Zobacz wykaz uczelni - dofinansowane studia pomostowe na kierunku pielęgniarstwo będzie prowadziło w najbliższym roku akademickim tylko 38 uczelni, z 70 posiadających akredytację. Natomiast położnictwo odpowiednio 9 uczelni z 19. Dofinansowane studia rozpocznie 5 332 pielęgniarki oraz 522 położne. Zobacz jaka będzie odpłatność.

Dofinansowane studia pomostowe 2011.

Ministerstwo zdrowia w dniu 15 września 2011 roku ogłosiło jakie uczelnie w roku akademickim 2011/2012 będą prowadziły dofinansowane studia pomostowe na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. O środki unijne na prowadzenie przedmiotowych studiów na kierunku pielęgniarstwo w przetargu uczestniczyło 64 uczelni z 70 posiadających akredytację na kształcenie na tym kierunku. Natomiast na kierunek położnictwo w przetargu uczestniczyło 15 uczelni z 19 akredytowanych. W wyniku przetargu 38 uczelni będzie prowadziło dofinansowane studia na kierunku pielęgniarstwo (czyli niewiele ponad 50% uczelni), natomiast na kierunku położnictwo 15 uczelni. Studia pomostowe dofinansowane (nabór jesienny) na kierunku pielęgniarstwo rozpocznie 5 332 pielęgniarki oraz 522 położne.

Osoby rozpoczynające dofinansowane studia pomostowe w tym roku nie poniosą żadnych opłat, gdyż uczelnie w przetargu podały cenę za jeden semestr niższą niż wynosiła przewidziana przez ministerstwo zdrowia dopłata do jednego semestru tj. 2 430 zł.

Należy podkreślić jeszcze jeden fakt, poprzez nieprawidłowości w procedurze przetargowej, w tym roku nie odbył się nabór wiosenny. O sprawie pisałem tutaj.

Warto w tym miejscu przytoczyć jeszcze informację w sprawie opłat, które uczelnie pobierają od studentów dofinansowanych studiów pomostowych. Komunikat resortu zdrowia w tej sprawie przeczytasz tutaj.

Zobacz także artykuł z Gazety Pielęgniarki i Położnej - fikcyjne praktyki.

Wykaz uczelni - kierunek pielęgniarstwo

Wykaz uczelni - kierunek położnictwo

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2011.09.16 09:16:46 ~Położna

Może mi ktoś wytłumaczyć czy w Poznaniu dziewczyny będą się kształciły bezpłatnie czy też nie? Poznań jest poza dziewiątką uczelni. Pozdrawiam

#2  2011.09.16 14:33:00 ~gość

Należy czytać ze zrozumieniem. skoro dofinansowanie na studia pomostowe dla położnych przyznano 9 uczelniom - wykorzystując całą kwotę zaplanowaną dla tego kierunku w bieżącym roku akademickim - to pozostałe uczelnie, w tym poznańska, mogą prowadzić studia płatne, w ramach limitu miejsc (o ile znajdą się położne chętne do ponoszenia kosztów studiów;))

#3  2011.09.16 15:06:07 ~położna

Dlaczego WUM nie ma dofinansowania ,skoro napisane jest że ma? Nie rozumiem

#4  2011.09.16 19:45:10 ~sss

O ile dobrze zrozumiałam, napisane jest że te pieniądze są na dofinansowanie I semestru.W takim razie ci z II semestrem, czy jest szansa na dofinansowanie?

#5  2011.09.16 22:16:57 ~!!!!!!!

PIELĘGNIARSTWO"Uwaga : Powyższym uczelniom ( w rankingu ofert wykonawczych znajdującym się na pozycjach od 1 do 38 ) zostanie udzielone zamówienie."http://www.pielegniarki.info.pl/files/295228f66e23dec4759a3094a9b17c322377.pdf.Wyglada na to, że uczelniom na pozycji od 39( włącznie) NIE JEST przyznane dofinansowanie.POŁOŻNICTWO "Uwaga : "Powyższym uczelniom ( w rankingu ofert wykonawczych znajdującym się na pozycjach od 1 do 9 ) zostanie udzielone zamówienie."http://www.pielegniarki.info.pl/files/e0bc56e839cac963924572f01b671d367363.pdf. Wygląda na to ,że uczelni z 10 pozycji i tym o wyżej liczbie porządkowej, NIE JEST przyznane dofinansowanie.Osobną i interesującą kwestią są kosztorysy wypływające z tej samej uczelni i dotyczące wyceny kształcenia położnych i pielęgniarek.

#6  2011.09.17 09:20:45 ~mi

No to będziemy bulić na WUM:(

#7  2011.09.19 14:34:30 ~Tessa

Szlag mnie dzis trafił.po raz pierwszy dowiedziałam sie dzis ze pomostówka ( położnictwo) w Szczecinie jest płatne.gdybym nie zapytała to pani w biurze rekrutacyjnym nawet by nie poinformowala.ciekawa jestem czy bea chętne.ja wpłaciłam te 2400 i czekam ze kolezanki tez zapłaca.

#8  2011.09.21 07:30:14 ~moyra3

Studia dofinansowane.Miało być bez opłat.ale .np.Ostrowiec Świętokrzyski - wpisowe 450 zł(sporo.ale i tak mniej niż cena semestru).Rzeszów też pobiera wpisowe + inne opłaty. A jak jest na innych uczelniach? I CZY TO JEST ZGODNE Z PRAWEM? Czy pan mógłby się tego dowiedzieć,panie Mariuszu? Małgośka

#9  2011.09.21 09:27:22 ~Anna

Moyra ma rację.może rzeczywiscie nalezy sie dowiedziec o co chodzi z tymi opłatami? widac mozna placic mniej.j/w czym to jest spowodowane? jedne uczelnie biora cala kwote inne mniej? czy to tylko pazernosc wykladowcow sklada sie na cene studiow?

#10  2011.09.23 10:27:59 ~Magdalena

Mam pytanie kiedy ostatni nabor na studia pomostowe dla poloznych.A co bedzie z tymi połoznymi ,ktore z rożnych przyczyn nie mogly podjac nauki a nabor sie skonczy.

#11  2011.09.26 13:09:52 ~Tessa

Anna podobno 2013 rok to ostatni moment. A co pozniej? położna po studium będzie pomocą położnej po licencjacie. Dziewczyny PUM w Szczecinie rozłożył opłate za studia na raty! termin wpłaty 470 zł -28.09.2011 Jak któraś czyta niech powie koleżankom.bo wpakowali komuninak tak nieczytelnie ze mało kto wwie.

#12  2011.09.27 12:58:55 ~piel

Dziwne Podhalanka wyceniła swoje usługi na jakieś 1600 a od płatnych studentów biorą 2050