Co robią pielęgniarki z grupy 2 siatki płac?

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Co robią pielęgniarki z grupy 2 siatki płac?

Jawne pokrzywdzenie najstarszych i najbardziej doświadczonych pielęgniarek i położnych

W jednej z ostatnich interpelacji do ministra zdrowia pan poseł Krzysztof Śmiszek w dniu 7 marca 2023 roku poruszył sprawę „jawnego pokrzywdzenia najstarszych i najbardziej doświadczonych pielęgniarek i położnych”.

Poseł na prośbę środowiska pielęgniarskiego z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu porusza kwestię współczynników pracy, które uzależniają wysokość minimalnego wynagrodzenia od poziomu wykształcenia, premiując pracowników, którzy ukończyli studia wyższe i mają dyplom magisterski.

Poseł przypomina, że do 2000 r. w Polsce obowiązywało kilka równoległych modeli kształcenia pielęgniarek i położnych: w tym także 5-letnich liceów medycznych oraz 2-letnich policealnych szkół medycznych lub medycznych studiów zawodowych. Ich absolwenci otrzymywali pełne prawa do wykonywania pracy na stanowisku pielęgniarskim lub położniczym.

Powyższe rozwiązania płacowe zawarte w ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych skutkują jawnym pokrzywdzeniem najstarszych i najbardziej doświadczonych pielęgniarek i położnych, które zarabiają mniej tylko ze względu na formalny profil wykształcenia.

Dla przykładu: pielęgniarka z 37-letnim stażem pracy, która ukończyła studium zawodowe zarabia 2 tys. PLN miesięcznie mniej od pielęgniarki z 5-letnim stażem, ale posiadającej dyplom szkoły wyższej.

Poseł na zakończenie powyższej interpelacji pyta ministra zdrowia:

Czy ministerstwo planuje działania legislacyjne lub formalne, które skutkowałyby usunięciem opisywanej nierówności w wynagrodzeniu? Jeśli tak, proszę o ich opisanie oraz przybliżony termin realizacji.

źródło: sejm.gov.pl

Absurdalne zapisy w siatce płac pielęgniarek inspiracją dla radosnej twórczości dyrektorów szpitali

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu i Położnych już w ubiegłym roku ostrzegała, że dyrektorzy szpitali w celu zabezpieczenia się przed pozwami o nierówne traktowanie w zatrudnieniu zaczną w ramach radosnej twórczości wypisywać fikcyjne zakresy obowiązków dla pielęgniarek i położnych, które zostały zaszeregowane do grupy 2 z wynagrodzeniem zasadniczym 7 304 PLN.

Przykłady takiej twórczości przedstawiamy systematycznie użytkownikom pielegniarki.info.pl Osoby wykonujące praktykę zawodową momentalnie wyczuwają, kiedy mamy do czynienia z fikcyjnym naginaniem realiów wykonywania zawodu pielęgniarki.

Poniżej kolejny z przykładów. Jeden ze szpitali płaci więcej osobom zaszeregowanym do grupy 2 gdyż, według kierownictwa szpitala, pielęgniarki te:

  1. przygotowujja i przeprowadzaja szkolenia wewnątrzoddziałowe,
  2. opracowują programy edukacyjne i wskazówki pielęgniarskie,
  3. czynnie uczestniczą i inicjują aktualizacje procedur, standardów i programów poprawy jakości opieki,
  4. pełnią funkcję opiekuna dla absolwentów podejmujących pierwszą pracę w zawodzie lub po dłuższej przerwie w pracy w zawodzie,
  5. są liderami we wdrażaniu procedur w miejscu pracy,
  6. uczestniczą w pracach komitetów, zespołów i komisji działających w szpitalu.

Jakie jest zdanie w tej sprawie użytkowników pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 41

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
Komentarze
×
Aktualności

Wyczyny pielęgniarek oddziałowych z grafikami.