ŚWIATA- POSTAW NA PIELĘGNIARSTWO !

#8  2019.05.06 22:45:57 ~Plg

CHCERZ BYĆ PIĘKNĄ I MŁODĄ DO KOŃCA ŻYCIA -ZOSTAŃ PIELĘGNIARKĄ.

#9  2019.05.06 22:51:27 ~piel

CHCESZ CODZIENNIE W PRACY RYZYKOWAĆ URAZ KRĘGOSŁUPA, STAWÓW,MIĘŚNI- POSTAW NA PIELĘGNIARSTWO !

#10  2019.05.06 22:57:26 ~piel

CHCESZ OD MŁODOŚCI DOŚWIADCZAĆ PRZEWLEKŁEGO BÓLU / CHORÓB UKŁADU MIĘŚNIOWO-STAWOWEGO-POSTAW NA PIELĘGNIARSTWO !

#11  2019.05.06 22:58:54 ~piel

CHCESZ BYĆ CHŁOPCEM DO BICIA-POSTAW NA PIELĘGNIARSTWO !

#12  2019.05.06 23:03:37 ~piel dypl

Chcesz aby ci napisano na niby prawo, na niby historię, na niby ekonomię- POSTAW NA PIELĘGNIARSTWO!

#13  2019.05.06 23:10:06 ~piel

CHCESZ PRACOWAĆ WŚRÓD CIERPIENIA , ROZPACZY,BÓLU,JĘKU, PŁACZU, KRZYKU, UMIERANIA, BEZRADNOŚCI- ZOSTAŃ PIELĘGNIRKĄ !

#14  2019.05.06 23:52:59 ~DO 2 i 4

Koleżanki nawołują do anarchii?

#15  2019.05.07 06:27:40 ~Do

Do 14-jakbyś nie zrozumiała - Koleżanki mają dość tych idiotycznych komentarzy nt.historii prawa pielęgniarstwa wypisywanych przez piel dypl. w kazdym wątku dyskusyjnym.Piszemy tu o realiach wykonywania zawodu,a nie o teoretycznych dyrdymalach,choć mamy wiele teoretyczek w swych szeregach.I są kompletnie oderwane od rzeczywistości w jakiej pracujemy.

#16  2019.05.07 07:56:38 ~Piel.dyp.

Pacjent brudny zaniedbany mówi do piel.fujjj jak Pani może to robić Ja bym nie mógł bym się pozygal ,To pokazuje jak bardzo obrzydliwy zawód wykonujemy.Pacjent własnego smrodu nie może znieść i takimi słowami WSPOLCZUJE PIELEGNIARCE.To coraz częściej słyszę od pacjentów.Za dziękuję.Mlodzi gniewny nie dajcie się walczcie o godność tego zawodu i swoją! Ja idę na emeryturę i ani dnia dłużej!

#17  2019.05.07 07:58:00 ~Malgorzata

Przykro mi ze zapomniano o pielegniarkach ktore pracuja w Domach Pomocy Społecznej . Szkoda bo praca nie nalezy do lekkich. Nawet nie moge za duzo napisac bo zaplacilam juz za szczere slowa na forum wiec sie boje.

#18  2019.05.07 08:06:01 ~-Piel

Czyli takie pielęgniarstwo na niby ? Bez niczego to faktycznie na niby . No i pielegniarka musi musieć-i to jest chore .

#19  2019.05.07 08:07:18 ~do 17

A czego tu się bać? Pracy dla nas nie brakuje.Przynajmniej tak nie piszcie bo strach się może udzielić innym! Ja od wielu lat jestem szczera i mówię mówię piszę co czuję i w niczym to mi nie przeszkadza.Tylko bat na pielęgniarki - ale głupie z nas robią!

#20  2019.05.07 08:20:26 ~do 16

I przez to za nic nas mają jak szambiarzy i smród kału jest szkodliwy a szkodliwość nie płacona i nie tylko za to! Brudna, ciężka robota a opiekunów jak na lekarstwo.Na zachodzie opiekun to norma. A odnośnie kom. nr 16 to też tak miałam i to nieraz a co budzi zaniżanie własnej wartości. I jestem na emeryturze od niedawna i nie da się zapomnieć co się robiło i za ile , Uklad kostny -wysiadka i jeszcze o ortopede trudno! .I proszę Dzień Strażaka 4 mają był ważny a już następnego dnia Dzień Położnej już nie.Podobnie będzie jak zwykle ze świętem pielęgniarskim 12 maja.Będzie jak zwykle cicho a święto jest międzynarodowe i obchodzone od lat! Z DALEKA OD PIELĘGNIARSTWA I ŻADNA TU ANARCHIA ALE PRAWDA !

#21  2019.05.07 09:08:30 ~Do 14

Nie, do psychiatry!

#22  2019.05.07 09:49:06 ~Meg

Panie ministrze a zapomniano o takim zawodzie jak higienistka śzkolna wielu dyrektorów traktuje ich jak 5 koło u wozu i Zębalowego nie dostaly

#23  2019.05.07 09:50:17 ~Iza

Niech rządzący zobaczą jak się pracuje poza granicami naszego kraju i przypominam że średniowiecze dla pielęgniarek trwa a jest już 21 wiek domagamy się szacunku bo nie jesteśmy miłosierne siostry albo mamy powołanie i za to mamy pracować. Mamy ale rodziny domy na utrzymaniu rachunki do zapłacenia nie mamy 13 pensji 500 plus itd. Mamy skromne pensje o które musimy się ciągle wykłucać. Zastanówcie albo w tą albo w tamtą stronę może bez pielęgniarek będzie lepiej jeszcze są siostry zakonne nie przejmą opiekę nad chorymi przecież tak kiedyś było. Cofnij y się w rozwoju panowie rządzący powodzenia.

#24  2019.05.07 10:41:17 ~do 20

Zgadza się i jeszcze o jednym napiszę. Czasem czytałam na temat podziałów wśród pielęgniarek szczególnie ze względu na wiek, wyksztalcenie i nie tylko.Nie by dzielić, piszę w innym kontekście i nigdy się nie dzielmy.To bardzo osłabia naszą grupę zawodową. I tak w tych podzłlach pisano, że starsze pielęgniarki to takie pokorne, posłuszne itd. o nic nie walczą. A to one organizowały duże protesty, to one mialy do pomocy salową.Dlaczego więc dziś się nie walczymy o pomocniczy zawód? Żadnych protestów by poinformować społeczeństwo chociażby o braku pielegniarek i ich konsekwencjach i w związku z tym o perspektywach opieki itd. Uważamy punktowe L-4 za szczyt sukcesu a tak nie jest. Rezydenci nawołują teraz do białej manifestacji 1 czerwca w Warszawie wszystkich medyków i społeczeństwo a nasze organizacje śpią albo udają, że śpią m.in. Stowarzyszenie Pielegniarek Cyfrowych.

#25  2019.05.07 10:47:17 ~Do17

Masz całkowitą rację ,w Domach opieki na ok.40- 50 pacjentów 1 pielęgniarka ; 1 opiekunka i 1pani kuchenna ułóż i podaj leki ,nakarm,wykonaj toalety;opatrunki,infekcje,kroplówki,insuliny,zmiany pampersów,zmiana pozycji,nadzwigaj się jeszcze by każdy podopieczny chciał aby To trzymać za rączkę

#26  2019.05.07 10:49:58 ~Ja

TYM CO DOPROWADZILI DO TAKIEGO STANU W SŁUŻBIE ZDROWOA ŻYCZĘ ABY NA STAROSĆ ZATOPILI SIĘ WE WŁASNYCH FEKALIACH

#27  2019.05.07 11:01:21 ~Piel.

Do 14 czy tak trudno odróżnić prawdę od anarchii ?

#28  2019.05.07 11:03:03 ~Go

Do 26-życzyć możesz, ale to sa ludzie,ktorych stać będzie na wysoki standard opieki medycznej w przyszłości. To my będziemy schorowanymi nędzarkami,niestety.

#29  2019.05.07 11:05:17 ~Obserwator

Do 24 bardzo dobry komentarz

#30  2019.05.07 11:38:29 ~Widz

Nie ma sensu tłumaczyć się i brać do serca komentarzy Waszych młodszych koleżanek.Podczas protestów,metryczka mówi sama za siebie.STATE PIELĘGNIARY- JESTEŚCIE WIELKIE!

#31  2019.05.07 12:29:57 ~Anka

Pielęgniarki się boją. Niestety. Zwłaszcza oddziałowe, koordynatorki. Ja byłam odważna. Mówiłam wprost o problemach, dlatego jestem przenoszona na cięższe oddziały. Te panie lubią jak reszta siedzi cichutko.

#32  2019.05.07 12:55:36 ~do 28

Prawda i dlatego zastanawia mnie dlaczego ludzie piszą takie bzdety!

#33  2019.05.07 12:59:27 ~Ja

Dopóki pielęgniarki będą zmieniać pampersy szacunku nie będzie. Nie tak dawno usłysz. ja to bym nie chciała za żadne pieniądze zmieniać! I o czym to świadczy?

#34  2019.05.07 13:01:32 ~Piel.

Do 33 prawda kiepski zawód bardzo żałuję takiego wyboru zawodu!

#35  2019.05.07 13:21:10 ~Piel.

Tak nasze środowisko jest bardzo specyficzne.Generalnie bojace konformistyczne i ulegające i pazernie harujące na kilku etatach itd.Tym bardziej przy deficycie kadrowym zawsze mozna zmienić pracę ! Nie solidarne mało ambitne nie zaangażowane politycznie a nawet do polityki idzie głupi tak mówią lub piszą - no nieżle z takimi poglądami i dlatego nie ma nas w sejmie czy w senacie, rządzie itd. A jeśli jest co jest bardzo rzadkim przypadkiem to pilnuje stołka.

#36  2019.05.07 13:47:13 ~do 26

Tym którzy doprowadzili i doprowadzaja ( bo jest coraz gorzej) -przyłączam się do życzeń.

#37  2019.05.07 13:54:08 ~do 26 ,36

I tym, którzy " łapią punkty" oszczędzając na zdrowiu pielęgniarek.

