25 pielęgniarek obsługuje 38-łóżkowy oddział chirurgiczny.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa
25 pielęgniarek obsługuje 38-łóżkowy oddział chirurgiczny.

Izba pielęgniarek – pielęgniarka wykonuje usługi

W artykule redakcyjnym z dnia 23 października 2023 roku pt. Pielęgniarki – zobacz przykład obsady i kwalifikacji w oddziale wewnętrznym, poruszyliśmy zagadnienie dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek.

Na przykładzie oddziału internistycznego analizowaliśmy obsadę personelu pielęgniarskiego względem liczby łóżek na oddziale. Ponadto zwróciliśmy uwagę na kwalifikacje posiadane przez zespół pielęgniarek. Powyższe informacje uzupełniliśmy o dane dotyczące opiekunów medycznych, którzy w zasadniczy sposób przyczyniają się do odciążenia pielęgniarek od podstawowych czynności higieniczno – pielęgnacyjnych.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zdaje sobie sprawę, że pielęgniarki nie obsługują tylko wykonują świadczenia zdrowotne. Jednak tytuł artykułu jest zgodny z nazewnictwem używanym przez izby pielęgniarskie. Bowiem zgodnie z uchwałą zjazdu krajowego z 2023 roku w sprawie Kodeksu Etyki Zawodowej..

… pielęgniarka i położna, nie może żądać od pacjentów dodatkowego wynagrodzenia ani też uzależniać swych usług od uzyskania korzyści materialnych (…).

Określenie użyte w uchwale izby pielęgniarskiej jest kuriozalne. Bowiem pielęgniarka nie wykonuje usług lecz świadczenia zdrowotne.

Poniżej przeanalizujemy liczebność zespołu pielęgniarskiego w oddziale chirurgiczny. Dane pochodzą ze strony internetowej jednego z podmiotów leczniczych.

Szpital podaje, że na 38-łóżkowym oddziale chirurgicznym zespół pielęgniarek liczy 24 osoby plus pielęgniarka oddziałowa.

Pielęgniarka oddziałowa posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

7 pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa posiada jednocześnie tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii. Kolejne 3 pielęgniarki są absolwentkami studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Natomiast 2 osoby są po studiach licencjackich.

Cztery osoby wchodzące w skład kadry pielęgniarskiej odbyły szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

Szpital podaje, że kolejne 7 osób posiada tytuł zawodowy pielęgniarka.

Przypominamy, że normy zatrudnienia w oddziale zabiegowym wynoszą 0,7 pielęgniarki na jedno łóżko.

Wobec powyższego w tym oddziale chirurgicznym obsada pielęgniarska powinna wynosić odpowiednio:

38 łóżek x 0,7 = 27 pielęgniarek

W oddziale zgodnie z obowiązującymi normami powinno wykonywać praktykę zawodową 27 pielęgniarek (w tym piel. Oddziałowa). Dodajmy jeszcze jedną informację. W oddziale zatrudniony jest jeden opiekun medyczny.

Natomiast same powyższe liczby nie ukazują sytuacji w zakresie przestrzeganiu lub łamania norm zatrudnienia pielęgniarek.

Po pierwsze: nie mamy informacji w jakim wymiarze etatu są zatrudnione osoby z personelu pielęgniarskiego. Może nie wszystkie osoby są na pełnym etacie. Z drugiej strony, w skład kadry pielęgniarskiej może wchodzą osoby wykonujące zawód pielęgniarki na umowach cywilnoprawnych. Także one mogą pracować w wymiarze poniżej 168 godzin miesięcznie albo ponad 300 godzin.

Po drugie: powszechnym zjawiskiem na szpitalnych oddziałach są tzw. dostawki, które formalnie nie zwiększają liczby łóżek w oddziale, natomiast ich obecność powinna skutkować zwiększeniem liczby personelu pielęgniarskiego dla zapewnienia dotrzymania przedmiotowych norm zatrudnienia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Dwie oferty pracy dla pielęgniarek. 7-11 tys. PLN.