Czy keratynowe prostowanie włosów jest groźne dla zdrowia?

2 min czytania
Aktualności
Czy keratynowe prostowanie włosów jest groźne dla zdrowia?

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o zabiegu keratynowego prostowania włosów. Zaraz po zabiegu, podczas którego włosy poddawane są działaniu specjalnego preparatu keratynowego, zmienia się diametralnie ich wygląd.

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o zabiegu keratynowego prostowania włosów. Zaraz po zabiegu, podczas którego włosy poddawane są działaniu specjalnego preparatu keratynowego, zmienia się diametralnie ich wygląd. Włosy są idealnie gładkie, proste, wyglądają bardzo zdrowo. W preparatach używanych do zabiegu prostowania włosów wykorzystuje się jednak aldehyd mrówkowy, czyli formaldehyd. Czy keratynowe prostowanie włosów jest w związku z tym bezpieczne?

Jak przebiega keratynowe prostowanie włosów?

Sam zabieg keratynowego prostowania włosów nie jest zbyt skomplikowany. W trakcie wprasowuje się w struktury włosów specjalny preparat keratynowy. W tym celu wykorzystywane jest rozgrzana do temperatury 230 stopni C prostownica (listę odpowiednich prostownic znajdziesz tutaj). Keratyna podczas zabiegu odbudowuje ubytki włosa, bezpośrednio po zabiegu włosy prostują się na całej długości.

W tym miejscu warto podkreślić, że sam zabieg prostowania keratynowego to de facto zabieg regeneracyjny. Keratyna to białko, które jest naturalnym budulcem włosów.

Zabieg ten ma swoje początki w Brazylii. W tamtym rejonie kobiety mają najczęściej gęste kręcone włosy, które jednak są zniszczone od słońca.  Wiele pań w Brazylii uskarża się także na problem puszenia się włosów. W odpowiedzi na często występujące problemy pielęgnacyjne zaczęto przeprowadzać zabieg keratynowego prostowania – z jednej strony miał on pomóc w ujarzmieniu loków, z drugiej strony miał zabezpieczać włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i wilgoci w powietrzu.

Jak działają preparaty z keratyną na włosy?

Podczas zabiegu dochodzi do rozchylenia łusek włosa pod wpływem ciepła prostownicy. W efekcie keratyna może wniknąć do środka włosa, wypełniając powstałe w jego strukturze ubytki. Następnie łuski zostają zamknięte, łodyga włosa zostaje zregenerowana.

Podczas zabiegu należy trzymać na włosach specjalny preparat z keratyną przez mniej więcej pół godziny. W końcowej fazie zabiegu suszy się pasma włosów, używając suszarki ustawionej na średnią temperaturę.

Bezpieczeństwo keratynowego prostowania włosów

Jak widać, samo przeprowadzenie zabiegu prostowania keratynowej nie jest ani niebezpieczne ani skomplikowane. A czy oferowane na rynku preparaty keratynowe są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Wiele pań, które mają za sobą prostowanie keratynowe, może potwierdzić, że zapach preparatów fryzjerskich z keratyną jest niezbyt przyjemny. Fakt ten można łatwo wytłumaczyć – preparaty te mają w swoim składzie aldehyd mrówkowy, czyli formaldehyd. Substancja ta jest niezbędna, aby doszło do penetracji wnętrza włosa, by keratyna mogła wniknąć głęboko w łodygę włosa.

Zależy Ci na bezpieczeństwie? Przed wyborem konkretnego preparatu do prostowania włosów, zwróć uwagę na to, czy ma on wszystkie wymagane w Unii Europejskiej certyfikaty. Poza tym warto stawiać na profesjonalne produkty fryzjerskie, których skład został starannie przebadany.

Koszty zabiegu

Pochodzący z Brazylii zabieg zaczął być przeprowadzany w europejskich salonach już w okolicach roku 2000. W tamtym czasie koszty prostowania keratynowego były bardzo wysokie Z czasem zabieg przestał być jednak dostępny tylko dla najzamożniejszych klientek salonów. Obecnie koszt prostowania keratynowego to najczęściej 300-600 zł. Zresztą można zaoszczędzić, kupując profesjonalny zestaw do prostowania keratyną i przeprowadzając zabieg w warunkach domowych. Wejdź na fryzomania.pl i zobacz wszystkie produkty.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1047 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Czy pielęgniarki i lekarze są gotowi na nowe uprawnienia pielęgniarek?

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem zamieszczony na naszym Facebooku,…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wyniki kolejnego egzaminu specjalizacyjnego.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Od 2006 roku ponad 3 tys. pielęgniarek uzyskało kwalifikacje potrzebne do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd: postawa pracodawcy wobec pielęgniarek była naganna.

10 min czytania
Sąd: pracodawca z pielęgniarkami postępował nagannie… Poniżej publikujemy fragmenty orzeczenia Sądu Okręgowego z lutego 2024 roku, który rozpatrywał odwołanie od wyroku Sądu…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarka a zamienniki lekówPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki o podawaniu zamienników. Nie jesteśmy matołami.