Pielęgniarki – szpital nie punktuje tytułu magistra.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOferty pracyWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – szpital nie punktuje tytułu magistra.

Szpital ocenia oferty pracy złożone przez pielęgniarki

W jednym z podmiotów leczniczych ogłoszono konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki. Sprawa jest dość interesująca w kontekście zasad wynagradzania obowiązujących w siatce płac pielęgniarek. Szpital na swojej stronie zamieścił formularz ofertowy, który muszą złożyć pielęgniarki aby być uczestnikiem postępowania konkursowego. W siatce płac jedynym kryterium decydującym o wysokości wynagrodzenia zasadniczego jest wykształcenie. Taki stan rzeczy jest krytykowany przez znaczną część środowiska pielęgniarskiego. Niestety projekt siatki płac własnego autorstwa złożył OZZPiP – związek pielęgniarek. Też oparty tylko na wykształceniu. Co jeszcze bardziej kuriozalne przedmiotowy projekt uzyskał poparcie Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych. Natomiast wyroki sądowe wskazują na absurdalność i niesprawiedliwość rozwiązań płacowych zawartych w siatce płac pielęgniarek i położnych.

Wracajmy zatem do sprawy poruszonej powyżej. Przyjrzyjmy się w jaki sposób szpital punktuje oferty złożone przez pielęgniarki w tym postępowaniu konkursowym. Punktacji podlegają następujące parametry: posiadanie tytułu specjalisty, odbycie kursu kwalifikacyjnego oraz staż pracy w zawodzie.

Co do stażu pracy w zawodzie pielęgniarki, punktacja jest następująca:

  • do 2 lat – 0 punktów
  • 3 do 8 lat – 1 punkt
  • 9 lat i więcej – 2 punkty.

Odbycie kursu kwalifikacyjnego jest punktowanie na – 1 punkt. Z warunkiem, że punktowane są tylko te kwalifikacje, które mają zastosowanie przy udzielaniu świadczeń określonego rodzaju. Np. przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę anestezjologiczną w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii punktowane jest tylko odbycie kursu kwalifikacyjnego – Pielęgniarstwo Anestezjologiczne i Intensywnej Opieki. W przypadku odbycia poniższych kursów kwalifikacyjnych można uzyskać 1 punkt (poniższy wykaz, wynika ze specyfiki oddziałów szpitalnych, na które rozpisano konkurs):

  • Pielęgniarstwo Anestezjologiczne i Intensywnej Opieki
  • Pielęgniarstwo Onkologiczne
  • Pielęgniarstwo Internistyczne
  • Pielęgniarstwo Zachowawcze
  • Pielęgniarstwo Opieki Paliatywnej
  • Pielęgniarstwo Diabetologiczne
  • Pielęgniarstwo Chirurgiczne
  • Pielęgniarstwo Operacyjne
  • Pielęgniarstwo Epidemiologiczne
  • Pielęgniarstwo Operacyjne

Natomiast posiadanie tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa jest punktowane na 3 punkty z zastrzeżeniem, że punktowane są tylko te specjalizacje, które mają zastosowanie przy udzielaniu świadczeń określonego zakresu. Te specjalizacje są punktowane (poniższy wykaz, wynika ze specyfiki oddziałów szpitalnych, na które rozpisano konkurs):

  • Pielęgniarstwo Anestezjologiczne i Intensywnej Opieki
  • Pielęgniarstwo Chirurgiczne
  • Pielęgniarstwo Operacyjne
  • Pielęgniarstwo Onkologiczne
  • Pielęgniarstwo Internistyczne
  • Pielęgniarstwo Zachowawcze

Co jest interesujące, że w przedmiotowym postępowaniu konkursowym skierowanym do pielęgniarek punktacją nie są objęte kwestie dotyczące posiadanego wykształcenia zawodowego. Bez znaczenia jest zatem czy pielęgniarka jest absolwentką LM czy SM. Czy posiada tytuł licencjata pielęgniarstwa. Także nie jest brane pod uwagę w punktacji posiadanie tytułu magistra pielęgniarstwa.

Dlaczego o tym piszemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych? Dlatego, że powyżej opisana sprawa jest kapitalnym przykładem do wykorzystania w sprawach sądowych o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Jasno z materiałów konkursowych wynika, że kwestia poziomu wykształcenia nie ma żadnego znaczenia przy wykonywaniu praktyki pielęgniarki w szpitalu.

Co na to związek pielęgniarek, który forsuje w sejmie niesprawiedliwą siatkę płac swojego autorstwa? Co na to izba pielęgniarek, która poparła nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek, zbierając ze związkiem podpisy poparcia pod projektem ustawy, która odziera z godności zawodowej rzesze pielęgniarek posiadających długoletni staż pracy w zawodzie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 51

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8215 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka - podawanie leków rozkruszonych musi wynikać ze zlecenia lekarskiego.

1 min czytania
Podawanie przez pielęgniarkę rozkruszonych leków… Raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w ramach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dokonał wizytacji w jednym z Domów…
Aktualności

Pielęgniarki w obliczu medycznej marihuany w ochronie zdrowia

3 min czytania
W 2023 roku Stowarzyszenie Pielęgniarek w Stanach Zjednoczonych (ANA) podjęło decyzję o oficjalnym uznaniu opieki nad pacjentami, którzy są leczeni przy użyciu…
Aktualności

Jaki termometr bezdotykowy wybrać

2 min czytania
Termometr to urządzenie, które każdy z nas powinien mieć w swojej domowej apteczce. Pozwala zmierzyć temperaturę ciała, gdy podejrzewamy u siebie osłabienie…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki wygrały! Szpital: odwołamy się do Sądu Najwyższego.