Badanie fizykalne w praktyce pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych
Badanie fizykalne w praktyce pielęgniarek.

Pielęgniarki – przeprowadzenie badania fizykalnego

Badanie fizykalne to część procesu, podczas którego lekarz lub pielęgniarka mogą poznać stan zdrowia pacjenta. Badanie ma na celu postawienie prawidłowej diagnozy oraz zaproponowanie dalszych działań leczniczych. Najważniejsza w badaniu fizykalnym jest zawsze rozmowa z pacjentem, przeprowadzenie wywiadu, a następnie za pomocą odpowiednich metod, takich jak: oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie czy też obmacywanie (palpacja) zbieranie informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Badanie fizykalne – kurs dla pielęgniarek

Wywiad oraz badanie fizykalne może zostać przeprowadzone przez pielęgniarkę tylko po odbyciu specjalistycznego kursu. Celem takiego kształcenia jest poznanie kompetencji samodzielnego, kompleksowego badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta dorosłego oraz analizy wyników badania w kierunku sformułowania wniosków pozwalających na planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej.

Jednym z organizatorów kursu specjalistycznego wywiad i badanie fizykalne jest Europejskie Centrum Kształcenia Podyplomowego. Kurs trwa 100 godzin dydaktycznych:

  • zajęcia teoretyczne – 75 godzin
  • zajęcia praktyczne -25 godzin.

Zobacz więcej informacji o kursie, organizatorze szkolenia oraz cenie za szkolenie w poniższym linku.

Wyszukiwarka szkoleń dla pielęgniarek i położnych

Na Portalu Pielęgniarek i Położnych stworzyliśmy wyszukiwarkę kursów i szkoleń. Jest to praktyczna funkcjonalność Portalu, w której pielęgniarki i położne znajdą informacje o dodatkowym kształceniu. Zamieszczone w wyszukiwarce oferty szkoleń są zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu szkoleń, które może odbywać pielęgniarka i położna. Przy każdym szkoleniu zamieszczono liczbę godzin zajęć teoretycznych i praktycznych.

Badanie fizykalne w pielęgniarstwie – literatura dla pielęgniarek

Książka, która z pewnością przyda się każdej pielęgniarce podczas odbywania kursu specjalistycznego to “Badanie fizykalne w pielęgniarstwie” pod redakcją naukową Danuty Dyk, wydawnictwa PZWL. Najnowsza publikacja ukazała się w 2020 roku.

W każdym rozdziale publikacji uwzględniono elementarne zagadnienia dotyczące anatomii, zasad i sposobu badania oraz dokumentację wyników w ujęciu tabelarycznym. W dokumentacji wyników badania podmiotowego i przedmiotowego na tle cech prawidłowych uwzględniono objawy chorobowe w obrębie układu czy narządu. Poszczególne techniki badań zostały dokładnie zilustrowane.

Wydanie zostało zaktualizowane i poszerzone o dwa nowe rozdziały: jeden z nich dotyczy odrębności badania podmiotowego i przedmiotowego osoby w wieku geriatrycznym, drugi – jak uzyskane wyniki badania podmiotowego i przedmiotowego dokumentować i zastosować do oceny sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Publikacja niezbędna na każdym etapie kształcenia pielęgniarek i położnych, a także w codziennej praktyce.

źródło: PZWL

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

208 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płac

Panie ministrze, skrzywdził Pan wiele pielęgniarek.