Pielęgniarki 2018 – Oprócz pracy ponad siły, niskiego uposażenia, pogarszających się relacji w zespołach na jakość pracy ma ogromny wpływ bezpieczeństwo i higiena pracy. Pielęgniarki warunki te w swoich placówkach oceniają jako złe i bardzo złe (45%). Jako dobre i bardzo dobre 3% więcej.

3 min czytania
Aktualności

 


                                               Pani Józefa Szczurek-Żelazko
                                 Wiceminister Zdrowia

                                    Szanowna Pani Minister

W odpowiedzi na interpelację nr 20925 przedstawioną w Sejmie, stwierdziła Pani, że „(…) do Ministerstwa Zdrowia nie docierają bezpośrednie sygnały o niewystarczających obsadach pielęgniarskich (…)”. 

W związku tym, pragniemy przedstawić sprawozdanie z badań przeprowadzonych przez panią mgr Joannę Lewoniewską w imieniu Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, które pokazuje jedną z przyczyn niedocierania informacji o niedoborach personelu do Ministerstwa Zdrowia. Korzystając z okazji przedstawiamy również przerażający przekaz pielęgniarek biorących udział w rzeczonych badaniach na temat warunków BHP panujących w niektórych placówkach ochrony zdrowia. Ogólnopolskie badanie internetowe przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z użyciem kwestionariusza ankiety w grupie 384 aktywnych zawodowo pielęgniarek. 

Część pierwsza

Część druga

Oprócz pracy ponad siły, niskiego uposażenia, pogarszających się relacji w zespołach na jakość pracy ma ogromny wpływ bezpieczeństwo i higiena pracy w danym zakładzie opieki zdrowotnej. Ankietowani warunki te w swoich placówkach oceniają jako złe i bardzo złe (45%). Jako dobre i bardzo dobre podaje tylko 3% więcej. Nie ma zdania na ten temat 7%. 

Środki do higieny i dezynfekcji są niskiej jakości, a środki do czyszczenia powierzchni dawkuje się tak, że do niczego nie starcza. Sprzęt jest przestarzały, a uszkodzenia nie naprawianie na bieżąco, ale cały czas w obiegu pracy muszą być. Jednym słowem źle rozumiana oszczędność”.

Okna, które przy wietrze wylatują. Gdy jest burza lub silny wiatr przeciekają. Odrywająca się wykładzina, na której można się potknąć. Brak biurka. Wypełniam dokumentację na stole, na którym jemy posiłki, przy którym nie można komfortowo usiąść – trzeba siedzieć w  pozycji, która  obciąża  kręgosłup. Brak  wystarczającego oświetlenia. Itp.”

Brak remontów, stary sprzęt, za mało sprzętu, częste awarie, braki kadrowe, braki rozsądnych rozwiązań systemowych w szpitalu (…)”.

Braki w kadrze pielęgniarskiej, podnoszenie pacjentów ponad dopuszczalne normy bhp, zostawanie po godzinach z powodu raportu i przyjęć w czasie zmian dyżuru, zajmowanie się myciem basenów, stolików pacjentów z powodów braków salowych, noszenie i rozpakowywanie ciężkich kartonów z płynami i rożnymi sprzętami.

Praca na złym sprzęcie, bez przeglądów technicznych, wielokrotnie naprawianym. Sprzęt jednorazowy jest wiele razy resterylizowany. Brak ochrony radiologicznej.

„Nieprzestrzegane są zasady bhp, brak sprzętu pomocniczego typu rolki, zepsute wózki, podnoszenie chorych w okrojonym składzie”.

„Złe warunki sanitarne, brudne pomieszczenia, żółta woda z umywalek, brak czystych kołder, poduszek, wykorzystywane bez prania dla kolejnych pacjentów. Opatrunki bez kolejności „czyste –  brudne”.

„Zła organizacja pracy, bezpłatne nadgodziny, mobbing, brak urlopu, za mała obsada na dyżurze, zbyt dużo pacjentów na jedną pielęgniarkę, brak  przerw  na  posiłki, picie  i toaletę, wykonywanie nie swoich obowiązków.”

Część trzecia

(…)

W imieniu środowiska pielęgniarskiego i położniczego, Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych, reprezentujące praktyków zawodu, zwraca się z prośbą o pilne i ostateczne zajęcie się warunkami pracy pielęgniarek i położnych.

Oczekujemy stworzenia realnych norm zatrudnienia, mając na względzie bezpieczeństwo pacjenta i personelu medycznego, który ma zapewniać wysokiej jakości świadczenia zdrowotne oraz wprowadzenie ich w życie. Brak realnego wzrostu wynagrodzenia adekwatnego do wykonywanych obowiązków i wykształcenia w najbliższym czasie będzie skutkowało pogłębieniem problemu niedoborów kadrowych wśród pielęgniarek. Państwa  działania   skierowane   na     przyszłych  studentów  pielęgniarstwa  nie    zapewnią w żadnym wypadku poprawy obecnej, krytycznej sytuacji w środowisku pielęgniarskim. Oczekujemy również wprowadzenia systemu egzekwowania na pracodawcach wywiązywania się z przepisów prawa. 

            Mamy nadzieję na dobrą współpracę teraz i w przyszłości.

Z wyrazami szacunku

Gilbert Kolbe
Dział Public Relations
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe

Zobacz więcej informacji na: pielegniarkicyfrowe.pl 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8190 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Czy pielęgniarki i lekarze są gotowi na nowe uprawnienia pielęgniarek?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku,…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Od 2006 roku ponad 3 tys. pielęgniarek uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd: postawa pracodawcy wobec pielęgniarek była naganna.

10 min czytania
Sąd: pracodawca z pielęgniarkami postępował nagannie… Poniżej publikujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego z lutego 2024 roku, który rozpatrywał odwołanie od wyroku Sądu…
Komentarze