Dla pielęgniarek dodatkowy 2-tygodniowy urlop rehabilitacyjny.

2 min czytania
Pielęgniarka DPS
Dla pielęgniarek dodatkowy 2-tygodniowy urlop rehabilitacyjny.

Przedmiotowy urlop miałby funkcjonować niezależnie od  rocznego urlopu na poratowanie zdrowia pielęgniarek…

Interpelacja do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej

w sprawie zmiany prawa dotyczącego warunków pracy i płacy pracowników DPS

Szanowna Pani Minister,

związki zawodowe działające na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu zwróciły się z prośbą o interwencję w sprawie złych warunków pracy i płacy pracowników domów pomocy społecznej. Ponieważ zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej DPS, nie wiem, czy Państwo pracują nad takim zmianami, jakie proponują związki zawodowe.

Praca w DPS-ach jest bardzo wymagająca pod względem fizycznym, ale także psychicznym. Osoby kierowane do domów pomocy społecznej w znacznej większości są obciążone różnymi chorobami, w tym również chorobą alkoholową, co nierzadko wyzwala agresję słowną i fizyczną w stronę personelu. 

Częstym problemem są również rodziny mieszkańców, które są bardzo roszczeniowe i ograniczają decyzyjność personelu dotyczącą leczenia czy finansów podopiecznych. Ciągłe ubliżanie pracownikom nie sprzyja efektywnej pracy. Codzienne obowiązki wykonywane w trudnych warunkach oraz powszechne obcowanie ze śmiercią mają ogromnie negatywny wpływ na stan psychofizyczny personelu. Nie idzie to jednak w parze z docenieniem finansowym.

Z tego powodu zaobserwowano odpływ wykwalifikowanej kadry do placówek ochrony zdrowia. Pomimo takich samych kwalifikacji, obowiązków i doświadczenia jak w placówkach medycznych, pracownicy domów pomocy społecznej są gorzej wynagradzani niż w placówkach medycznych. Ponadto personel domów pomocy społecznej jest obciążony decyzjami związanymi ze zdrowiem i życiem mieszkańca z uwagi na fakt, że w jednostkach brak jest lekarza i obsługi pielęgniarskiej przez całą dobę i w weekendy.

Związki zawodowe proponują zmiany, które ich zdaniem polepszą sytuację pracowników DPS-ów, tj. wprowadzenie:

1) rocznego urlopu na poratowanie zdrowia dla pracowników domu pomocy społecznej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,

2) dodatkowego 2-tygodniowego urlopu rehabilitacyjnego,

3) wpisania zawodów związanych z domem pomocy społecznej na listę zawodów wykonywanych w warunkach szkodliwych,

4) weryfikacji niskich wynagrodzeń nieadekwatnych do wykonywanej pracy i odpowiedzialności,

5) zwiększenia wskaźnika zatrudnienia.

Zważywszy na postulaty podnoszone przez związki i z chęci udzielenia im odpowiedzi, proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

Czy ministerstwo pracuje nad zmianami ustawowymi, które poprawią sytuację finansową DPS, a co za tym idzie sytuację pracowników domów pomocy społecznej?

Z wyrazami szacunku

Lidia Czechak

Poseł na Sejm RP

3 października 2024 roku 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

631 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze