Departament Pielęgniarek i Położnych przekazuje informację w zakresie zdawalności egzaminów państwowych, po których zdaniu pielęgniarka lub położna uzyskuje tytuł specjalistki w danej dziedzinie pielęgniarstwa.

2 min czytania
AktualnościDofinansowane specjalizacje
Departament Pielęgniarek i Położnych przekazuje informację w zakresie zdawalności egzaminów państwowych, po których zdaniu pielęgniarka lub położna uzyskuje tytuł specjalistki w danej dziedzinie pielęgniarstwa.

.

Departament na podstawie danych z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje o tym, że w sesji wiosennej 2010 r. średnia zdawalność na egzaminach państwowych w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa wyniosła 96,6%. Dla pielęgniarstwa: kardiologicznego, zachowawczego, diabetologicznego, pediatrycznego, opieki długoterminowej i położniczego była to modelowa zdawalność – 100%.

W porównaniu ze zdawalnością w sesji wiosennej w roku 2009, która wynosiła średnio 77,6%, oraz sesji jesiennej 2009 r., która średnio wynosiła 91,7%, jest to znacząca poprawa wyników.

Warto tu zwrócić uwagę na zdawalność w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego
i intensywnej opieki, która z niskiego pułapu 58, 7% w sesji wiosennej 2009 r., poprzez wynik 79,8% w sesji jesiennej 2009 r., osiągnęła zdawalność 91% w sesji wiosennej 2010.

Również pielęgniarstwo psychiatryczne, dziedzina kształcenia o niskiej zdawalności, w sesji wiosennej 2009 r. wynoszącej tylko 67,3%, wykazała tendencje wzrostowe, gdyż sesja jesienna 2009 to już 82,5% zdawalności (na wiosnę 2010 r. egzaminów w tej dziedzinie kształcenia nie było).

Widoczna poprawa wyników zdawalności dotyczy też dziedziny pielęgniarstwa chirurgicznego, z pułapu zaledwie 60,4% zdawalności na wiosnę 2009 r., poprzez wynik – 92,3% zdawalności na jesieni 2009 r. , osiągnęła 99% zdawalności na wiosnę 2010 r.

W dziedzinie pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania,
w 2009 roku nastąpił znaczący wzrost zdawalności, z 50% na wiosnę do 100% w sesji jesiennej.

Niewielką poprawę odnotowano w zdawalności egzaminu państwowego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej, z 55,6% w sesji wiosennej, do 62,5% w sesji jesiennej 2009 r.

Zgodnie z obowiązującym regulaminem egzaminu państwowego liczba zadań egzaminacyjnych wynosi 180, a czas trwania egzaminu 180 minut.

Wpływ na poprawę zdawalności ma m.in.:
»  weryfikacja zadań egzaminacyjnych przez zespoły ekspertów dla każdej z dziedzin pielęgniarstwa oraz aktualizacja literatury w każdej z dziedzin; 
»  publikacja na stronie internetowej CKPPiP zadań egzaminacyjnych oraz wydanie publikacji Państwowy egzamin specjalizacyjny dla pielęgniarek i położnych – z przykładowymi zadaniami egzaminacyjnymi z każdej dziedziny kształcenia; 
»  warsztaty dla organizatorów kształcenia, w trakcie których szczegółowo omawiane są formy zaliczeń szkoleń specjalizacyjnych, struktura zadań egzaminacyjnych i budowa testu egzaminacyjnego. 

Departament informuje o tym, że dla osób przystępujących do egzaminu państwowego
oraz dla organizatorów szkoleń specjalizacyjnych istnieje możliwość konsultacji
z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w sprawach dotyczących egzaminu (tel. 48 22 592 34 50 lub e-mail
[email protected]).

Powyższa informacja został opublikowana na stronie ministerstwa zdrowia w dniu 20 września 2010 roku.

.

Zobacz także:

12 maja 2010 roku – Przykład radosnej twórczości urzędników ministerstwa zdrowia. Aby zdać egzamin specjalizacyjny pielęgniarka i położna musi odpowiedzieć poprawnie na 126 ze 180 zadań testowych. Okazuje się, że nie tak do końca to twierdzenie jest prawdą.

30 stycznia 2010 roku – Przeczytaj wystąpienie redakcji Portalu i Gazety do ministra zdrowia. W sprawie pojawia się . . . ksiądz proboszcz oraz dzielnicowy.

28 kwietnia 2009 roku – Z redakcyjnej poczty: W sprawie egzaminu specjalizacyjnego: ’Nielogiczne pytania. I odpowiedzi nie wiem skąd brane. I nie mam wglądu do pytań. Więc jak mam im udowodnić prawdziwość odpowiedzi? Skąd wiem czy dobrze sprawdzili?’

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8764 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wymagane posiadanie kursu kwalifikacyjnego lub tytułu specjalisty. Grupa Medyczna Profesora Zagórskiego działa od 1998 roku. We wszystkich Ośrodkach można…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: nie każde zróżnicowanie płac pielęgniarek jest dyskryminacją.

8 min czytania
Sąd: Prace pielęgniarek tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych na tych samych stanowiskach mogą różnić się co do jakości i jakości,…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: praca pielęgniarek w oddziale nie różniła się, pod kątem wysiłku fizycznego, czy intelektualnego.

5 min czytania
Zdaniem Sądu, żaden z wymienionych przepisów nie nakłada na szpital obowiązku wymagania wykształcenia wyższego magisterskiego na stanowiskach pielęgniarskich. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze