Szkolenia pielęgniarek – czy wszystkie zdające osoby pozytywnie zakończyły egzamin specjalizacyjny?

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek – czy wszystkie zdające osoby pozytywnie zakończyły egzamin specjalizacyjny?

Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych

Po miesięcznej przerwie w przeprowadzaniu egzaminów państwowych, 25 października pielęgniarki wróciły na sale egzaminacyjne. Test wiedzy, do którego przystąpiły pielęgniarki dotyczył dziedziny pielęgniarstwa opieki długoterminowej.

Przed pielęgniarkami i położnymi jeszcze 10 egzaminów, które będą odbywać się w terminie od 26 października do 20 listopada 2023 r.

O wynikach ostatniego egzaminu – w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego, pisaliśmy w artykule pt. Szkolenia pielęgniarek – kolejne pielęgniarki zostały specjalistkami.

Pielęgniarstwo opieki długoterminowej

Celem kształcenia pielęgniarek w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej jest przygotowanie pielęgniarki do udzielania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki długoterminowej nad przewlekle chorym w warunkach stacjonarnych i domowych.

Warto zaznaczyć, że według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponad 2,2 tys. pielęgniarek, posiadających tytuł zawodowy specjalisty pielęgniarstwa opieki długoterminowej jest czynnych zawodowo, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, mających umowę z NFZ.

Egzamin pielęgniarek

W obecnie trwającej sesji egzaminacyjnej do testu wiedzy przystąpiło 187 pielęgniarek i 184 (ponad 98%) z nich uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Nowym specjalistom gratulujemy!

Na podstawie danych przedstawionych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych można zauważyć, że od 2020 roku liczba osób zainteresowanych podjęciem kształcenia w tej dziedzinie, a co za tym idzie, przystąpieniem do egzaminu specjalizacyjnego jest raczej malejąca.

Poniżej przedstawiamy liczby pielęgniarek przystępujących do egzaminów w przedmiotowej dziedzinie, w ostatnich latach:

2019 rok – 370 pielęgniarek
2020 rok – 141 pielęgniarek
2021 rok – 219 pielęgniarek
2022 rok – 293 pielęgniarki
2023 rok – 210 pielęgniarek

źródło: ckppip.edu.pl, dane Narodowego Funduszu Zdrowia

Wczoraj (26 października) pielęgniarki przystąpiły do egzaminu w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego. W najbliższych dniach będziemy informować o ich postępach.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

905 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: Pielęgniarki z grupy 2 mają uprawnienia ale ich nie wykorzystują.