Pielęgniarki: jedno miejsce pracy. Stanowisko ministerstwa.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki - praca w jednym miejscu
Pielęgniarki: jedno miejsce pracy. Stanowisko ministerstwa.

Na jakim etapie jest realizacja rozporządzenia o pracy w jednym miejscu przez pracowników medycznych pracujących z osobami COVID-dodatnimi? O tym opowiada portalowi Cowzdrowiu Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.


Pielęgniarka/Pielęgniarz – praca w jednym miejscu

Portal Cowzdrowiu.pl Aleksandra Kurowska: Pani Minister, jak idzie wdrażanie rozwiązania „jeden medyk – jeden etat”? Czy wiadomo, ilu lekarzy z tego skorzysta? Czy są jakieś problemy, niejasności?

Józefa Szczurek-Żelazko: Jeśli chodzi o rozporządzenie i polecenie dla NFZ w sprawie wypłaty dodatków i rekompensat za pracę w jednym miejscu, to dotyczą one jednoimiennych szpitali zakaźnych i oddziałów zakaźnych w szpitalach wieloprofilowych przeznaczonych wyłącznie dla pacjentów z koronawirusem.

W rozporządzeniu wskazujemy, że dyrektor podmiotu leczniczego stworzy wykaz stanowisk, na których pracownicy będą objęci ograniczeniem w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Celem tego rozwiązania jest przede wszystkim ograniczenie transmisji poziomej koronawirusa. Mamy wiele przykładów tego, że to pracownicy służby zdrowia byli przekaźnikami wirusa, pracując w kilku miejscach. Żeby to ograniczyć, Minister Zdrowia podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia. Objęci nim będą ci pracownicy, którzy na co dzień mają bezpośredni kontakt z pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Ile szpitali złożyło listy pracowników do objęcia przepisami?

Czytaj całą rozmowę na portalu Cowzdrowiu w artykule pt. Ponad 100 szpitali wystąpiło o pieniądze na 1 medyk – 1 etat

źródło: Cowzdrowiu.pl 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 



Zobacz także:

Jaka jest liczba zarażonych pielęgniarek, lekarzy, ratowników i innych pracowników.

Ubezpieczenie pielęgniarek. Ciąg dalszy skandalu.

Pielęgniarki: szpitale nie wiedzą jak obliczyć rekompensaty.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze