Czy system dofinansowania studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych jest sprawiedliwy? Dlaczego pielęgniarka zainteresowana tymi studiami jest uzależniona od tego czy dana uczelnia wystąpi o środki finansowe z UE? 37 KOMENTARZY.

3 min czytania
AktualnościDofinansowane studia pomostowe. 145 KOMENTARZY.Dyskusje na Portalu według działów
Czy system dofinansowania studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych jest sprawiedliwy? Dlaczego pielęgniarka zainteresowana tymi studiami jest uzależniona od tego czy dana uczelnia wystąpi o środki finansowe z UE? 37 KOMENTARZY.

 

Obecnie w Polsce jest 64 uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo. Tylko 53 z nich wystąpiło o środki finansowe na prowadzenie dofinansoanych studiów pomostowych. Efekt? Na przykład pielęgniarki z Poznania, Koszalina w roku akademickim 2009 / 2010 nie będą miały możliwości odbycia dofinansowanych studiów pomostowych.

Mariusz Mielcarek


 

Z redakcyjnej poczty: położna w sprawie dofinansowanych studiów pomostowych – 'A może by tak doprowadzić by pieniądze szły za konkretnym studentem’. 

Dzień dobry.
Piszę w sprawie problemu studiów pomostowych dla położnych dofinansowywanych z funduszy unijnych. Otóż my położne z regionu Lubelszczyzny nie mamy takich możliwości gdyż jedyna uczelnia wyższa uprawniona do kształcenia położnych a mianowicie Uniwersytet Lubelski nie jest zainteresowany pozyskiwaniem tych środków i nie składał wniosku i nie będzie składał .
Wyjaśnienie jakie otrzymałam jest mianowicie takie ,że rzekomo jest niskie zainteresowanie położnych tego typu studiami ale nie zniechęciło ich do tego by ogłosić nabór na płatne studia pomostowe dla położnych. To jest jawne szubrawstwo że nie nazwę tego inaczej. My położne tak długo czekałyśmy na studia pomostowe ale finansowane z UE gdyż wiadomo, że nie stać nas nas płacenie tak wysokich haraczy uczelniom za wyrównanie kwalifikacji do poziomu europejskiego kształcenia bo za to powinien zapłacić budżet państwa skoro zgodził się na takie warunki. Nauczyciele którzy mieli obowiązek podniesienia kwalifikacji do poziomu licencjata budżet państwa za ich kształcenie zapłacił bez mrugnięcia. Powstało wówczas dużo ośrodków by pozwolić nauczycielom zdobyć te kwalifikacje .U nas jest odwrotnie. O ile pielęgniarki mają dość dużą ilość uczelni umożliwiającym kształcenie pomostowe za darmo to położne maja bardzo trudną sytuację jeśli chodzi o możliwość wyboru. Jeśli nie Lublin to dopiero aż Warszawa lub jeszcze dalej. To jest kpina z naszego zawodu i po raz kolejny własne środowisko daje nam pstryczka w nos nie dbając o możliwości bezpłatnego podnoszenia kwalifikacji. O ironio na tej uczelni wykładowcą jest konsultant w dziedzinie położnictwa ,która wszędzie publicznie wygłasza,że zależy jej by położne były jak najlepiej wykształcone .Nie robi nic by postarać się o fundusze unijne na tego typu kształcenie. Nawet jak było mniej zgłoszonych w ubiegłym roku kandydatek nie pofatygowano sie aby ogłosić dodatkowy nabór .
Jak zmusić uczelnie by nie żerowały na własnym środowisku tylko sięgało po pieniądze unijne przeznaczone na kształcenie. Dla mnie jest jasne że uczelnia nie dba o renomę i choć ma najniższe notowania w rankingu uczelni wyższych medycznych nie robi nic by w końcu zacząć dbać o renomę.
Dla nich obce jest stare ale jakże aktualne jest powiedzenie Klient nasz pan.Kto nie ma kasy lub nie chce jeździć po całej Polsce za uczelnia niech siedzi cicho i nie narzeka. Albo płacze i płaci bo wiedza kosztuje.
Nie rozumiem tego.
A może by tak doprowadzić by pieniądze szły za konkretnym studentem a wnioski na dofinansowane przyjmowałyby Okręgowe Izby w końcu one za kształcenie również są odpowiedzialne. Albo ministerstwo powinno zobowiązywać uczelnie do organizowania kształcenia pomostowego. Wówczas uczelnia nie wykręcałaby się frekwencją tylko robiła to do czego została powołana i za publiczne pieniądze [notabene nas wszystkich] kształciła wszystkich zainteresowanych a nie tylko wybranych .O frekwencję wówczas nie będzie musiała się martwić jak będzie możliwość darmowych studiów pomostowych .
Proszę o pomoc i ewentualne sugestie.

Z poważaniem

Położna

 

Interesujesz się dofinansowanymi studiami?

Musisz przeczytać Raport Gazety Pielęgniarki i PołożnejDofinansowane studia pomostowe

Dofinansowane studia pomostowe 2009

Informacje ogólne

Rozmowa ze studentką

Wykaz uczelni

Informator Gazety Pielęgniarki i Położnej- Studia pomostowe – praktyki zawodowe

 

Zobacz także:

Dofinansowane studia pomostowe 2009. Zobacz na których uczelniach studia pomostowe będą całkowiecie za darmo, a na których pielęgniarka będzie musiała dopłacić (nie więcej niż 350 zł za semestr). Przedmiotowe studia prowadzić będą 53 uczelnie – zobacz ich wykaz. 

Informator Gazety i Portalu Pielęgniarek i Położnych – studia pomostowe

Obowiązujące regulacje prawne według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – studia pomostowe

Aktualności według działów – dofinansowane studia pomostowe

Interpelacje posłów i senatorów według działów – dofinansowane studia pomostowe

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8005 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze