MZ – kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do odbycia jednego kursu.

3 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek
MZ – kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do odbycia jednego kursu.

Ministerstwo stoi na stanowisku, że pielęgniarki i położne w ramach swoich kompetencji udzielają wielu różnych świadczeń zdrowotnych, a te wymagają różnych kompetencji.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie „podniesienia kwalifikacji zawodowych” finansowanym z funduszy europejskich. Projekt obejmie 12 016 (co stanowi 80% ogółu objętych wsparciem) pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych w okresie do 31 maja 2027 r., w dziedzinach pielęgniarstwa deficytowych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski. Ma to się przełożyć to na podniesienie jakości świadczonych usług pielęgniarskich i położniczych w całym kraju.

Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych i dokształcających realizowanych w 45 okręgach na terenie całej Polski oraz utworzenie platformy szkoleniowej umożliwiającej wsparcie procesu samokształcenia oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w środowisku pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zrealizowano część działań związanych z poprawą dostępu do kształcenia podyplomowego pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. W ramach zrealizowanego projektu nr POWR.07.01.00-00-0004/22, pn. Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych przeszkolonych zostało ponad 40 000 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, a zaplanowany w projekcie wskaźnik rezultatu (Liczba przedstawicieli kadry medycznej, którzy podnieśli swoje kompetencje) został osiągnięty w prawie 130%.

Jest to jednak niewiele więcej niż 13% zarejestrowanych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

Ponadto, ten projekt oferował wsparcie jedynie w jednej formie kształcenia (jednym kursie), kursy natomiast dotyczyły bardzo wąskich dziedzin.

Nowy projekt będzie dotyczył w większości nowych kwalifikacji (natomiast w przypadku kursów specjalistycznych „Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych” oraz „Komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie”, oferowanych już w projekcie nr POWR.07.01.00-00-0004/22, a dotyczących kwalifikacji, które powinna posiadać każda pielęgniarka, położna – kwalifikowane na kurs będą tylko osoby, które nie brały udziału w takim kursie w ramach zakończonego projektu).

Kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do jednego kursu – pielęgniarki i położne w ramach swoich kompetencji udzielają wielu różnych świadczeń zdrowotnych, a te wymagają różnych kompetencji. Tym samym istnieje potrzeba ciągłego doskonalenia zawodowego, zwłaszcza w kontekście zmian i potrzeb epidemiologicznych i demograficznych kraju.

W ramach realizacji projektu, poza kursami stacjonarnymi, zostanie także uruchomiona platforma szkoleniowa (on-line), oferująca kursy doszkalające, w celu upowszechnienia metody e-learningu w kształceniu ustawicznym pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

Platforma powstanie na bazie istniejącego Systemu Obsługi Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Obecnie Konto Pielęgniarki i Położnej w systemie umożliwia wgląd pielęgniarki i pielęgniarza w jej i jego dane zawarte w CRPiP oraz w informacje dotyczące składek członkowskich, wyborów samorządowych, a także zmianę danych teleadresowych.

System jest także przygotowany do obsługi punktów edukacyjnych.

Brakuje wciąż modułu szkoleniowego do istniejącego systemu, co pozwoliłoby na połączenie wielu funkcji niezbędnych z punktu widzenia pielęgniarki, pielęgniarza, położnej i położnego do rozwoju zawodowego.

Nabyte umiejętności i kwalifikacje będą wykorzystywane przez Uczestników Projektu w praktyce, w bieżącej pracy zawodowej pielęgniarki lub pielęgniarza, położnej lub położnego bezterminowo. Utworzona w ramach projektu platforma szkoleniowa, wraz z kursami, stanowić będzie rezultat twardy. Po zakończeniu projektu platforma będzie służyć kadrom pielęgniarskim i położniczym w doskonaleniu zawodowym.

Platforma będzie utrzymywana (po zakończeniu realizacji projektu) przez NIPIP.

źródło: mz.gov.pl

Kolejne informacje o powyższym programie w artykule pt. Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8765 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE.

2 min czytania
Szkolenia mają zostać przeprowadzone do dnia 31 maja 2027 roku. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wymagane posiadanie kursu kwalifikacyjnego lub tytułu specjalisty. Grupa Medyczna Profesora Zagórskiego działa od 1998 roku. We wszystkich Ośrodkach można…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: nie każde zróżnicowanie płac pielęgniarek jest dyskryminacją.

8 min czytania
Sąd: Prace pielęgniarek tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych na tych samych stanowiskach mogą różnić się co do jakości i jakości,…
Komentarze