Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie braku pielęgniarek w szpitalach - "W jaki sposób Ministerstwo zamierza rozwiązać bariery zatrudnienia pielęgniarek chociażby z Ukrainy w Polskich szpitalach"?

Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek

       

Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie braku pielęgniarek w szpitalach

 

Szanowny Panie Ministrze!

Jak donoszą media, polskie szpitale narażone są na deficyt pielęgniarek. Z wypowiedzi prof. Piotra Kuny – dyrektora szpitala im. Barlickiego w Łodzi, wynika, że z tej placówki jesienią na emeryturę odejdzie co piąta pielęgniarka. Nie jest to jednak problem dotyczący tylko tego szpitala. Jak wiemy, w Polsce od dłuższego czasu brakuje pielęgniarek.

Problem ten poruszałam już w mojej poprzedniej interpelacji w sprawie sytuacji pielęgniarek w Polsce z dnia 23 czerwca 2016 r. W odpowiedzi zostałam poinformowana, że trwają prace Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, który jest zespołem branżowym przy Radzie Dialogu Społecznego. Zadaniem tego zespołu miało być wypracowanie rozwiązań systemowych normujących kwestię wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W dalszym ciągu dyrektorowie szpitali nie mają skąd pozyskać pielęgniarek. Na polskim rynku pracy bardzo trudno o osoby z takimi kwalifikacjami. Dużo polskich pielęgniarek wyjeżdża zagranicę ze względu na lepsze warunki pracy, ale przede wszystkim na wyższe zarobki. Ta sytuacja niekorzystnie wpływa na pacjentów i może nawet doprowadzić do zamknięcia wielu szpitalnych oddziałów, bo po prostu nie będzie kto miał na nich pracować. Pielęgniarki z zagranicy również nie są zainteresowane pracą w Polsce, ponieważ warunki oferowane na naszym krajowym rynku są dla nich nieatrakcyjne i znacznie odbiegają od norm innych państw Unii Europejskiej.

Zbyt niskie wynagrodzenie nie jest jednak jedyną przyczyną deficytu pielęgniarek. W Polsce nie ma pielęgniarskich szkół średnich. Obecnie pielęgniarki muszą mieć ukończone studia, co powoduje utrudnienie nie tylko dla naszych obywatelek, ale także stanowi barierę dla zatrudnienia pielęgniarek z Ukrainy. Pielęgniarki z Ukrainy legitymują się dyplomami szkół średnich oraz tytułem młodszego specjalisty, który w Polsce nie jest uwzględniany. Nowe przepisy o systemie oświaty wprowadzone 31 marca 2015 r. zdjęły z kuratorów oświaty obowiązek przeprowadzania nostryfikacji dyplomów średnich szkół medycznych. Skutkiem wprowadzenia tych przepisów jest brak odpowiedniej instytucji uznającej kompetencje takich dyplomów.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania;

Czy Trójstronny Zespołu ds. Ochrony Zdrowia wypracował już rozwiązania w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek? Jeśli tak, to jakie to są rozwiązania?

Czy istnieje możliwość rozpatrzenia ponownego utworzenia pielęgniarskich szkół średnich?

W jaki sposób Ministerstwo zamierza rozwiązać bariery zatrudnienia pielęgniarek chociażby z Ukrainy w Polskich szpitalach?

Katarzyna Osos

Poseł na Sejm RP 

26 kwietnia 2017

Zobacz także:

Aktualności według działów - Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.05.18 18:27:42 ~Aqua

Czym sobie zasłużyły pielęgniarki na takie zainteresowanie ze strony p. POSEŁ z opcji PO ? To mądry elektorat .

#2  2017.05.18 18:39:07 ~mm

Pielęgniarki z Ukrainy potrafią liczyć, jesli juz uzyskają prawo wykonywania zawodu to na pewno u nas nie zostaną

#3  2017.05.18 18:41:56 ~pielegniar

To się doczekaliśmy - Polska dla Polaków. Czekają na tanią siłę a polskim pielęgniarką nie pozwolą godnie pracować.

#4  2017.05.18 20:28:14 ~do Aquy

Czasy PO to były najgorsze czasy dla pielęgniarek. To im zawdzięczamy umowy cywilno-prawne i inne śmieciówki.

