Dwa tysiące pielęgniarek anestezjologicznych wyszło na tory kolejowe i wstrzymało ruch pociągów. Powód: żądanie podwyżki płac oraz uznanie ich specjalności na poziomie magisterium. Policja usunęła protestujących siłą. Zobacz zdjęcie.

1 min czytania
Aktualności

Powodem paraliżu na podparyskim dworcu kolejowym Montparnasse był strajk około dwóch i pół tysiąca pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych. Powodem protestów są zbyt niskie płace oraz nie uznanie ich specjalności na poziomie magisterium. Związane jest to z reformą zaproponowaną przez Minister Zdrowia Roselyne Bachelot.

Akcja protestacyjna francuskiego białego personelu trwa już od kilku tygodni, jednak, jak twierdzi Krajowy Związek Anesteziologów i Pielęgniarek, dotychczasowe formy protestu nie zwróciły uwagi francuskich władz na ich problem.


Protest jest jedną z najostrzejszych form, jaką do tej pory zastosowano. Na kilka godzin sparaliżowany został całkowicie ruch pociągów podmiejskich w kierunku na południowe i zachodnie przedmieścia Paryża, a także ruch części francuskich szybkich pociągów TGV.

Początkowo policja starała się zmusić uczestników akcji protestacyjnej do opuszczenia torowiska pokojowo, ale nie przyniosło to zamierzonego rezultatu. Ostatecznie do usunięcia protestujących z torów policja użyła siły.

We Francji pracuje około 7500 pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych. Osoby takie kończą pięć lat studiów, następnie po trzech latach zdają egzamin państwowy. Po dwóch kolejnych latach w zawodzie muszą ukończyć dwa lata dodatkowych szkoleń. Pomimo tego zgodnie z reformami Minister Zdrowia Francji pielęgniarki z takim wykształceniem posiadają jedynie tytuł licencjata.

Zdjęcie oraz artykuł ukazał się w dniu 19 maja 2010 roku na stronie France 3.fr, jego autorką jest Emmanuèle Bailly. Zdjęcie AFP / ERIC PIERMONT.

Tłumaczenie Jarosław Heydrych

Wybrał Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

Pielęgniarstwo na świecie

26 kwietnia 2010 roku – Jednolite stroje służbowe pielęgniarek i położnych w całej Polsce? Jak takie rozwiązanie miałoby szanse na wprowadzenie w naszym kraju? Zobacz informację z kraju, w którym taki system wprowadzono. Ten artykuł czytano prawie 3 000 razy. KOMENTARZY 35.

29 kwietnia 2010 roku – W trosce o godność pacjentów oraz wygodę pielęgniarek i pielęgniarzy w Państwowej Służbie Zdrowia Wielkiej Brytanii wprowadzone zostaną nowe stroje . . . dla pacjentów. Ten artykuł czytano prawie 1 500 razy. KOMENTARZY 8.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki: obniżka wskaźników pracy.

1 min czytania
Protestujący medycy obniżają żądania płacowe w stosunku do grupy pielęgniarek i położnych Jeszcze 40 dni temu protestujący medycy przedstawili siatkę płac dzielącą…
Aktualności

Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

3 min czytania
Stres towarzyszy nam każdego dnia, w pracy, w szkole, w domu. Na niektórych działa mobilizująco i daje siłę oraz motywację do działania,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wyższe pensje pielęgniarek albo zamykamy oddział.

4 min czytania
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 9 września 2021 roku. Senator: Mamy pozwolić odejść tym pielęgniarkom? Panie Ministrze, pora na to, żeby…
Komentarze