#38  2019.05.07 15:19:16 ~Do 20

Napisze o co chodzi z opiekunami. Oni b.chetnie podjeliby prace w szpitalach. To nie sa ludzie z lapanki tylko po szkole,z dyplomem. Ale,niestety,temu ze ich nie ma sa winne same pielegniarki. Tyraja za 2-3,jecza,pisuja w necie ale jednoczesnie blokuja mozliwosc zatrudnienia opiekunow. Staly argument: to zamach na nasz zawod,oni nam prace odbiora itd

#39  2019.05.07 15:21:20 ~Do 23

Jest sporo pieldgniarek i lekarek wsrod zakonnic. Ale one za Bog Zaplac nie pracuja,dostaja pensje na konto klasztoru

#40  2019.05.07 15:27:45 ~Do 35

Pielegniarki nie z pazernosci pracuja na kilku etatach. Bez tej pracy ponad polowa placowek bylaby juz zamknieta

#41  2019.05.07 17:12:11 ~do 40

Dzięki litościwym pielęgniarkom pracującym na kilku etatach jest jak jest ,wszędzie dziadostwo Co ty jesteś taka litościwa to niech zamkną , może wtedy otworzą się oczy decydentom . Dosyć dźwigania wszystkich problemów na plecach pielęgniarek bo te plecy nie są ze stali, od kiedy pamiętam jest kryzys trzeba zacisnąć pas bo nie ma pieniędzy teraz nie ma ani pieniędzy ani pielęgniarek .Jak się coś nie zmieni to ostatni zgasi światło jak to wszystko ma pie… to niech pie. jak najszybciej może wtedy jak feniks z popiołu powstanie cos dobrego.

#42  2019.05.07 17:28:54 ~do 21,27

Prawo nie wiersz. Artykuły, paragrafy nie zwrotki.

#43  2019.05.07 18:27:00 ~do 26

Dlaczego dopiero na starość ?

#44  2019.05.07 18:54:54 ~do 42

Cenzura?

#45  2019.05.07 19:02:50 ~Do 42

A ta dalej swoje!

#46  2019.05.07 19:56:31 ~do 42

To nie portal dla samozwańczych prawników

#47  2019.05.07 23:53:10 ~do 44-45

Style języka funkcjonujące w tekstach, to wiedza z szkoły podstawowej lub średniej.

#48  2019.05.08 02:02:38 ~plg do 38

Jeśli myślisz, że plg zabierają wam pracę ,to grubo się mylisz .Za pielęgniarkę pracy nie możesz wykonać. . To ,że bierzemy dodatkowe dyżury ,nie znaczy ,że tak chcemy . Po prostu musimy. O opiekunki walczymy cały czas . Wmawia się nam ,że was nie ma.

#49  2019.05.08 06:44:21 ~Go

Do 47-przestan już obrażać i przyjmij do wiadomości,że nikt ,poza Tobą, nie chce czytać Twoich historyczno-prawnych wypocin nt.pielęgniarstwa Komentarz ad personam,zastosowany przez Ciebie wyżej świadczy o tym,że zabrakło Ci już kwestii merytorycznych (erystyka się kłania).Poza tym-nie da się wnioskować o stylu języka na podstawie jednego wyrazu czy jednego zdania(kom.nr 44 i 45) W sumie teorie językoznawcze oraz semiotykę jezykoznawczą masz do powtórki,niestety ( np: F. de Saussure).W sprawie wątku dyskusji-dyrektorzy szpitali nadal myślą,że będą wykorzystywać pielęgniarki,ponieważ są tak nieudolni w zarządzaniu,że inaczej nie potrafią.Prawda jest taka,że cała ochrona zdrowia w naszym cudnym kraju funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki okradaniu z godnych pensji 90% wszystkich pracowników (że o nie wspomnę o świadomym narazaniu ludzi na utratę zdrowia poprzez kompletne,wieloletnie olewanie przepisów BHP-czyli Kodeksu Pracy).Uważam też,że duzym problemem naszej grupy jest wypalenie zawodowe,problemy zdrowotne w związku z pracą w uragajacych często warunkach oraz duża niesamodzielnosc intelektualna pewnej części środowiska pielęgniarek, dlatego nie potrafią odmówić wykonywania czynności spoza zakresu swoich obowiązków. Do tego dość nieudolne Izby oraz OZZPiP-np:jak można wynegocjować podwyżkę tylko dla niektórych swoich członków? ( i związku i Izb? -zembalowe 2016).Dlatego uważam, że to wszystko musi walnąc poprzez odejście kilku pokoleń pielegniarek na emerytury czy wyjazdy,bo mentalnosci szeroko pojętego przywództwa nie zmienimy-oni naprawdę z d.py nagle nie zmienią się w orła.

#50  2019.05.08 07:05:19 ~do 49

Poproszę o więcej takich komentarzy.

#51  2019.05.08 21:50:23 ~do 49

Na gramatyce tą kwestię poruszano. Prawo-nie wiersz. Paragrafy, artykuły- nie zwrotki.