Dodatki dla pielęgniarek po 20 latach pracy.

4 min czytania
Aktualności
Dodatki dla pielęgniarek po 20 latach pracy.

Prezydent żartuje. Mówi o 67-letnich pielęgniarkach

Nie milkną echa wypowiedzi Pana Prezydenta w sprawie pielęgniarek emerytek. Sprawę opisaliśmy w artykule pt. Prezydent Duda zakpił z 67-letnich pielęgniarek.

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych pisze do prezydenta

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym

Żarcik Pana Prezydenta jest szczególnie niskich lotów w kontekście obecnej sytuacji kadrowej w pielęgniarstwie. Różne gremia zastanawiają się w jaki sposób zatrzymać w zawodzie pielęgniarki, które osiągają wiek emerytalny. Jak wykorzystać ich potencjał. Przedstawiamy kilka wypowiedzi dotyczących podnoszonych powyżej kwestii.

Przytaczamy fragment informacji z posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia, który obradował w dniu 2 grudnia 2021 roku.

W czasie dyskusji poruszono szereg aspektów dotyczących aktualnej sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych. Dotyczyły one m.in. zachęt dla absolwentów szkół medycznych, jak i wobec tych w wieku emerytalnym. (…)

źródło: dialog.gov.pl

Dodatek dla pielęgniarek do emerytury

W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek wypowiedział się w dniu 25 maja 2022 roku poseł Marek Dyduch. Na posiedzeniu plenarnym sejmu postulował dodatek dla pielęgniarek, które będą pobierały emeryturę.

Poseł Marek Dyduch:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Mam takie pytanie. Zawód pielęgniarki jest bardzo trudny. W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy chcą łatwo żyć, niewiele osób się tam garnie, a w dodatku mają niskie płace. Ale czy można byłoby w systemie doprowadzić do takiej sytuacji, że np. po 20 latach pracy jako pielęgniarka, w różnych aspektach, byłby dodatek do emerytury 500 zł czy 1 tys. zł, bo to mobilizowałoby takie osoby, żeby poszły na emeryturę i miły więcej z tego tytułu.

źródło: sejm.gov.pl

Te pielęgniarki musimy zatrzymać w systemie

W sejmie funkcjonuje Parlamentarny Zespół ds. Pielęgniarek, Położnych i Pracowników Opieki Zdrowotnej. Ostatnie posiedzenie tego zespołu odbyło się w dniu 9 czerwca 2021 roku. Przedmiotem obrad zespołu była kwestia wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, w kontekście uchwalonej przez sejm, nowej siatki płac w nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników podmiotów leczniczych.

Szczególna uwaga uczestników spotkania została skupiona także na możliwościach wykorzystania doświadczenia zawodowego pielęgniarek, które osiągnęły wiek emerytalny. A właśnie te pielęgniarki są najniżej wynagradzane.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Ewa Janiuk:

(…) Jeżeli chodzi o stan aktualny i perspektywy na najbliższy czas uważam, że warto jest o tych danych mówić, bo jeżeli słyszymy o tym, że zwiększyła się liczba szkół kształcących pielęgniarki i położne w ciągu ostatniego roku, ostatnich dwóch lat – tak, zgadza się, tyle tylko, że niby liczby są niestety nieubłagane. Jeżeli popatrzy się na naszą średnią wiekową, to jest przerażające, ponieważ jeżeli odejdzie na emeryturę ta grupa pielęgniarek i położnych, która w tej chwili mogłaby odejść, jest ich mniej więcej tyle samo, co bardzo duża liczba pielęgniarek, które wchodzą właśnie w ten wiek przedemerytalny, to my nie mamy zastępowalności pokoleń.

Warunki pracy jakie są niestety nie gwarantują nam tego, żeby zachęcało to do pracy po pierwsze młode położne, młode pielęgniarki, które dopiero wchodzą do systemu, nie zachęcają do tego. Te dane, które są tutaj przedstawione nam bezpośrednio, jeżeli chodzi o kwestie liczb są bardzo bardzo niepokojące, ponieważ nawet jeżeli wykształconych będzie około 5 tys. pielęgniarek i położnych co roku, nie gwarantuje to nam zastępowalności pokoleń. Jak my mamy zachęcić młodą kadrę, młodych ludzi, młode kobiety, młodych mężczyzn do kształcenia się, do wejścia do zawodu, jeżeli te warunki pracy są naprawdę bardzo trudne? (…)

(…) 5 tys. wykształconych, ale to nie oznacza, że te pielęgniarki i położne, pielęgniarze i położni wejdą do systemu, do pracy, dlatego w tej chwili tak akcentujemy to, żeby z jednej strony zachęcić młodzież, żeby chciała pracować, ale z drugiej strony zatrzymać właśnie tę grupę, która znalazła się teraz, można powiedzieć na najniższym poziomie wynagrodzeń. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Emerytowane pielęgniarki koordynatorami?

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 6 kwietnia 2022 roku.

Senator Dorota Czudowska:

(…) Bo są takie pola, w których naprawdę możemy zastąpić lekarzy. Ja prowadzę ośrodek, który zajmuje się głównie badaniami mammograficznymi, i bardzo bym chciała, żeby u nas było tak jak w Szwecji, tzn. że pierwszy ogląd w screeningu mammograficznym wykonuje technik, on to ocenia. Doświadczony technik potrafi to zrobić. Bo to, jak trudno jest znaleźć radiologów, którzy… Teraz obowiązują w screeningu podwójne opisy, tzw. podwójny ogląd, a to jest naprawdę trudne i kosztowne. A więc ten pierwszy ogląd mógłby robić technik medyczny, bo nawet nie ma radiologa… Ja siedzę na górze z pacjentami i czasem przychodzi do mnie techniczka i mówi: Pani Doktor, tu jest rak, tu chyba trzeba szybciej ruszyć z diagnostyką. Czyli ona sama już to widzi, bo rocznie wykonuje tych zdjęć tysiące.

To jest jedna sprawa. Także pani przewodnicząca, pani prezes izby aptekarskiej mówiła o tym, w ilu sprawach w szpitalach aptekarze mogliby wyręczyć lekarzy, np. na oddziałach szpitalnych, ale także w przychodniach, nawet w ambulatoryjnej specjalistycznej poradni czy też w POZ.

Np. w interpretacji wyników. Bo pacjenci wykonują badania, wszystkie wyniki są w komputerze, większość wyników pacjentów, które robimy, jest dobra, więc np. koordynatorka czy pielęgniarka mogłaby zrobić to… Albo emerytowane pielęgniarki – to zresztą byłaby idealna praca dla nich, bo po sześćdziesiątym roku życia to każda jeszcze mogłaby… Ho, ho, ho, jeszcze jak wtedy można pracować!

I tu też mogłaby być interpretacja tych dobrych badań i powiadamianie pacjenta: proszę pani, pani badania są prawidłowe, następna kontrola będzie wtedy i wtedy. A dzisiaj? Dzisiaj pacjentka musi przyjść do lekarza czy do specjalisty, czy do POZ. Czyli jeślibyśmy jednak szukali każdy na swoim stanowisku, tam, gdzie pracuje, gdzie ma możliwość jakiejś oceny… Jeszcze raz powtórzę ten problem: kim i w czym zastąpić można dzisiaj lekarza? (…)

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 103

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7450 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
Aktualności

Normy zatrudnienia pielęgniarek, a liczba salowych.