#5  2017.05.18 22:45:32 ~pielęgniar

O czym ona piepr. jakie cofanie się do szkół średnich to po co było tyle walki żeby były studia pielęgniarskie co oni myślą że jak będą mieć kadrę po szkole średniej to nie będzie się ona do pominąć o godziwe pensje żart dajcie nam godnie zarobić na jednym etacie a nie straszycie ukrainkami zauważcie ze my się tego nie boimy

#6  2017.05.18 22:52:09 ~piel

Miałam do czynienia z taką pania która skończyła szkole pielęgniarska na Ukrainie i tam trochę pracowała ale przyjechała do nas zrobić dyplom i jechać za granicę to powiem wam jedno dość że ciężko było się dogadać chociaż po polsku trochę mówiła to myślałam że skoro tam pracowała to będzie miała jakiekolwiek pojęcie o podstawowych rzeczach a okazało się że nasze praktykantki miały większą wiedzę i umiejętności niż ona. Ale zapraszamy te panie zobaczymy co ludzie powiedzą jak zaczną się nimi ukrainki zajmować bo rządu nie stać godnie zapłacić polskiej pielegniarce

#7  2017.05.19 02:27:32 ~piel

Arogancja i ignorancja władzy to kosmos, wkrótce przywrócą zawód felczera, a miast chirurgów - cyrulika,

#8  2017.05.19 06:23:09 ~Aqua

Do 4 - masz rację !

#9  2017.05.20 03:03:12 ~donna

Do 6 No tak, typowe polskie ciasne myslenie,a co ukrainki sa gorsze od nas? A my to co robimy poza granicami naszego kraju?

#10  2017.05.20 08:20:24 ~do 9

Ale 6 napisała prawdę.

#11  2017.05.20 10:43:16 ~z zagranic

Do 9 bzdury piszesz za granicą mamy pozycję opiekunów zazwyczaj długo trzeba pracować by wykonywać typowe obowiązki pielęgniarskie a nie opiekuna medycznego - pomyśl za nim napiszesz!

#12  2017.05.20 10:47:14 ~MY

Do 4 bzdury piszesz a co za PISU BYŁO DOBRZE? PEWNIE JESTEŚ PISÓWĄ! A CO ZA SLD BYŁO DOBRZE? KIEDY TO NASZ ZAWÓD SZANOWANO ? NIGDY BY MY SAME SIĘ NIE SZANUJEMY ! PISOWCY NIE PRZYSZLI NA GALĘ 15 MAJA Z OKAZJI DNIA PIELĘGNIAREK - WSTYDZ SIĘ PISOWA WICEMINISTER PIELĘGNIARKO SZCZUREK !

#13  2017.05.20 10:58:43 ~ja

Pani Oss skończ pani ze średnimi szkołami medycznymi i nie degraduj nas zawodowo ! Absolutnie nikt z naszych władz się na to nie zgodzi! Prof.rektor WUM w Warszawie również zajmuje takie stanowisko! Żadna pielęgniarka po długiej nauce w liceum nie będzie wynosiła basenów i non stop zmieniała pampersów. Co byście chcieli 2 w 1? Co innego zmiana sporadycznie np. przy zmianie opatrunku .I też nie powinna.W cywilizowanym świecie do prostych czynności powołany jest opiekun medyczny - proste! (obniżanie licznych zakażeń szpitalnych! ) Byliście najgorszym, zachłannym rządem - wszystko dla siebie, nic dla ludzi! A pielęgniarki były dla was wielkim nikim! Jak się śmiesz kobieto interpelować jeszcze! Powinniście być ukarani za to bagno, za ten brak pielęgniarek teraz - wasza to wina i co teraz jeszcze nas degradować - wstydż się kobieto !

#14  2017.05.20 10:59:37 ~do OSS

A dlaczego to wy nic nie zrobiliście dla pielęgniarek ?

#15  2017.05.20 11:00:17 ~mgr

Do 13-14 brawo -super!

#16  2017.05.20 14:35:16 ~do #13

Zobacz echo dnia i wypowiedź ministra ze Staszowa-były a właściwie nadal dyro! :(

#17  2017.05.21 16:29:07 ~donna

do 11.Bzdury to Ty piszesz.To gdzie Ty pracujesz ? W Europie. 3 lata w Niemczech i 12 lat we Wloszech i nigdy nie pracowalam na stanowisku pomocy.