Bieżące kalendarium akcji strajkowej 1000 pielęgniarek i położnych w dwóch szpitalach w Biesku-Bialej oraz trzech na Żywiecczyźnie w Międzybrodziu, Bystrej i Żywcu. Pielęgniarki odeszły od łożek. W środę ropoczęły głodówkę. 32 KOMENTARZE.

2 min czytania
AktualnościStrajk pielęgniarek i położnych na Podbeskidziu.

 

16 lutego – to już ósma doba strajku pielęgniarek i położnych. Głoduje 40 osób. O dialog w sprawie protestu apeluje Solidarność Podbeskidzia. Protestujące pielęgniarki odwiedziły z wyrazami poparcia pielęgniarki ze szpitali w Tychach oraz Pszczynie. O zainteresowanie protestem przez MZ wnioskuje w apelu do pani Ewy Kopacz poseł na sejm. "Całkowicie niezrozumiała jest bierność kierowanego przez Panią resortu. Ministerstwo Zdrowia nie może udawać, że nic się nie dzieje i czekać, aż problem sam się rozwiąże"! Szkoda, że poseł używa zwrotu "siostry".

13 lutego 34 pielęgniarki prowadzą głodówkę. Protestujące pielęgniarki zarzucają dyrektorom szpitali, że są winni sytuacji, w której szpitale pracują w systemie ostrego dyżuru. W ten sposób narażają zdrowie i życie pacjentów. Wobec powyższego pielęgniarki zapowiadają wniesienie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez dyrektorów szpitali.

12 lutego – Sześć pielęgniarek musiało przerwać głodówkę ze względu na stan zdrowia. Kolejnych 30 pielęgniarek gotowych na rozpoczęcie głodówki.

Pielęgniarki złożyły dzisiaj kompromisową propozycję dyrekcji szpitala, obniżając pierwotną wysokość żądanej podwyżki.

 

11 lutego 2010 roku Strajkują pielęgniarki w Szpitalu Ogólnym i Wojewódzkim w Bielsku-Białej, Szpitalu Powiatowym w Żywcu, Specjalistycznym Szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej Śląskiej oraz Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Międzybrodziu Bialskim.

Dyrekcja szpitala w Żywcu  zaproponowała 5-procentową podwyżkę. Taka propozycja nie satysfakcjonuje pielęgniarek.  To 80-100 zł. Pielęgniarki rozpoczęły strajk głodowy. Żaden z lekarzy nie zgodził się podjąć opieki medycznej nad głodującymi.

14 pielęgniarek i dwie położne głodują w szpitalu wojewódzkim w Bielsku – Białej. Strajkuje 300 z 450 zatrudnionych pielęgniarek. Cztery pielęgniarki głodują w Bystrej Śląskiej.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Bielsku – Białej złożył wczoraj w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (strajk nielegalny). Trafiły tam także zawiadomienia od innych dyrektorów.

Zobacz wideo

10 lutego 2010 roku – Pielęgniarki domagają sie przede wszystkim podwyżki płac do wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie pensji zasadniczej. W pięciu zakładach opieki zdrowotnej strajkuje około 1000 pielęgniarek. W bielskim Szpitalu Wojewódzkim do strajku przystąpiło 168 pielęgniarek. 140 pracowało, bo odejście od łóżek pacjentów w takich oddziałach jak anestezjologia, urologia czy stacja dializ stanowiłoby zagrożenie życia. Pielęgniarki czują się lekceważone bo podwyżki płac w tych placówkach dotyczyły tylko grupy zawodowej lekarzy. "Żadne inne formy protestu nie przyniosły rezultatów. Dyrektorzy mówią nam tylko, że nie mają pieniędzy na podniesienie naszych pensji, podczas gdy na podwyżki innych grup jakoś je znajdują."

Mariusz Mielcarek

Zobacz także artykuł z Nr 5 Gazety Pielęgniarki i Położnej pt. "Polskich pielęgniarek niezdolność do zakończonego sukcesem ogólnopolskiego strajku"

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze