MZ – kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do odbycia jednego kursu.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek
MZ – kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do odbycia jednego kursu.

Ministerstwo stoi na stanowisku, że pielęgniarki i położne w ramach swoich kompetencji udzielają wielu różnych świadczeń zdrowotnych, a te wymagają różnych kompetencji.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie „podniesienia kwalifikacji zawodowych” finansowanym z funduszy europejskich. Projekt obejmie 12 016 (co stanowi 80% ogółu objętych wsparciem) pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych w okresie do 31 maja 2027 r., w dziedzinach pielęgniarstwa deficytowych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski. Ma to się przełożyć to na podniesienie jakości świadczonych usług pielęgniarskich i położniczych w całym kraju.

Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych i dokształcających realizowanych w 45 okręgach na terenie całej Polski oraz utworzenie platformy szkoleniowej umożliwiającej wsparcie procesu samokształcenia oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w środowisku pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zrealizowano część działań związanych z poprawą dostępu do kształcenia podyplomowego pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. W ramach zrealizowanego projektu nr POWR.07.01.00-00-0004/22, pn. Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych przeszkolonych zostało ponad 40 000 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, a zaplanowany w projekcie wskaźnik rezultatu (Liczba przedstawicieli kadry medycznej, którzy podnieśli swoje kompetencje) został osiągnięty w prawie 130%.

Jest to jednak niewiele więcej niż 13% zarejestrowanych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

Ponadto, ten projekt oferował wsparcie jedynie w jednej formie kształcenia (jednym kursie), kursy natomiast dotyczyły bardzo wąskich dziedzin.

Nowy projekt będzie dotyczył w większości nowych kwalifikacji (natomiast w przypadku kursów specjalistycznych „Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych” oraz „Komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie”, oferowanych już w projekcie nr POWR.07.01.00-00-0004/22, a dotyczących kwalifikacji, które powinna posiadać każda pielęgniarka, położna – kwalifikowane na kurs będą tylko osoby, które nie brały udziału w takim kursie w ramach zakończonego projektu).

Kwalifikacje zawodowe pielęgniarki i położnej nie mogą ograniczać się do jednego kursu – pielęgniarki i położne w ramach swoich kompetencji udzielają wielu różnych świadczeń zdrowotnych, a te wymagają różnych kompetencji. Tym samym istnieje potrzeba ciągłego doskonalenia zawodowego, zwłaszcza w kontekście zmian i potrzeb epidemiologicznych i demograficznych kraju.

W ramach realizacji projektu, poza kursami stacjonarnymi, zostanie także uruchomiona platforma szkoleniowa (on-line), oferująca kursy doszkalające, w celu upowszechnienia metody e-learningu w kształceniu ustawicznym pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

Platforma powstanie na bazie istniejącego Systemu Obsługi Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Obecnie Konto Pielęgniarki i Położnej w systemie umożliwia wgląd pielęgniarki i pielęgniarza w jej i jego dane zawarte w CRPiP oraz w informacje dotyczące składek członkowskich, wyborów samorządowych, a także zmianę danych teleadresowych.

System jest także przygotowany do obsługi punktów edukacyjnych.

Brakuje wciąż modułu szkoleniowego do istniejącego systemu, co pozwoliłoby na połączenie wielu funkcji niezbędnych z punktu widzenia pielęgniarki, pielęgniarza, położnej i położnego do rozwoju zawodowego.

Nabyte umiejętności i kwalifikacje będą wykorzystywane przez Uczestników Projektu w praktyce, w bieżącej pracy zawodowej pielęgniarki lub pielęgniarza, położnej lub położnego bezterminowo. Utworzona w ramach projektu platforma szkoleniowa, wraz z kursami, stanowić będzie rezultat twardy. Po zakończeniu projektu platforma będzie służyć kadrom pielęgniarskim i położniczym w doskonaleniu zawodowym.

Platforma będzie utrzymywana (po zakończeniu realizacji projektu) przez NIPIP.

źródło: mz.gov.pl

Kolejne informacje o powyższym programie wkrótce na pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8759 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na umowie cywilnoprawnej. 100 PLN / godz.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki na stanowisku: Pielęgniarz / Pielęgniarka Koordynująca – Przychodnia POZ. Prężnie rozwijająca się spółka, aktualnie poszukuje osoby, która wesprze firmę…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Chcesz obdarować pielęgniarkę? 5 propozycji prezentu.

1 min czytania
Kilka pomysłów na prezent, który może sprawić uśmiech na twarzy pielęgniarki i ułatwić codzienną pracę. Prezent dla pielęgniarki lub położnej to doskonały…
Aktualności

Pielęgniarki o działaczach izby - praca w zawodzie a w izbie jako praca dodatkowa.

1 min czytania
Pielęgniarki o izbie: To wszystko jest bezsensu… Nic innego, tylko wszędzie administracja się rozrasta… Temat płac w izbie pielęgniarskiej wywołał kontrowersje. Szczegółowe…
Komentarze